Ірина ДУДКА:  «Ми допомагаємо жінкам повірити у власні сили і досягти економічної свободи»

Ірина ДУДКА: «Ми допомагаємо жінкам повірити у власні сили і досягти економічної свободи»

Проєкт «Крила» (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки) уже має свою історію – перших учасниць-«випускниць» та практичні, позитивні й часто зворушливі зміни у долі наших краянок. Проєкт є ініціативою неприбуткової міжнародної організації ПАКТ і покликаний допомогти жінкам, які не мають роботи та належать до соціально незахищених, вразливих категорій. Тим, кому в наш час стрімких змін найскладніше знайти своє місце на ринку праці. Це, зокрема, жінки, які втратили роботу, проживають у сільській місцевості, внутрішньо переміщені особи, жінки з інвалідністю, представниці ромської національності, багатодітні матері, жінки, які потерпали від домашнього насилля, матері, які доглядають за дітьми з інвалідністю…
Завдання проєкту – допомогти учасницям у самореалізації: підготувати їх до працевлаштування чи зорієнтувати на теренах підприємництва, щоб жінки спробували монетизувати, наприклад, своє хобі, чи розпочати нову справу, головне – стати економічно більш спроможними.
На Полтавщині проєкт «Крила» впроваджується у Полтавській, Глобинській міських та Шишацькій, Козельщинській і Білицькій селищних територіальних громадах. Докладніше про цю роботу, її актуальність і особливості читачам «Зорі Полтавщини» розповідає регіональна координаторка проєкту в Полтавській області Ірина ДУДКА.

– Пані Ірино, проєкт «Крила» для жінок і про жінок. Це відповідь на існуючий у суспільстві запит чи данина актуальним політичним трендам?
– Очевидно, останні роки Україна дуже системна й послідовна у впровадженні гендерної політики, що означає забезпечення рівних прав, свобод та можливостей, розкриття потенціалу і жінок, і чоловіків. Оскільки проєкт впроваджується за фінансової підтримки уряду Канади, то цінності, які сповідує ця країна, поширюються і на проєкт. Канада є, фактично, світовим флагманом у підтримці жінок і жіночих ініціатив та демонструє прекрасні відповідні приклади.
З іншого боку, Україна переживає цілий ряд викликів. Найперше – непроста загальна економічна ситуація, яка до того ж ускладнилася через пандемію. І багатьом жінкам за цих умов ведеться дуже важко. По-друге, маємо явно окреслені демографічні диспропорції, особливо в сільській місцевості, де старість має жіноче обличчя. І це – дуже незабезпечена старість. Адже у жінок в середньому нижча заробітна платня, а відповідно і пенсійні виплати. До того ж саме на жінок лягає в основному догляд як за дітьми, так і за родичами похилого віку. І цей перелік запитів суспільства можна продовжувати.
Ті категорії жінок, які залучаються до проєкту, наразі перебувають у складних життєвих обставинах. Причини дуже різні, але факт – всі вони дещо розгублені, часто зневірені, пробують, шукають варіанти для самореалізації, та поки що безуспішно. «Крила» знають, як допомогти. Тут не буде чарівної палички, і наші учасниці мають добре попрацювати над собою. Методологія, а мова йде про «Майстерню можливостей», яка застосовується при проведенні навчань на першому етапі роботи з жінками, надихає їх на зміни, показує, що змінюватися не страшно, а цікаво. А ще під час занять допомагаємо жінкам визначитися з баченням власних перспектив зайнятості, стати впевненішими в своїх силах. Наші зустрічі проходять у дружньому спілкуванні, за чашкою чаю чи кави, і це доброзичливе середовище також допомагає.
– То фактично ви надаєте підтримку за принципом «не риба, а вудка»?
– Так, це правда. Після завершення «Майстерні можливостей» ми продовжуємо роботу в форматі тренінгів. На тренінгу з працевлаштування надаємо актуальну інформацію про те, як і де шукати роботу, як себе при цьому убезпечити, не натрапити на шахраїв. Розповідаємо, як готувати резюме, писати супровідні листи, демонструвати власну мотивацію і свої сильні сторони. Проводимо симуляцію (як занурення в реальність), щоб на практиці учасниці спробували бути переконливими, уміли чітко й грамотно озвучувати свої побажання потенційному роботодавцю. Ключовим партнером на цьому етапі для нас є Полтавський обласний Центр зайнятості, і ми дуже вдячні керівництву установи за постійну підтримку.
Дехто бачить своє майбутнє в самозайнятості й обирає інший тренінг – започаткування і ведення бізнесу. Звісно, що за два дні не можна навчити підприємництву, але цілком реально дати ті основи знань, які допоможуть оформити бізнес-ідею в бізнес-план.
Сюди ж варто віднести можливість для наших учасниць пройти навчання в BeetRoot Academy та отримати якісні знання як базового, так і просунутого рівня в IT-сфері. На першому році проєкту наш чудовий партнер BeetRoot Academy для багатьох жінок дарує унікальний шанс на якісні зміни в сфері зайнятості.

Довідка. Неприбуткова міжнародна організація ПАКТ заснована у 1971 році й наразі працює у 40 країнах світу, покращуючи життя людей, які опинилися у бідності та соціальній ізольованості. У 2020 році за підтримки уряду Канади ПАКТ розпочав проєкт «Крила» (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки). Щоб проєкт був якнайбільш адаптований до локальних умов, ПАКТ заручився підтримкою трьох партнерських організацій, що працюють у областях, де впроваджується проєкт. У Київській та Харківській області – це Всеукраїнська благодійна організація «Конвіктус Україна», у Львівській – організація «Горіховий дім», а в Полтавській – БО «Світло Надії». Усі ці організації працюють у царині підтримки спроможності жінок розвиватися та реалізовувати свій потенціал.

– Чи можна трохи детальніше про підтримку бізнес-ініціатив? Здається, що це досить складне завдання.
– Спочатку скажу про бонус, який має наша область. Проєкт «Крила» працює в чотирьох областях України: Полтавська, Львівська, Київська та Харківська. Але лише Полтавщина має бізнес-партнера – агропромхолдинг «Астарта-Київ». Це просто грандіозна наша перевага, бо завдяки такому потужному і соціально орієнтованому бізнес-партнеру в нас є відчутні додаткові фінансові ресурси на підтримку учасниць, майбутніх підприємців. За фактом на підприємництво у нас удвічі більше фінансування, ніж в інших регіонах! Так, за результатами першого випуску маємо в нашій області 17 підтриманих бізнес-ідей, а ще два бізнес-плани як особливо важливі для громад «Астарта» вирішила підтримати поза конкурсом.
Отже, ті жінки, які обирають напрямок бізнесу, проходять відповідний тренінг і після його завершення пишуть бізнес-плани. Для розгляду цих планів створена відбіркова конкурсна комісія. До її складу входять керівники громад, департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської облдержадміністрації, Центру Дія. Бізнес у Полтаві. Звичайно, є також представник від агропромхолдингу «Астарта-Київ», організації ПАКТ та БО «Світло надії». На конкурсних засадах обираються проєкти, які будуть підтримані. Це не фінансова підтримка, а закупівля обладнання, оснащення для майбутнього бізнесу або оплата навчання, яке потребує жінка на етапі започаткування власної справи.
Цікаво було спостерігати за захистом бізнес-планів. Усі наші учасниці впевнено, чітко й аргументовано представляли свої ідеї. Також ми побачили велику зацікавленість від керівників громад, які раділи, що є такі сміливі, вмотивовані й креативні жінки. Нам дуже пощастило працювати в громадах, де від самого початку є повна підтримка збоку їхніх очільників. Маємо безкоштовно надані приміщення для занять, інформаційний супровід, приязне ставлення і багато інших чинників, які додають наснаги для успішного виконання проєкту.
– А які бізнес-ідеї є нині актуальними?
– Це залежить від ряду факторів. На першому місці, і це завжди буде головне, – зацікавленість жінки, її бажання займатися конкретним видом діяльності. Частина проєктів стосується виробництва. Це, наприклад, виготовлення сиру з коров’ячого чи козиного молока, бо в господарствах учасниць є кілька корів або кіз. Також у переліку бізнес-ідей чимало найрізноманітнішої випічки, є вирощування ягідних культур та інше.
Частина проєктів стосується сфери послуг: манікюр, педикюр, масаж, пошиття та ремонт одягу. Загалом спектр ідей дость широкий. Наші учасниці роблять тільки перші кроки, але далі планують реєструвати ФОПи, щоб вести свій бізнес легально.
Власне, всі прогресивні країни апелюють до малого бізнесу – самозайнятість, мікробізнес, де ти сам або разом із родиною можеш щось виготовляти на продаж чи надавати послуги. Це дуже актуально й для України. Ми ж усі бачимо, який складний сьогодні ринок праці, як змінилася сктуктура пропозицій. Тих вакансій і такої їх кількості, як було раніше, немає, і тим більше в сільській місцевості.
– Чи має значення вже наявна освіта для того, щоб учасниці «Крил» змогли успішно себе реалізувати після завершення проєкту?
– Жінки, з якими ми працюємо, мають різну освіту і дуже різний професійний досвід. У першому циклі навчання були, наприклад, ті, хто рано вийшов заміж, народив одну, другу, третю дитинку, а тепер діти підростають, і мами замислюються про своє працевлаштування. У когось є диплом про вищу освіту, але немає стажу. Інколи при виборі вузу ключову роль відіграли батьки, а отримана професія виявилася жінці не до душі, і шукають себе уже в новій зайнятості і юристи, і бухгалтери, і економісти, і вчителі, і навіть перекладачі… Інколи ключову роль відіграють обставини. У нас навчалася багатодітна мама, яка пробує надавати послуги з манікюру. І це для неї хороший варіант, бо їй важливо працювати вдома, адже дітки часто хворіють. Ще є одна учасниця, яка, маючи диплом про вищу технічну освіту, за спеціальністю не працювала. У межах проєкту вона пройшла базовий курс комп’ютерної грамотності в BeetRoot Academy, і це виявилось настільки їй до снаги, що за підсумками конкурсного іспиту вона отримала стипендію для подальшого навчання. Тепер бачить своє майбутнє в сфері ІТ, буде розробляти інтернет-сайти й планує розвиватися у цьому напрямі далі. А якщо людина готова працювати, якщо їй це цікаво, значить, у неї є всі шанси досягти успіху.
Були серед учасниць першого циклу також жінки, які залишилися без роботи після реформи децентралізації, коли в більшості колишніх райцентрів припинили існування райдержадміністрації та райради. Ці жінки пропрацювали 15, 20, 25 років на одному місці, обіймали певні посади. Для багатьох із них втрата роботи стала складним психологічним випробуванням. Завдяки проєкту вони відчули в собі сили, бажання, можливості рухатися далі. Зрозуміли, що у них є шанси реалізувати себе на іншому терені. Ми запропонували подивитися на ситуацію під іншим кутом: ви вмієте добре працювати з документами? Чудово! Але це не означає, що цю роботу можна виконувати тільки в робочому кабінеті. Це може бути і дистанційна робота.
Або інший приклад. У другому циклі навчання у нас є жінки, які виховують дітей з інвалідністю. Вони надзвичайні, я щиро захоплююся їхньою мужністю, відданістю, силою волі. У когось з них повна сім’я, а в когось розпалася, і мами справляються з усім самотужки. У них діти різного віку, є навіть зовсім дорослі, але їх не можна залишати самих. Підібрати зайнятість для цієї категорії вкрай непросто, але дуже важливо, бо є запит. Тож шукаємо варіанти, даємо контакти тих, хто має досвід вирішення подібних питань.
– Ви говорите про циклічність проєкту «Крила». Що це означає і як доєднатися наступним учасницям?
– Набір на новий, уже третій, цикл буде навесні 2022-го. Кожен цикл триває півроку. Всього таких циклів за проєктом сім. Сподіваємося, що всі вони будуть не менш успішними за перший, уже завершений. Дуже приємно, що він залишив багато позитивних історій про те, як жінки змогли опанувати себе, повірити в свої сили й здібності та знайти свій шлях до професійної реалізації і фінансової спроможності. Ми працюємо, щоб жінка була впевнена в своїх силах, зрозуміла, що вона і гідна, і цінна. І це дозволяє їй відчувати себе по-іншому. На заключному занятті першого циклу «Майстерні можливостей» учасниці розповідали, що у багатьох покращилися сімейні стосунки, налагодилася комунікація з дітьми. Жінки навчилися краще планувати свою зайнятість, бо домашні справи безкінечні. А коли мама в ресурсі, то й спілкування в родині, сімейне дозвілля, все складається. Цікаво також, що учасниці проєкту продовжують спілкування між собою і після завершення навчань. У наших громадах створюються спільноти «окрилених» жінок. На заняттях вони відчули себе у середовищі, яке їх підтримує, й тепер намагаються його зберегти. І це чудово, бо формується команда. Ми зі свого боку будемо супроводжувати жінок, підтримувати, бо спілкування між однодумцями завжди додає позитиву і впевненості у власних силах.

Спілкувалася Оксана ДМИТРЕНКО,
журналіст.

Добавить комментарий