Із Києва – сваряться, у Полтаві – радяться

Олександр БІЛЕНЬКИЙ:
«Якщо газ знаходиться в Полтавській області, громада повинна мати преференції. Ми ж не претендуємо на курортний збір в Одесі»

Як уже повідомлялося, під час робочої поїздки на Полтавщину Прем’єр-міністр Володимир Гройсман сказав, що всі, хто заважає політиці енергонезалежності країни, будуть оголошені ворогами держави. А вже незабаром керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв звинуватив саме Полтавську обласну раду в тому, що через її позицію (блокування видачі нових ліцензій на розробку родовищ протягом 2,5 року) доводиться зменшувати план видобутку на 2018 рік на півмільярда кубометрів газу.
Як поінформував журналістів під час брифінгу, що відбувся 29 листопада, голова обласної ради Олександр Біленький, Прем’єр-міністр дійсно попросив пришвидшити погодження щодо надання ліцензій та розширення ділянок. Але при цьому закликав керівництво «Нафтогазу» бути гнучкішими до органів місцевого самоврядування. Тоді всі розуміли, що він виступив певним посередником. Але, за словами Олександра Біленького, остання заява Андрія Коболєва свідчить: система дала збій.
– У нас є аргументи, які чути ніхто не хоче. Їм абсолютно байдуже, що відбувається з екологічною чи інфраструктурною ситуацією в області. На моє переконання, чітко прослідковується шлях капіталізації ПАТ «Укргазвидобування» ліцензіями для того, щоб у подальшому продати це підприємство. Тому що саме залізо, тобто металобрухт, який у них на балансі, інвестору не цікаве. Їм цікава капіталізація родовищами.
Олександр Біленький заявив, що саме через такі дії пана Коболєва облрада бере у перемовах паузу. З урахуванням екологічного та інфраструктурного коефіцієнта розроблено прайс, за яким сума із 48 мільйонів гривень, пропонованих області, підвищилася до 250 мільйонів гривень. За словами голови облради, це ще не ті кошти, які Полтавщина повинна отримувати за свої багаті надра.
– Але я розумію, що існує програма 2020, що вона має бути реалізована, що це – стратегічна позиція України по відношенню до агресора. І тому йдемо на нормальні ділові кроки для того, аби й область не програла, і, в першу чергу, держава зробила ще один крок до енергонезалежності, – сказав голова обласної ради. – Впевнений, люди підтримають таку позицію. Якщо газ знаходиться в Полтавській області, то громада, якій надракористувачі завдають збитків, повинна мати преференції. Ми ж не претендуємо на курортний збір в Одесі. Тому правда – за нами.
Про звинувачення
«Нафтогазу», Полтавську
митницю та землі «Світанку»
Перший заступник голови обласної
державної адміністрації Андрій Пісоцький провів нараду з приводу діяльності ПАТ
«Укргазвидобування» на території області.
Із результатами роботи ГПУ «Полтавагазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування» та співпрацю з громадами інформував директор підприємства Олександр Кобеза. Виступили також заступник директора департаменту екології та природних ресурсів ОДА Олександр Ткаченко, начальник ГУ Держгеокадастру в області Вадим Чувпило, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Юрій Тараненко. Запрошені на нараду керівники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади також мали можливість поставити питання Олександру Кобезі.
На початку Андрій Пісоцький висловив позицію стосовно претензій Андрія Коболєва до обласної влади:
– Коли керівник НАК «Нафтогаз України» звинувачує нас у тому, що обласна державна адміністрація блокує видачу ліцензій, що ОДА винна у тому, що державна компанія не може забезпечити прогнозованого видобутку газу, то, на мою думку, він просто не розуміє, як відбувається процедура. На жаль, ми знову входимо у конфліктну ситуацію.
За словами посадовця, у випадку з наданням дозволів влада була на боці громади: у Полтавському районі чи в Сенчі Лохвицького, стосовно доріг чи екології.
Голова облради Олександр Біленький повторив сказане на брифінгу – громада повинна мати преференції за збитки, завдані їй при розробці та використанні родовищ.
