Із козацького роду

Із козацького роду

У селі Білоусівка Лохвицького повіту (нині належить до Чорнухинської селищної територіальної громади Лубенського району Полтавської області) 120 років тому народився Іван Оникійович Богун, військовик Армії УНР.

За переказами, які передавалися з покоління у покоління, рід походив від видатного козацького полковника Івана Богуна. Батько Івана – український військовий та громадсько-політичний діяч, адміністративний старшина Армії УНР Оникій Тимофійович Богун.
Ще малим Іван із мамою співав у церковному хорі Чорнух. 22 лютого 1918 року вступив добровільним козаком в 2-й Запорізький Республіканський курінь Армії УНР під командуванням полковника Петра Болбочана. У грудні того ж року, 16-річним, був призначений Болбочаном полковим писарем 1-го Республіканського полку. З 27 на 28 березня 1919 року в селі Колодіївці на Вінниччині, неподалік станції Вапнярка, штаб полку захопили російсько-більшовицькі війська. У полон потрапила більшість особового складу полку, зокрема й Іван Богун. У травні 1919-го його звільнили як неповнолітнього.
Від 1932-го по 1934-й працював на Харківському тракторному заводі. Восени 1934-го повернувся до Чорнух та працював у місцевому радгоспі: спочатку – робітником, а згодом – бригадиром рільничої бригади.
У 1937-му був заарештований за те, що у середині 1920-х одержав листа з-за кордону від свого батька Оникія, старшини Армії УНР, який перебував у таборі інтернованих. Засуджений харківською «трійкою» на 10 років концтаборів. З вересня 1937 року до вересня 1947 року – в сталінських таборах ГУЛАГу. Потім мешкав у радгоспі МВС Мухінського району Кіровської області (нині – Зуївський район, РФ). З березня 1960 року – робітник заводу ковкого чавуну м. Харцизьк (нині Донецька область). Реабілітований 1 грудня 1960 року постановою Полтавського обласного суду. Помер 19 січня 1974 року, похований у Харцизьку.

Північно-східний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Добавить комментарий