Із мільйонів українців – по кілька сотень, багатіям, точніше – глитаям, – по кілька мільйонів…

газ для населення

Із мільйонів українців – по кілька сотень, багатіям, точніше – глитаям, – по кілька мільйонів…

Так вирішила (українська?) влада, підвищуючи вартість комунальних послуг до непідйомного для багатьох наших співгромадян рівня

Відійшов у минуле складний 2020-й рік, який виявився для усіх нас справжнім випробуванням. Економічний спад, історично високий бюджетний дефіцит, зростання бідності і стрімке зростання безробіття – усе це за рік.
Але, на жаль, українців чекає не менш складний 2021-й, що стало зрозумілим уже з перших його днів. У кращому випадку інфляцію компенсує зростання заробітних плат, вважають експерти. Але це, дійсно, в кращому випадку. Бо вже нині, коли українці ще навіть не отримали тих підвищених зарплат, про підвищення тарифів на понад 30% повідомили мобільні оператори, відсотків на 25 – телепровайдери, майже удвічі зросла вартість транспортування природного газу, стабільно зростає і його вартість, і водночас знижується якість. На понад 80% зросла ціна на перші 100 кіловат електроенергії, а саме таку її кількість споживає більшість пересічних сімей українців. Навряд чи припиниться цінова вакханалія і на ринку медпрепаратів та продуктів харчування, а попереду – можливе здорожчання комунальних тарифів на опалення та водопостачання…

– Тільки за транспортування природного газу, згідно з оновленими платіжками, ми щомісяця маємо сплачувати майже 500 гривень, – розповідає Галина Гнатівна Оверченко із Зіньківського району. – І це при тому, що підтоплюємо ще й дровами. Якщо ж порахувати всі платежі за комунальні послуги, набереться приблизно 5 тисяч гривень. Тож моя з дідом пенсія повністю «йде» на комуналку.
Варто додати, що сім’я Оверченків – це 4 покоління (загалом 7 осіб віком від 3-х років до понад 80) під одним дахом, з яких працюючих – лише троє, до того ж в одній структурі. Але останнім часом усіх їх попередили, що у зв’язку з фінансовими проблемами й без того невелика зарплата нараховуватиметься зменшеною на понад 50 відсотків. Значну частину доходів сім’ї «з’їдають» ліки. Тож під питанням уже навіть їхнє фізичне виживання.
Неприємним «подарунком під ялинку» стало повідомлення про підвищення вартості транспортування газу більш як у 5 разів для полтавки Ольги Музиченко та й усіх мешканців багатоповерхівки, в якій вона проживає, загалом. Адже не секрет, що люди досить економно використовують природний газ, але тепер їм нарахували сплату за транспортування, згідно з нормою використання цього енергоресурсу, точніше, сплатити треба не менше норми.

Використовуйте, бо все одно заплатите, олігархам на бутерброд із діамантами не вистачає

16 грудня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила постанову №2460 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу». Згідно з даною постановою, тариф на послугу з розподілу природного газу для АТ «Полтавагаз» із 1 січня 2021 року становитиме 2,316 грн за 1 м3 (з ПДВ).
Відповідно до п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем з 1 січня 2021 року річна замовлена потужність об’єкта (об’єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього кодексу, але не може бути меншою за:
39 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
126 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 куб.м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим.
До речі, вартість послуг облгазів суттєво відрізняється залежно від регіону.
Найнижчі тарифи за доставку блакитного палива у Києві – майже 0,40 грн, в Харкові – 0,46 грн, Кременчуці – 0,52 грн, Кривому Розі – 0,66 грн і Черкащині – 0,71 грн за 1 куб. метр на місяць (з ПДВ). Найвищі – для частини жителів Вінницької області – 3,35 грн, Львівщини – 3,19 грн, Тисмениці – 3,06 грн, Чернівецької області – 2,95 грн, Лубен – 2,94 грн і Мелітополя – 2,83 грн за 1 куб. метр на місяць (з ПДВ).
Звісно, для більшості українців такий «новорічний подарунок» від уряду та НАК «Нафтогаз України» став «холодним душем». Підливає оливи до вогню й той факт, що, попри те, що Нафтогаз у 2020 році спрацював зі значними збитками, уряд затвердив фінансовий план цієї компанії на 2021 рік, яким передбачається підвищення зарплат членам правління Нафтогазу на 56%, а співробітникам НАК – на 85%.
Про надмірні фінансові «апетити» вітчизняних топ-чиновників та про абсолютну відсутність у більшості з них відчуття міри, совісті та відповідальності можна говорити безкінечно. Бо як інакше можна охарактеризувати той факт, що новопризначений в. о. міністра, не пропрацювавши й дня на новій посаді, вимагає 100 мільйонів гривень премії. І, будьте певні, йому ці гроші дадуть. А за що? Думаю, у більшості українців «не вкладається в голові» той факт, що в той час як мільйони наших співвітчизників ледве зводять кінці з кінцями на мінімальні пенсії чи зарплати, чиновники розкошують на сплачені нами податки, в буквальному розумінні висмоктуючи, мов пилосмоки, бюджетні кошти.
То невже це і є така бажана українцями Україна – держава європейського штибу? Кому потрібна така «європейськість», якщо більшість українців у своїй країні не мають можливості знайти роботу, яка б забезпечувала належний рівень їхнього життя, не мають доступу до якісного медичного обслуговування? Зрештою, не мають можливості забезпечити елементарні життєві потреби.
Така несправедливість спричинила спротив українців проти підвищення комунальних тарифів у різних регіонах нашої країни. Так, у Лубнах уже 4 січня люди перекрили рух по трасі Київ – Харків – Довжанський, таким чином організувавши протест через занадто високі тарифи на газ. Активісти заблокували рух і не дали можливості водіям проїхати біля Лубен поблизу села Засулля, інформує /finance.today.ua/
До учасників акції приєдналися жителі сусідніх міст Пирятин і Гребінка та Оржиця.
Впродовж тижня акції протесту тривали в різних областях і населених пунктах України. Так 9, 10, 11 та 12 січня протестні акції проти підвищення комунальних тарифів відбулися у Полтаві та області, у Запорізькій, Харківській та інших областях, на Буковині й Прикарпатті, а також у Харкові, Миколаєві, Кривому Розі…
***
З огляду на ситуацію, що склалася, 12 січня фракція «Слуга народу» провела нараду з Кабінетом Міністрів і НАК «Нафтогаз» щодо зниження тарифів.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що Кабмін уже в найближчі дні знайде варіанти для захисту людей… І запевнив, що Уряд не збирається залишати українців сам на сам із цією проблемою.
Водночас в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко запевнив, що моніторинг ринку газу вже проведено. Тариф на розподіл газу зріс у 2,5 разу, але як міністр він не може сказати, що він завищений. А сам регулятор і надалі може збільшувати тариф на розподіл.
Прем’єр Шмигаль пообіцяв, що Кабмін підготує рішення про обмеження на торгову надбавку для газових постачальників до колишнього рівня – 2,5%. Будуть проведені перевірки постачальників, аж до позбавлення ліцензій тих, хто порушує умови. «День-два – буде представлена фіксована ціна на газ для населення на рік, а також запущена соціальна реклама для переходу на постачання газу від НАК «Нафтогаз». Шмигаль дав слово працювати в alarm-режимі з профільним комітетом Ради. Хоча переглянути платіжки за січень «заднім числом» не вийде».
Стало відомо, що Міненерго запропонувало тимчасово відмовитися від ринкових цін на газ для населення.
Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що фракція готує план антикризових заходів у зв’язку з підвищенням тарифів на комунальні послуги.
У результаті було напрацьовано кілька підходів зменшення тарифу на газ для населення.
Перший підхід запропонувало Міністерство енергетики. Він стосується формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України». Крім того, є ініціатива тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил.
Другий підхід напрацювала державна компанія «Нафтогаз». Він полягає у посиленні конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ. Крім того, пропонується, щоб газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення суми в платіжках.
Стосовно обіцянок влади, то українці вже добре навчені, чого вони варті. Отож далі буде?..
* * *
Суттєвим фінансовим ударом для людей стало й скасування Кабміном пільгового тарифу на електроенергію 90 коп/кВт.год на перші 100 кВт/год. Адже з 1 січня цього року фіксована ціна для побутових споживачів встановлена на рівні 1,68 грн/кВт.год.

Продовження.

Поділися:

1 thought on “Із мільйонів українців – по кілька сотень, багатіям, точніше – глитаям, – по кілька мільйонів…

Добавить комментарий