Під різними назвами –  в ногу із часом

Історія краю газетним рядком

• ВІДГУКИ І ЛИСТИ

Випадок з волами

1 листопада ц.р. в селі Драбинівці Кустоловської волості Кобеляцького повіту головою сільвиконкому Григорієм Вітром, членом виконкому Лукою Співаком, секретарем виконкому Григорієм Співаком, головою комнезаму Степаном Фастівцем, головою волземвідділу Іваном Юзьком і міліціонером Федором Рудем була влаштована умисна тривога за допомогою набата і дзвона. Народ повалив з усіх кінців села, думаючи, що почалась пожежа.
Тоді виступив Гр. Вітер, який запропонував селянам затримати 100 пар волів, що проганяли неподалік села, обіцяючи взяти з купців за повернення волів хороший викуп, який буде “вам і нам на самогонку”. І більшість селян запротестувала проти такої пропозиції, але інша частина вирушила “на добичу” і, незважаючи на належні документи купців, затримала їх. Пригнавши волів в село і відібравши у купців всі документи, стали вимагати від них взятку по 300.000 рублів від кожної пари волів. Минуло три доби. Дехто з купців, не маючи чим відкупитися, просидів весь цей час в арештантській. Інших купців, які не бажали давати хабара, побили шомполами так, що один з них захворів і залишився лежати в лікарні. Члени сільвиконкому і комнезаму продали його пару волів за 1.600.000 рублів і поділили ці гроші між собою, кажучи, що вони їх віддають на користь голодуючих. Через тиждень явився господар волів, але його знову побили, залишивши ні з чим.
Харківські купці, які гнали волів, мали на те законні мандати. Закупили вони худобу в Кременчуцькій губернії і гнали через м. Кобеляки, причому ніхто ніде їх не затримував, а тут сільська влада вчинила такі дії.
Прошу цю справу всебічно з’ясувати.

Селянин Петро І. КРИВОШЕНКО.
“Вісті-Известия”, 9 грудня 1921 р.

• НА МІСЦЯХ

Миргородський повіт

Допомога голодуючим. Робота з допомоги голодуючим успішно проводиться у всіх волостях і селах повіту. В кожній волості є комісії допомоги голодуючим, котрі працюють в контакті з центральною комісією при повітвиконкомі. В місті, крім комісії при повітвиконкомі, є такі і у військових частинах та повітовому бюро профспілки.
Пожертвування надходять грошима, хлібом, іншими продуктами. Надходять також деякі вироби із золота і срібла. Хліба надійшло в користь голодуючих понад 8 тисяч пуд., грошей – близько 13 мільйонів.
Економнаради. Організовано 17 волекономнарад. Багато уваги економнаради приділяють електрифікації. У волостях Батаївка і Зуївка електричне освітлення проведено повністю: освітлено всі хати і сільські заклади. Частково електрифікація проведена у волостях: Устивицькій, Сорочинській, Комишнянській, Попівській та інших. У всіх волостях, де встановлено електричне освітлення, працюють динамомашини, що використовують водяну енергію річки Псел. Біля всіх машин працює кваліфікований технічний персонал. Відчувається нестача технічних інструментів. З ініціативи економнарад відремонтовано ряд лікарень, шкіл і мостів.
Політичний стан повіту хороший. Бандитизм, за винятком дрібних кримінальних груп, ліквідовано у всьому повіті, що дало можливість розгорнутися всім органам радянської влади, навіть в найглухіших селах.
Кооперація. У всіх волостях є кооперативні лавки, які частково впливають на місцеві ринки, в розумінні зниження спекулятивних цін. Товарообмін розвивається слабо, через нестачу в деяких волостях хлібних запасів у селян. В даний час ведеться облік наявності товару для обміну і вживаються заходи до збільшення товарного фонду.

“Вісті-Известия”, 9 грудня 1921 р.
(Переклад з російської).

Поділися:

Добавить комментарий