Кілька разів протягом наради поверталися до болючого питання – 4 тисяч гектарів землі колишнього радгоспу «Світанок» у селі Базилівщина Машівського району. За словами Олександра Біленького, непрофільний актив – колишній радгосп «Світанок», землі якого громада свого часу надала у користування ПАТ «Укргазвидобування» і мала б отримати із вдячністю назад, – натомість був переданий приватній особі. Мешканці Базилівщини залишилися і без землі, і без роботи, а вся соціальна напруга спрямовується на місцеву владу.
Сьогодні потрібне спільне звернення до Прем’єр-міністра: від компанії «Укргазвидобування», Полтавської обласної ради, облдержадміністрації, при потребі – від райдержадміністрації.
– Але ініціатива має бути з вашого боку, – звернувся до директора ГПУ «Полтавагазвидобування» Андрій Пісоцький.
Олександр Кобеза запевнив, що базилівщинська земля нікому не передана – це заборонено законом. Наразі є лише договір про надання послуг із обробітку земель.
Крім того, на нараді прозвучало, що через Полтавську митницю не розмитнено жодного бурового верстата, що завозяться і працюють на території області. Тоді як запроваджений в Україні митний експеримент дозволяє 50 відсотків від перевиконання митних надходжень спрямовувати на розвиток інфраструктури. Київщина завдяки цьому експерименту за півріччя отримала додатковий мільярд! Виходить, що буріння – у нас, а гроші від розмитнення обладнання вкладаються в чужі дороги. У цьому питанні розуміння поки що також немає.
До речі, на дороги Полтавщина наступного року отримає з дорожнього фонду 648 мільйонів гривень.
– Коли формуватимете свої проекти, – звернувся Андрій Пісоцький до керівництва ГПУ, – залучайте керівників районів, громад, щоб фінансувати дороги спільно.
ГПУ «Полтавагазвидобування» хоче бути першим…
По закінченні зібрання – кілька запитань до директора ГПУ «Полтавагазвидобування» Олександра Кобези.
– Олександре Івановичу, з якими відчуттями прибули на цю нараду?
– Ішов сюди з якоюсь пересторогою, бо у нас немає стільки коштів, щоб задовольнити всі проблеми регіонів. У цьому році ми вклали майже 50 мільйонів гривень у райони області. Наступного року це буде вже 500 мільйонів.
– Звідки ці 500 мільйонів?
– Згідно з законом 3038, який починає діяти з 1 січня 2018-го, 5 відсотків рентної плати буде залишатися в місцевих бюджетах (по 2 відсотки до обласного та районного і 1 відсоток – сільським радам; там, де утворені ОТГ, 2 відсотки – в область, 3 – в об’єднані громади).
Крім того, розробка нових площ дасть нам додатковий видобуток, а це ще майже 25 мільйонів гривень. А під Стратегію 20/20 (вона передбачає на кінець 2020 року добувати 20 мільярдів кубометрів українського газу) вийдемо вже на 700 мільйонів гривень. Тільки у Полтавській області за 2016–2017 роки кількість робочих місць у галузі зросла майже на півтисячі. Стратегія ж 20/20 передбачає до 1200 нових робочих місць, підвищення заробітної плати, відрахувань до бюджету.
Ще в часи мого студентства вважалося, що 1 робоче місце у видобуванні дає 7 робочих місць у легкій, хімічній промисловості, інших галузях.
– Чи є якась програма з ліквідації отого негативного спадку, що маємо, наприклад, у Лохвицькому районі – з екологією, дорогами?
– Ці проблеми ми почули, тільки-но в структуру «Укргазвидобування» прийшла нова команда.
– Коли саме?
– У 2015 році. Відтоді скрупульозно розглядаємо всі питання, що виникають у регіонах. У Сенчі Лохвицького району є великі запаси, але є там і великі проблеми, що накопичувалися півстоліття.
В регіоні підрозділи ПАТ «Укргазвидобування» розробляють 42 родовища. Завдяки новій технології видобутку викиди в атмосферу значно зменшилися.
У Сенчі гостро стояло питання питної води. 6 старих свердловин були замулені, тамтешні водогони прокладалися ще в 1946 році. Ми за власні кошти пробили нову свердловину глибиною майже 300 метрів із водою значно кращої якості. Сьогодні село забезпечене питною водою, для ще двох прилеглих сіл кошти виділені, питання вирішуються. Вкладено більше 6 мільйонів гривень. Використання цих грошей чітко контролюється, кошти не «зависають» і використовуються за призначенням.
