Ірина ТВЕРДОХЛІБ: “Про подібне обладнання  я мріяла багато років”

Ірина ТВЕРДОХЛІБ: “Про подібне обладнання я мріяла багато років”

У Полтаві запрацював перший гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу. Його відкрили на другому поверсі поліклінічного відділення КП «4-та міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», що по вулиці Івана Мазепи, 36. Таким чином реалізується Програма гуманітарного реагування «Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб з інвалідністю у гуманітарну допомогу в Україні», за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення та UNPRPD Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю та Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї».
У заході взяли участь Хайме Надаль, представник UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні; Олександра Вацко, заступник голови місії посольства Норвегії в Україні; Богдан Підвербецький, координатор із питань сексуального й репродуктивного здоров’я UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні; Галина Майструк, голова правління Благодійного фонду «Здоров’я жінки та планування сім’ї».

Враженнями від рівня медичного обслуговування у цьому кабінеті ділиться заступник голови комітету доступності області та міста Ірина Твердохліб. Після спинальної травми жінка пересувається на колісному кріслі вже 29 років: «Про подібне обладнання я мріяла усі ці роки. Адже свого часу мала різний досвід: бувало, що спілкуватися з медичними фахівцями доводилося навіть через поріг. Лікар не винен, що двері кабінету вузькі, а поріг високий, обладнання подекуди стоїть так тісно, що медики самі проходять бочком. Про існування універсального гінекологічного крісла я дізналася лише в 2016 році, – розповідає симпатична білява жінка з ямочками на щоках. – Термін «універсальне» означає, що обладнання призначене для всіх, без дискримінації щодо віку чи стану здоров’я. Воно потрібне саме на первинці, бо жінки, які користуються засобами реабілітації (милиці, ортези тощо), зі стійким порушенням стану здоров’я, із хворими суглобами та навіть зі звичайним гіпсом після переламу чи надмірною вагою вже змирилися, що отримати якісні послуги для них дуже складно. Адже потрібен пандус, ліфт, спеціальний санвузол та багато іншого».
Про кабінет №201, який прийняв перших пацієнтів ще за тиждень до офіційного відкриття, Ірина Твердохліб говорить, що тут «співпали всі зірки». Адже поліклініка знаходиться поряд із зупинкою кільцевого громадського транспорту, доступна прилегла територія, є пандус, ліфт. Сам кабінет – затишний, просторий, обладнаний за всіма вимогами.
Лілія Погребняк, директор КП «4-та міська клінічна лікарня Полтавської міської ради, зазначила: «Наш заклад обслуговує найбільше жінок Полтавської територіальної громади. І, відповідно, найбільше жінок з інвалідністю. Із перших днів війни додалися внутрішньо переміщені, яким ми надаємо повний спектр послуг. Потреба такого кабінету назріла давно. Обладнати його вдалося завдяки програмі гуманітарного реагування «Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб з інвалідністю у гуманітарну допомогу в Україні». Ремонт у кабінеті за місяць зробили власними силами».
Завідувачка відділення жіночої консультації, яка працює у закладі вже 30 років, Лариса Сидоренко подякувала Хайме Надалю, Богдану Підвербецькому, Галині Майструк. «Такий кабінет нам дуже потрібен, – каже лікарка. – Адже досі жінок зі стійкими порушеннями здоров’я доводилося оглядати на кушетці, вдома на дивані, за поганого освітлення. Це потребувало додаткового часу, транспорту, лікаря знімали з прийому. Тепер на огляд можна записатися онлайн, у зручний час: поліклініка працює з 8-ї до 18-ї години, гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу – із 10-ї до 18-ї години. Оглядове крісло багатофункціональне, з підйомником. Жінка на візочку може маневрувати. Є всі умови для довірливого спілкування. Це зручно і для лікаря, і для пацієнтки».
Галина Майструк зазначила: «Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні до кінця року відкриє 12 гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу – по два в Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Вінницькій, Дніпропетровській та Полтавській областях. Це перший із запланованих нами в Україні кабінет відкритого типу».
Людмила Іванова, експерт із акушерства та гінекології департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА, додала: «Ми будемо розвивати можливість безбар’єрного доступу в кожному закладі охорони здоров’я. Незабаром такий кабінет запрацює на базі обласної лікарні у відділенні відновного лікування, де оперуються пацієнтки з травмами, хворими суглобами. Там же знаходиться обласний центр планування сім’ї та допоміжних репродуктивних технологій. Отримали згоду учасників Програми про підтримку на додаткове обладнання за принципом «одних дверей», щоб жінка з інвалідністю, яка звертається не так часто, у цьому ж кабінеті могла одразу отримати комплексну допомогу – пройти й кольпоскопічне дослідження, і ультразвукове обстеження тощо».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий