Інформаційний кур’єр

Інформаційний кур’єр

У секторі «Канадсько-український бібліотечний центр» Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського організували книжкову виставку «Засновник «збагаченого реалізму»: 120 років від дня народження Василя Чапленка – письменника, літературознавця, редактора». Ім’я цього митця маловідоме, адже він належить до розсіяного по світах у криваві роки радянського тоталітаризму українського інтелектуального цвіту. Помер Василь Чапленко (справжнє прізвище – Чапля) 1990 року в США.
Дитинство й творче становлення митця пов’язані з Дніпропетровщиною. В Інституті народної освіти (нині – Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара) його особливо захоплювали лекції з українського письменства Петра Єфремова, брата академіка Сергія Єфремова. Згодом Василь Кирилович закінчив аспірантуру науково-дослідної кафедри українознавства, очолювану професором Дмитром Яворницьким. Був знайомий із Миколою Зеровим, Валер’яном Підмогильним, Григорієм Косинкою.
Репресований у 1929 році за справою Спілки визволення України. Відбув сім місяців ув’язнення. Емігрував у 1943-му. В США був головним редактором недільного додатка газети «Свобода», видавав часопис «Всесвіт». В Українській вільній академії наук заснував «Постійну комісію для збереження літературної та мистецької спадщини В.Винниченка». Досліджував походження слов’ян, вивчав українізми в творчості Миколи Гоголя. Головні його мовознавчі праці: «Українська літературна мова XVIII століття до 1917 року», «Історія нової української літературної мови».
На виставці в книгозбірні представили як авторську спадщину Василя Чапленка, так і публікації про його життя і творчість.

Поділися:

Добавить комментарий