– Чи були серед питань, піднятих сьогодні представниками громад, несподівані для Вас?
– Мої заступники, начальники цехів щодня спілкуються з керівниками сіл, районів, тому несподіваних питань не почув. Це поточна робота, яка вирішується повсякдень без широких нарад: наведення порядку на звалищах, розчистка снігу, завезення піску, будівництво майданчиків. Сенчан забезпечили цьогоріч футбольною формою майже на 100 тисяч гривень. Звернулися щодо морозильної камери для шкільної їдальні – до 1 вересня отримали її в подарунок. Допомагаємо транспортом, технікою. Все чітко обліковується, щомісяця виходить по сільських радах від 30 до 70 тисяч гривень.
– Полишаєте зібрання із яким настроєм?
– Зі сподіваннями на плідну співпрацю й порозуміння. Були й критичні зауваження. Є питання з боку лісового господарства, екологів, Держгеокадастру. Але є порозуміння. Ми хочемо бути першими – впроваджуємо нове обладнання, залучаємо фахівців із багатьох країн, запроваджуємо нове обладнання. Щоб отримати раніше на рік-півтора ті об’єми газу, які доводиться закуповувати з-за меж України, терміни буріння скорочуються у 3–6 разів.
– Можете прокоментувати загострення стосунків полтавської громади з «Нафтогазом»?
– Голова обласної ради уже пояснив, чим викликані затримки з наданням дозволів. Адже люди зі своїми проблемами звертаються саме до влади. Ми у свою чергу намагаємося вирішувати наболіле і будемо це робити надалі. А при умові збільшення ліцензійних ділянок – я вже сказав, у місцевих бюджетах буде додатково 25 мільйонів гривень.
Що розповідають місцеві
керівники
Голова Котелевської райдержадміністрації Віктор Колос:
– Я сам працював у системі видобування, тому хочу навести позитивний приклад співпраці з ГПУ. Видобуток ведеться у 9 районах області. Довгоочікуваний закон 3038 (про відрахування 5 відсотків ренти) бере початок із Котельви. 4 липня 2015 року тодішній міністр палива та енергетики Павло Демчишин зустрічався в Котельві з представниками більш як 6 десятків державних і приватних компаній з видобутку вуглеводнів. Учасники наради разом з головою ОДА Валерієм Головком прийняли спільне звернення про таку законодавчу ініціативу до депутатів-мажоритарників від Полтавщини. Потім було тривале протистояння, згодом з’явилося чимало політичних «батьків» цього закону.
Не давати ліцензій приватникам – ну нехай, ви їх не любите, там «капіталісти». Але відмовляти державній компанії – це, на мою думку, злочин. Таку оцінку зробив Прем’єр-міністр під час останнього візиту в область. Звісно, треба йти назустріч місцевим радам, але унікальність саме Полтавської області якраз і полягає в тому, що тут виконуються соціальні угоди. У Котелевському районі за кошти ГПУ ремонтуються дороги, впорядковуються сміттєзвалища, будуються артезіанські свердловини, втілюються різні соціальні проекти. «Полтавагазвидобування» своє слово завжди тримає.
Віктор Лисий, голова Сенчанської ОТГ Лохвицького району:
– За два останніх роки ми освоїли 6 мільйонів 200 тисяч гривень коштів ГПУ «Полтавагазвидобування» – на водогони та вуличне освітлення. При потребі отримуємо допомогу спецтехнікою. У співпраці нарешті спостерігається великий плюс.
– Вікторе Івановичу, згадую кадри вашого кіно у сесійній залі обласної ради про технологічні «продуви», що спричиняли буквально затемнення. Як зараз?
– Такі продуви були, на існуючих майданчиках проблема досі залишається відкритою. Але до нас зайшла хорватська компанія, і одразу сенчани побачили переваги сучасних технологій. Буріння проводиться зі значно вищими екологічними вимогами.
– Як із шламовідстійником?
– Закінчуються його консервація, рекультивація, думаю, до новорічних свят його не буде. Тут також плюс.
– А мінус у чому?
– Хочеться від них (видобувників. – Авт.) більше грошей (усміхається – Авт.). Буде рента – їх побільшає.

Ольга ЩЕГЛОВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий