Імунопрофілактика – надійний  щит безпеки нації

Імунопрофілактика – надійний щит безпеки нації

Ми живемо в оточенні величезного мікробного світу мікроорганізмів. Наука стверджує, що нині існує понад один мільйон видів вірусів і бактерій, а описані лише близько 10 тисяч, серед них чимало патогенних заразних, що викликають різні інфекційні захворювання. Під впливом різних екологічних факторів, отрутохімікатів, синтетичних мінеральних добрив, різних хімічних речовин тощо мікроби стали агресивними. Щороку виникають нові вірусні захворювання, як от COVID-19, мавпяча віспа та інші. Віруси грипу, наприклад, змінюються практично кожного сезону, а його епідемії забрали життя мільйонів людей. Те ж трапилося і з пандемією коронавірусної інфекції, тому до можливих епідемій необхідно готуватись завчасно.

Суттєвою особливістю інфекційної хвороби є заразність, тобто здатність розповсюдження серед людей і тварин. Ця здатність сформувалася еволюційно, вона забезпечує виживання збудника (вірусу, бактерії, мікроорганізму) як біологічного виду. Перебуваючи в оточенні величезного мікробного світу, ми змушені з ним співіснувати. За сучасних комунікацій розповсюдження інфекційних хвороб зросло в рази. Не випадково пандемія Covid-19 так швидко охопила всі континенти та країни.
Людство завжди шукало шляхи захисту від інфекційних хвороб, від яких гинули мільйони людей, і врешті-решт дійшло висновку: це вакцинація. Перший прорив у 1796 році зробив англійський лікар Едуард Дженер. Він вакцинував 8-річного хлопчика Джейса Фібса, ім’я якого увійшло в історію вакцинації. Потім завдяки тотальній імунізації населення вдалося призупинити епідемії та пандемії натуральної віспи.
***
Увесь світ давно визнав вакцинацію (імунопрофілактику) як стратегічний напрямок у захисті населення від інфекційних хвороб, оскільки йдеться про безпеку нації. У розвинутих країнах завдяки впровадженню вакцинації тривалість життя людей зросла на 25 років. Імунізація щорічно попереджає 2,5 мільйона смертей дітей. Вакцинація спроможна захистити людину від будь-якої інфекції. А нехтування імунопрофілактикою – це шлях до епідемій, пандемій, спалахів різних інфекцій та зневага до інтересів держави. Тому кожен має свідомо приймати рішення стосовно вакцинації не лише від Covid-19, а й від інших інфекційних хвороб, згідно з календарем щеплень, заради свого здоров’я та безпеки життя.
Альтернативи вакцинації у світі не існує. Систематична імунізація населення має бути загальнодержавною справою, а необхідність затвердження національної стратегії імунопрофілактики саме на часі, враховуючи військові події, міграційні процеси в державі, величезні стреси в суспільстві, зубожіння населення, падіння економіки тощо. Через відсутність такої національної стратегії соціальні й медичні наслідки та матеріальні збитки від інфекційних хвороб будуть занадто великими й незворотними.

Щорічно у світі від інфекційних захворювань страждають понад 2 мільярди людей, з них помирають 17 мільйонів

Нині за допомогою вакцинації можна попередити понад 50 інфекційних захворювань. Практично від будь-якої інфекції, проти якої існує вакцина, медицина спроможна захистити людину. До того ж вакцинація стала надійним щитом біобезпеки нації. Однак у суспільстві виникають суперечності, коли батьки відмовляються щеплювати себе та своїх дітей, а потім, коли невакцинована дитина, наприклад, помирає від правцю, смертність від якого сягає близько 90%, вони вибачаються перед нею, але вже запізно.
Щорічно у світі від правцю гине майже 1 мільйон людей, із них 80% – новонароджених. Це пов’язано з відсутністю вакцинації у постраждалих.
Після запровадження вакцинації в Україні, і на Полтавщині зокрема, трапляються лише поодинокі летальні випадки. В довакцинальний період від поліомієліту помирало 10% хворих, 40% ставали інвалідами. Поліомієліт в Україні не дрімає. Останній спалах торік мав місце на Рівненщині, у багатодітній сім’ї, де захворіли невакциновані діти, які потім стали інвалідами. Тому лише вакцинація зупиняє цю грізну інфекцію. Завдяки вакцинації вдалося зупинити епідемії дифтерії, і зараз трапляються лише поодинокі випадки. Вакцинація ж новонароджених БЦЖ-вакциною є надійним бар’єром, щоб не викликати в дитини туберкульозний менінгіт, який є смертельно небезпечним. А своєчасне введення імунобіологічних препаратів людині, яка постраждала від укусів тваринами чи травм, рятує від сказу. Якщо люди не були щеплені від травм скаженими тваринами, вони стовідсотково гинуть.

