Інна ІЩЕНКО: «Полтавщина входить  до п’ятірки лідерів серед областей  за обсягами інвестицій»

Інна ІЩЕНКО: «Полтавщина входить до п’ятірки лідерів серед областей за обсягами інвестицій»

Економічний розвиток у сучасному світі великою мірою зумовлений якісним брендингом територій для залучення інвестицій. Керівництво Полтавської області в цьому сенсі докладає постійних зусиль для зацікавлення потенційних інвесторів і розширення співпраці з уже задіяними компаніями для якнайбільшого залучення додаткових капіталовкладень, розвитку перспективних галузей та досягнення зростання надходжень до бюджету.
Простіше кажучи, успішно діючі підприємства сплачують податки, в тому числі до місцевих та обласного бюджетів, і таким чином багато з них стають бюджетоутворюючими для окремих територій і громад. А це в свою чергу дозволяє запроваджувати соціальні програми, ремонтуючи школи, облаштовуючи лікарні й відновлюючи дороги. Без економічних здобутків соціальна сфера просто приречена на мізерне фінансування. Поліпшенням інвестиційного клімату в області безпосередньо займається департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій обласної державної адміністрації. Директор департаменту Інна Іщенко – наш сьогоднішній співрозмовник.

Інвестиції – джерело розвитку кожної громади

– Інно Сергіївно, нещодавно у Полтаві відбулась діалогова платформа «#Полтавщина інвестиційна», ініційована обласною державною адміністрацією, до якої активно долучилися як міжнародні партнери, так і керівники місцевих громад. Чому такі заходи необхідні саме зараз?
– За обсягами накопичених прямих іноземних інвестицій наша область перебуває на п’ятому місці серед регіонів України, а за показником освоєних суб’єктами господарювання капітальних інвестицій за перше півріччя поточного року займає сьоме місце. Обсяг прямих іноземних інвестицій з початку інвестування в економіку області складає понад 1 мільярд доларів США.
Інвестиції – це джерело розвитку кожної громади. Завдяки залученим ресурсам громади мають можливість не лише збільшити кількість робочих місць та отримати нові підприємства, а також наповнити бюджет, облаштувати території, покращити стан інфраструктури тощо. Головне, в підсумку, – залучення як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій сприяє покращенню життя населення. Діалогова платформа й мала на меті дати громадам інструмент, навчити їх використовувати успішний досвід. У нас були спікери з презентаціями досвіду Вінницької та Запорізької областей, але ще більш цікаво й важливо, що у нас самих є приклади напрацювань по залученню інвесторів та якісній підготовці пропозицій для них. Важливо було почути практичні поради, скажімо, від виконавчого директора Канадсько-Української Торгової Палати Емми Турос.
Хочу висловити вдячність нашим друзям з українсько-канадського проекту ПРОМІС та його керівнику Олександру Кучеренку за підтримку, яку вони надають нашій області та містам–учасникам проекту.
Безумовно, Полтавська область є тим регіоном, чий економічний потенціал представлений ефективним поєднанням потужних підприємств промисловості, аграрного сектору, сфери туризму та послуг, а все це підкріплюється успіхами у впровадженні реформ.
Голова Полтавської ОДА Валерій Головко у своєму виступі на діалоговій платформі висловив окрему подяку керівникам тих громад, які презентували свої територіальні одиниці в новому світлі. Не лише як території, що якісно реалізують свої повноваження в соціально-економічній сфері, а які готові розвиватися за рахунок залучення інвестиційних ресурсів.
Мені випала честь модерувати другу частину зустрічі. Треба відзначити, що наш досвід є серед провідних у державі. Системний підхід до залучення інвестицій презентував Миргородський міський голова Сергій Соломаха. Голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик, голова Мачухівської ОТГ Валерій Білокінь розповіли про результати інвестування. Дуже емоційно говорив про досвід Пирятинської ОТГ її голова Олексій Рябоконь. Туристичний кластер зеленого туризму «П’ять перлин Дніпра», утворений громадами Кременчуцького району, представила голова Омельницької ОТГ Олександра Шереметьєва. Під час виступів спонтанно виникали дискусії, пропозиції, ідеї – діалог відбувся.

