Історія краю – у життєписах земляків

Історія краю – у життєписах земляків

Цього року світ побачила нова книга публіциста, члена Національних спілок краєзнавців та журналістів України Віталія Григор’єва «Історія Глобинського району в біографічних нарисах». Історико-краєзнавчий довідник містить життєписи понад 300 земляків автора, багато з яких прославили Україну, досягнувши вершин у музичному мистецтві, спорті, науці, інших царинах.
Презентація книги відбулася в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського.

Краяни вже знають Віталія Григор’єва за книгами «Роде наш прекрасний», «Бувальщини», «Розкажи, Пивихо…», «Олексій Дмитрович Бутовський (родовід генерала-олімпійця)», «На вітрах історії», «Полтавці під олімпійським прапором». Над створенням історико-краєзнавчого довідника «Історія Глобинського району в біографічних нарисах» (Полтава: ТОВ «АСМІ», 2019) автор працював протягом десяти років. Грунтовна праця обсягом понад 700 сторінок присвячена 95-річчю Глобинського району.
Віталій Миколайович кровно споріднений із Глобинською землею, тут закопана його пуповина. Народився в селі Землянки, де й закінчив восьмирічку. Вищу освіту здобув на історичному факультеті Полтавського державного педагогічного інституту імені В. Г. Короленка. Вчителював у школах рідного району. З 1977 до 2007 року працював у органах державної влади, директором районного центру зайнятості Глобинського району. Отож отчий край і його людей Віталій Миколайович знає чудово.
Особливий інтерес дослідника – розмаїття талантів його земляків. Ідеться як про видатних особистостей (Микола Лисенко, брати Георгій і Платон Майбороди, Олександр Білаш, Раїса Кириченко), так і про менш відому широкому загалу когорту краян, які досягли успіху й набули великого авторитету в різних галузях своєї діяльності. Це науковці, літератори, художники, аграрії, архітектори, педагоги, військові генерали, державні діячі… Краєзнавча праця знайомить із земляками – Героями України, Героями Соціалістичної Праці, Героями Радянського Союзу; лауреатами Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, інших державних, а також місцевих премій. На переконання Віталія Григор’єва, біографія особистості – найкращий спосіб відображення епохи.
– Через людину, її життєпис можна якнайтонше відчути епоху. Тому я вирішив не розповідати про політичні, історичні події, а звернувся до доль земляків, – зазначив Віталій Григор’єв на презентації. – Збираючи інформацію, працював з матеріалами в архівах, зокрема в архіві СБУ, а також у бібліотеках. Вивчав й інтернет-джерела, але варто розуміти, що цікаві факти з життя району у Вікіпедії не знайдеш.
Окремо Віталій Миколайович поділився спогадами про те, як свого часу особисто бачився з видатними братами Майбородами. Зупинився на періоді своєї роботи в ОДТРК «Лтава». З жалем констатував, що в порівнянні з серединою 1960-х років чисельність населення Глобинського району значно скоротилася, чимало сіл зникли з карти взагалі.
– Нам потрібно поспішати з розповідями про тих людей, які колись жили на цій землі, – закликав краєзнавець. – Людська пам’ять, на жаль, коротка і, взявшись за дослідницьку роботу, я зрозумів, що запізнився з цією ідеєю років на тридцять: якби розпочав раніше, знайшов би значно більше відомостей, свідчень. На сьогодні, як не прикро, нове покоління часто не знає навіть про видатних особистостей, які народилися чи творили в їхньому селі.
Наприкінці зустрічі Віталій Григор’єв запевнив, що й надалі не полишатиме дослідницької праці. Тож цікаві відкриття чекають на його читачів і в майбутньому.

Станіслав ШИЯН
Студент-практикант факультету філології та журналістики ПНПУ імені В. Г. Короленка

Поділися:

Добавить комментарий