Сьогодення медицини

У серпні цього року у Львові відбулася спільна координаційна та орієнтаційна зустріч фахівців ВООЗ – Центрів громадського здоров’я для фахівців відділів імунізації регіональних центрів контролю та профілактики захворювань МОЗ України, на якій обговорювались питання імунізації населення на національному та субнаціональному рівнях; бачення та перспективи імунізації до 2030 року; посилення можливостей з вакцинопрофілактики регіональних центрів контролю і профілактики хвороб та стан імунізації на глобальному, національному і регіональному рівнях. Захід проводився у партнерстві з Європейським Союзом.
Нині в державі Міністерством охорони здоров’я України розробляється стратегія розвитку імунопрофілактики у співпраці з міжнародними партнерами. Перша частина стратегії передбачена на короткостроковий період 2023 – 2024 рр., мета якого – запобігти смертності та інвалідності, зменшити захворюваність в Україні та відновити служби імунізації після війни. Друга частина – середньострокова та довгострокова, на період з 2025 по 2030 роки, яка передбачає поширення переваг імунізації для усього населення України в будь-якому віці для міцного здоров’я та благополуччя. Безумовно, сьогодні існують виклики, які впливають на реалізацію стратегії в країні. Це війна, пандемія COVID-19, спалах поліомієліту, недовіра громадськості, реформи системи громадського здоров’я тощо. Але імунізація населення – надійний щит біобезпеки нації, тому має бути розроблена й затверджена як короткострокова, так і довгострокова стратегія держави.
***
Полтавщина була й залишається серед лідерів у країні щодо вакцинації населення не лише проти COVID-19, а й проти інших інфекцій. Наприклад, за 7 місяців цього року вакциновано дітей до 1 року проти туберкульозу – 54,9% (в Україні – 36,1%); проти кошлюку, дифтерії і правцю дітей у 18 місяців – 53,7% (в Україні – 39,7%); поліомієліту дітей до 1 року – 51,3% (в Україні – 38,4%); проти кору, паротиту, краснухи дітей до 1 року – 61,2% (в Україні – 46,7%). Водночас по області доросле населення проти правцю і дифтерії щеплено на 39,2%, а в Україні – 20,3%. Загалом, це низькі показники, враховуючи військовий стан, міграційні процеси населення та постійні ризики травмування. Безумовно, війна ускладнює проблему вакцинації населення, але на Полтавщині система охорони здоров’я має всі можливості вакцинувати кожну дитину та дорослих згідно з календарем щеплень.
У 30-х роках ХХ століття видатний мікробіолог Шарль Ніколь сказав: «Ми повинні живитися довір’ям до тих, хто прийде після нас. Миролюбні і більш культурні, вони зуміють все краще й краще захищати себе й охороняти своїх ближніх, а також корисних тварин від безглуздої, недисциплінованої зграї заразних хвороб». А щоб захистити населення від цієї зграї, слід не лише перекладати ці проблеми на плечі медиків, а й дбати, щоб у суспільстві зважали на різні соціальні фактори життєдіяльності людини, санітарної культури та освіченості людей щодо імунізації, дотримання здорового способу життя.
Отже, імунопрофілактика стосується кожної людини. У серпні цього року ми вакцинувались проти COVID-19 бустерною дозою і також радимо усім вакцинуватись не лише проти COVID-19, а й проти інших інфекцій. Також не забуваймо, що скоро настане період загрози грипу. Вакцинуємось, об’єднуємось і віримо в Перемогу над ворогом.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, член Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства».
Олена АСАУЛ,
лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Добавить комментарий