Нові можливості створюємо разом

– Хто найбільші інвестори у нас в області?
– Інвестиції в Полтавську область надходять із 43 країн світу. Головною країною-інвестором є Швейцарія, 78 процентів загального обсягу. До основних країн-інвесторів також належать: Нідерланди, Кіпр, Велика Британія. У Полтавській області налічується 245 підприємств, які мають прямі іноземні інвестиції. Головним чином іноземні інвестори вкладають капітал в промисловість, переважно у добувну та в розроблення кар’єрів.
Компанія Ferrexpo AG (Швейцарія) інвестує кошти в три гірничо-збагачувальних комбінати із видобутку залізної руди та її переробки, які знаходяться на території Полтавської області. ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» є одним із найбільших світових виробників залізорудних окатків і найбільш високомеханізованим та автоматизованим підприємством гірничо-металургійного комплексу України. Більш ніж 44 проценти залізорудних окатків в Україні виробляється на ПрАТ «Полтавський ГЗК» та поставляється на експорт до Чехії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Австрії, Китаю, Кореї, Німеччини, Японії та Туреччини.
Спільне підприємство «Полтавська газонафтова компанія» – найбільша британська інвестиція компанії JKX OIL & GAS в Україні. Компанія є одним з лідерів серед недержавних нафтогазовидобувних підприємств України. Підприємство має дві виробничі бази, пункт первинної переробки нафти і газу, нафтоналивний термінал, а також парк резервуарів для зберігання нафти. Крім того, компанія надає сервісні послуги із використанням каротажної установки та проводить геофізично-промислові дослідження.
Компанія «Pioneer Hi-Bred International» (США) побудувала логістичний насіннєвий комплекс та підприємство з виробництва насіння в селі Стасі Диканського району. Компанія постійно розширює свій виробничий комплекс. Збудовано лінію з виробництва кукурудзи на насіння та лінію з обробки насіння соняшнику. В минулому році компанія DuPont Pioneer інвестувала близько 5 мільйонів доларів США у будівництво нової лінії з виробництва соняшнику, яка допоможе задовольнити зростаючий попит на насіння соняшнику Pioneer серед українських фермерів. Загальний обсяг інвестицій компанії DuPont Pioneer у комплекс, розташований у Стасях, складає понад 55 мільйонів доларів США.
У Кременчуці знаходиться один з двох заводів компанії групи «Danone» в Україні (Франція) – ПАТ «Кременчуцький міськмолокозавод». На заводі виробляються традиційні молочні продукти (молоко, сметана, кефір та інші) і продукти дитячого харчування. На підприємстві було відкрито нове спеціалізоване виробництво дитячої молочної продукції. Обсяг інвестицій в нове виробництво склав близько 200 мільйонів гривень. Відбулось перенесення виробництва продуктів під ТМ «Веселий пастушок» з Херсона у Кременчук, що є одним із кроків на шляху розвитку заводів Danone.
Керівництво області розуміє, що активність інвестиційної діяльності є вирішальним чинником, від якого залежить динаміка соціально-економічного розвитку та можливість модернізації економіки. З метою створення умов для залучення як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій в економіку області Полтавська облдержадміністрація створює комплексну систему роботи з інвесторами. Ця система включає в себе різні інструменти. Діє Програма сприяння залученню інвестицій, розвитку економічного співробітництва та формування позитивного іміджу Полтавської області, що передбачає вироблення єдиного комплексного підходу до залучення інвестицій в економіку регіону. Серед заходів цієї програми – створення та супроводження інвестиційного порталу Полтавщини; проведення щорічного конкурсу інвестиційних проектів «Горизонти Полтавщини» з метою виявлення перспективних інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки для їх подальшого представлення потенційним українським та іноземним інвесторам; організація та проведення Міжнародного економічного форуму «Полтавщина: створюємо разом нові можливості», який був успішно проведений в 2017 році, а на наступний рік заплановано