Іллів день

Іллів день

Пам’ять старозавітного пророка Іллі православні християни вшановують 2 серпня. Подвижник жив у ІХ столітті до Різдва Христового.

Із малих літ майбутній пророк присвятив себе Богові: поселився в пустелі й повністю зосередився на молитві та суворому пості. В роздумах про Всевишнього зміцнювався його дух, гартувалася воля до подвигів. Покликаний до пророчого служіння при ізраїльському царі Ахаві, пророк став палким поборником істинної віри і благочестя.
То був тяжкий час, коли ізраїльський народ залишив віру своїх батьків у Єдиного Бога і впав у ідолопоклонство. Бачачи загибель свого народу, пророк Ілля викривав царя Ахава в лукавстві, переконуючи його покаятися і звернутися до Істинного Бога. Пророкував нещастя для народу, якщо той не схаменеться.
Цар не послухався слів пророка – і настала трирічна засуха, яка спричинила в країні лютий голод. Лише за молитвами святого Іллі небо відкрилося, і на спраглу землю пролився рясний дощ, що врятував усе живе від загибелі.
Цар Ахав усвідомив свою помилку й оплакав гріхи, але дружина його, цариця Єзавель, не бажала звертати з гріховного шляху ідолопоклонства й погрожувала пророку Божому розправою.
Святому Іллі довелося переховуватися в пустелі. Спочатку він занепав духом, бо був певен, що не зумів утвердити свій народ у вірі в Єдиного Бога й просив у Всевишнього собі смерті. Але йому явився Ангел Господній і повелів вирушати в далеку дорогу. Сорок днів і ночей ішов Ілля, доки дістався до гори Хорив та поселився в печері. На цьому місці, після бурі й землетрусу, Іллі явився Господь «у тихому вітрі» й втішив словами про те, що серед ізраїльтян є іще сім тисяч людей, які не бажають поклонятися ідолам, а також звелів пророку помазати на свого послідовника Єлисея.
За щиру відданість Богові пророк Ілля був взятий на Небо живим у вогненній колісниці. Пророк Єлисей став свідком цієї чудесної події й успадкував від свого наставника удвічі сильніший дар.
За церковним переданням, пророк Ілля буде Предтечею Другого Пришестя Христа на землю та зазнає мученицької смерті під час проповіді.
У народній традиції Ілля – справедливий, але суворий і грізний святий, який карає грішників і не дає спуску нечистій силі, метаючи з неба стріли-блискавки. Зазвичай у день пам’яті цього святого випадає дощ. Його вважали цілющим, здатним вилікувати від багатьох хвороб.
За традицією, після 2 серпня наші предки вже не купалися у водоймах. Казали: «Ілля воду остудив» або «До Іллі мужик купається, а з Іллі – з водою прощається». Причиною раптового охолодження води вважалося те, що один з коней, на яких Ілля їздить по небу, від швидкого бігу втрачає підкову – вона падає у воду, і, відповідно, вода холоднішає.
В Іллін день господині випікали святковий хліб із першого борошна нового врожаю. Його розрізали і роздавали строго у порядку від старшого до наймолодшого члена сім’ї.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий