Іриси – королівські квіти

Іриси – королівські квіти

«Познайомившись з десятками кольорів і відтінків ірисів, я Закохався в цю королівську квітку», – пише нам Анатолій ШАПОВАЛ із села Мишурин Ріг Дніпропетровської області. В його колекції – понад 300 сортів цих квітів вітчизняної та закордонної селекції, від карликових до високих бородатих екземплярів (понад 1 метр). Також господар вирощує ефективні старі сорти та суперновинки.
«Завдяки своїй витонченості й строгості форм іриси дуже ефектно та яскраво доповнюють будь-яку клумбу. А якщо посадити плантацію, то це буде цілий іридарій. Уявіть, з якого прекрасного настрою починається мій ранок, коли я виходжу в свій ірисовий сад, особливо в період цвітіння. Яскраве сонечко, роса на пелюстках і легке випаровування! Цей аромат не передати словами!
Зараз саме час садити і розсаджувати великі кущі, тому хочу поділитися своїм досвідом. Якщо посадити іриси, вони будуть рости на одному місці багато років, при цьому кущі швидко й ефектно розростаються. Їх не потрібно викопувати на зиму, прикривати від морозу. Все, що необхідно зробити, – посадити. Далі – мінімальний догляд. Слід врахувати кілька важливих нюансів. В ідеалі ірисам потрібен гарний грунт. А взагалі іриси ростуть на всіх грунтах. Вплине грунт тільки на розмір куща і квітки.
Найголовніше – садити й пересаджувати іриси можна з весни до жовтня. Але найкращий час для садіння – це період спокою, який настає після закінченням цвітіння. З власного досвіду знаю, що іриси найкраще пересаджувати в липні й до середини серпня. В цей період у них дуже міцне молоде коріння, що дозволяє ідеально прижитися на новому місці. Не робіть помилку – глибоко не саджайте, це неправильно. Я саджаю так, щоб листя було з північного боку, верхівки лопаток – на 1/3 над поверхнею землі, а корінці – спрямовані вниз і розправлені. Відстань між лопатками при садінні залежить від сорту ірисів і призначення висаджування. Наприклад, для високих ірисів – 40–50 см, а в міжряддях – 50 см. Близьке садіння дозволить швидко створити клумбу, але надалі їх доведеться часто проріджувати.
При вирощуванні бородатих ірисів важливо підтримувати грунт на ділянці в пухкому і чистому від бур’янів стані. Під час цвітіння ірисів бажано щодня видаляти (обрізати) зів’ялі квіти, тоді з першого і до останнього дня цвітіння іриси будуть свіжими. Ірис дуже посухостійкий, може тривалий час обходитися без поливу. Але для продовження періоду цвітіння бажаний полив до і під час цвітіння рослин. Влітку клумби поливають у жарку погоду. Ось така нехитра агротехніка ірисів. Ідеальна квітка, без зайвих турбот. А радості, краси і настрою іриси подарують на цілий рік.
Також хочу розповісти про найулюбленіші сорти. Неперевершений Тресурі Трейд/Treasure Trader вражає незвичайним рідкісним забарвленням. Своїми мереживами не залишить байдужим нікого. Стандарти (верхні частки квітки) – яскраво-золотисто-лимонні. Фоли (нижні частки квітки) – вишнево-коричнево-фіолетово-чорні. Обідок – бежевий, борідка – жовта. Це дуже красиве і незвичайне поєднання кольорів. Такі відтінки помітні здалеку. Висота рослини – до 75 см, цвіте до кінця червня.
Нещодавно познайомився з цікавим сортом Тайгер Хон/Tiger Honey. Це унікальний ірис тигрового забарвлення. Сподобався красивою і незвичайною формою. Стандарти і фоли – з кремовими бризками і рядками на тлі кольору «баттерскоч» (жовте вершкове масло), дуже привабливий. Усі відвідувачі мого іридарію бажали мати у себе цей сорт.
Старожил моєї клумби Дірект Флайт/Direct Flight – вишуканий, насичено-рожевий з домішкою блакитного. Борідки – мандаринові з синім кінцем.
Ірис Фіналіст/Finalist підкорить будь-якого квітникаря ніжними кремовими стандартами, з лілуватим і жовтим вливаннями. А вишукані сливово-рубінові фоли з рожево-ліловим краєм зачарують своєю красою. Це найпізніший сорт, тобто він буде цвісти в період, коли інші іриси вже не цвітуть.
Дуже рано починає квітнути переможець багатьох конкурсів Хало ін Піч/Halo in Peach. Прекрасні персикові стандарти і білі з персиковою облямівкою фоли зробили цей ірис невимовно красивим. Борідка – помаранчева.
Чудовий Олмост Перадайс/Olmost Paradise (Ennt93) прикрашає клумбу кремово-рожевими стандартами. Фоли – перелив малиново-рожевого зі світло-фіолетовим. Борідки – помаранчеві. Пелюстки – сильно гофровані та мереживні.
Пронизливо-блакитний Баблін Брук/Babbling Brook – шикарно гофровані з палево-лимонними борідками.
Найгарніший і одночасно казковий Суприм Султан/Supreme Sultan радує величезними двобарвними стандартами засмагло-жовтого кольору. Фоли – махагонієво-червоні з жовтими борідками.
Прауд Традішн/Proud Tradition – мій улюбленець впродовж десятків років. Радує око великою прекрасною квіткою досконалої форми. Стандарти – світло-сріблясто-блакитні, фоли – темні, гіацинтово-сині.
Біг Скуіз/Big Squeez – один із найкрупніших ірисів. Яскраво-оранжевий, з персиково-рожевим відтінком. Він помітний здалеку. А який тонкий і захоплюючий дух та аромат від зрізаних квітів. Мені захотілося подарувати дружині саме їх. Вони стояли в зрізі понад два тижні.
Улюбленець Едіт Вульфорд/Edith Wolford радує око жовтими з фіолетовим вливанням стандартами. Фоли – синьо-фіолетові, борідка – синя з оранжевим верхом. Дуже гофровані квітки, довго стоїть в зрізі.
Люблю я також іриси Візир/Vizier, Карпіціус кендіз/Capricious Candies, Стеірвейн ту Хевн/Stairway to Heaven, Сікрет Мелоді/Secret Melody, Селебрейшн Сонг/Celebration Song, Хебіт/Habit, Хаклберрі Фадж/Huckleberry Fudge Хелен лідер/Helen Leader, електро Шок/Electric Shock і багато інших.
Як я вже розповідав раніше, спостерігаючи за ірисами, захотів вивести і свій сорт. Вивчивши тонкощі селекції, у процесі довгої кропіткої роботи у 2010 році досяг свого. Виведений власноруч сорт назвав Штам. Він не має аналогів, принаймні я поки не зустрічав. Світло-блакитні по краю з жовтуватою облямівкою стандарти ефектно виглядають з жовтувато-білими з прозорими прожилками фолами. Жовта борідка тільки прикрашає велику гофровану квітку.
Дуже давно, коли я тільки починав збирати свою колекцію ірисів, один квітникар подарував мені кілька десятків нових сортів ірисів. Саме з них і почалися моя колекція та любов до ірисів. Я теж хочу комусь з вас, дорогі читачі, зробити подарунок. На жаль, всім подарувати іриси я не можу. Але виберу 5 переможців, яким подарую свої улюблені сорти. Конкурс простий: напишіть мені в листі, яка у вас клумба і які на ній ростуть квіти. Хто напише кращу розповідь, той і отримає подарунки.
Ніколи не зупиняйтеся на досягнутому, оновлюйте свою ділянку. Посадіть щось новеньке. Якщо у вас є бажання виростити незвичайні сорти ірисів, можу вам у цьому допомогти. З радістю поділюся досвідом та посадковим матеріалом. Телефонуйте і пишіть на мою адресу та не забувайте вкласти конверт для відповіді».
Адреса для листів:
Анатолій ШАПОВАЛ,
вул. Петро-Павлівська, буд. 9,
с. Мишурин Ріг
Кам’янського району
Дніпропетровської області,
51610.
Телефон: (066) 009 24 18.

Поділися:

Добавить комментарий