проведення більш масштабного заходу; виготовлення презентаційних матеріалів про Полтавську область, які розповсюджуються та надаються представникам іноземних держав під час офіційних зустрічей та візитів з метою інформаційно-маркетингового просування області. Внеском у розвиток інвестиційної привабливості області є залучення консультативної та експертної допомоги проектів міжнародної технічної допомоги, за участю яких проводяться навчальні тренінги та семінари з питань залучення інвестицій. Спільно з експертами проекту ПРОМІС розроблено «Методологію та стандарти залучення та супроводу інвесторів у Полтавській області», які використовуються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Ще одним маркетинговим інструментом, який покликаний демонструвати ключові переваги регіону і доносити до інвестора пропозиції, є Інвестиційний портал Полтавщини, який був розроблений та успішно запущений спільно з експертами проекту «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС). На порталі представлена інформація про основні переваги Полтавської області, економіку регіону, досвід міжнародної співпраці, галузі з найвищим потенціалом, а також пропозиції для інвесторів, у тому числі інформацію про вільні земельні ділянки та виробничі приміщення, які можуть бути використані для реалізації інвестиційних проектів.
З метою формування якісної інформації про інвестиційні переваги і можливості області та представлення цієї інформації потенційним інвесторам було прийнято рішення про виготовлення Інвестиційного паспорта Полтавщини. В цьому документі представлена інформація про вигідне географічне розташування Полтавщини на перетині міжнародних шляхів; наявні ресурси, серед яких як і родючі ґрунти, так і поклади корисних копалин; розвинену транспортну інфраструктуру, яка представлена автомобільним, залізничним, морським, річковим та авіатранспортом; кваліфіковані трудові ресурси, які готуються місцевими вищими та спеціалізованими навчальними закладами; потужний економічний потенціал і ключові підприємства області в промисловості та сільському господарстві; успішний досвід залучених інвестицій в область; комфортну територію для життя, яка має мережу закладів установ охорони здоров’я, культури, спорту та дозвілля; активне міжнародне співробітництво, спрямоване на розвиток і розширення міжрегіональних контактів області з провідними країнами світу, міжнародними організаціями у економічній, науково-технічній, культурній та соціальних сферах. У паспорті вміщена інформація про земельні ділянки та вільні виробничі приміщення Полтавської області, що можуть бути запропоновані потенційному інвестору під розміщення нових виробництв. Сьогодні в області налічується 91 ділянка несільськогосподарського призначення, 33 з яких понад 5 гектарів, та 63 вільних виробничих приміщення, які пропонуються потенційним інвесторам.

Пріоритетні галузі регіону

– Які найбільш перспективні напрямки для інвестицій визначаються в області?
– Пріоритетними галузями регіону для інвестування ми визначаємо машинобудування; приладобудування; видобування корисних копалин з максимальною переробкою на території області; сільське господарство, в тому числі виробництво органічної продукції; харчову та легку промисловість; ІТ-сферу. Це достатньо серйозний сегмент, який є дуже привабливим через свої швидкі темпи зростання і перспективні світові тенденції.
Ми маємо насамперед боротися за створення в області високотехнологічних конкурентних виробництв, на які могли б прийти працювати наші вітчизняні спеціалісти. Щоб наша молодь, яка народилася, виховувалася, навчалася в Україні, не їхала за кордон працювати на розвиток інших держав. Має бути перспектива для молодих людей тут, вдома, аби вони були впевнені у своєму майбутньому і мали можливість створювати родини й народжувати красивих, талановитих дітей. Заради цього й потрібні інвестиції як запорука розвитку і процвітання України і Полтавщини.

Прес-служба департаменту
економічного розвитку, торгівлі та
залучення інвестицій Полтавської ОДА.

Поділися:

Добавить комментарий