Із полтавських берегів Удаю – до Парижа

Із полтавських берегів Удаю – до Парижа

Минулого року в полтавському видавництві «Астрая» світ побачила дитяча книжка відомої дослідниці археологічної спадщини, багаторічної очільниці Гінцівської міжнародної палеолітичної експедиції (с. Гінці Лубенського району) Інституту археології НАН України, кандидата історичних наук Людмили Яковлєвої «Первісні пригоди дівчинки Уди та мамонтеняти Мо». Це пізнавальна ілюстрована казка про пригоди дитини доби палеоліту з Гінцівської стоянки (перше палеолітичне поселення, відкрите на території Східної Європи).
А нещодавно в дворику Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського презентували розширений франкомовний варіант книги. Він помандрує з Полтави до своїх юних читачів у Францію, щоб і вони подружилися з дівчинкою Удою з берегів українського Удаю та дізналися, якою була наша земля п’ятнадцять тисяч років тому.

Створення книги для дітей стало відкриттям ще однієї іпостасі Людмили Яковлєвої, яка є автором понад сотні наукових робіт українською, французькою, англійською, російською мовами, творцем науково-популярних відеофільмів та відеолекцій з археології, провідним вітчизняним фахівцем із первісного мистецтва. Серед величезної кількості відзнак авторитетної науковиці – Державна премія України в галузі науки і техніки, почесна медаль XVIII Всесвітнього конгресу Міжнародного об’єднання преісторичних та протоісторичних наук.
Першим авторку книги на презентації привітав директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко. Він відзначив велику спорідненість музею з Гінцівською стоянкою: «1873 року в Гінцях були проведені розкопки Федором Івановичем Камінським, лубенським вчителем і краєзнавцем, відтоді й почалося становлення першого громадського, або навчального, музею Полтавщини. Потім частина цих колекцій потрапила до музею відомої Катерини Скаржинської, а вже в 1906 році влилася в наше зібрання».
Україномовне видання «Первісні пригоди дівчинки Уди та мамонтеняти Мо» побачило світ завдяки підтримці департаменту культури і туризму Полтавської ОДА, наклад складав тисячу екземплярів і розійшовся по бібліотечних закладах області. Ілюстрації до книги виконав мультиплікатор Максим Миленко за ескізами самої авторки. Минулого літа видання презентували в Гінцях та Лубнах.
Місцем презентації франкомовного варіанту книги Людмила Яковлєва обрала Полтавський краєзнавчий музей. І зовсім не випадково. «Це один із найкращих музеїв України. Я його дуже люблю, я ним дуже пишаюся», – поділилася відома археологиня.
Французькою мовою книгу видали за кошти Благодійного міжнародного фонду «Archeologie d’Eurasie».
«Дітей потрібно долучати до найдавнішої археологічної спадщини України, адже вона абсолютно унікальна. Я привозила цю казку на міжнародні наукові конгреси, і коли люди гортали книгу, постійно казали, що якби ж то почитати її англійською чи французькою мовою. Так і виникла ідея про переклад. Реалізувати її допоміг президент благодійного фонду, професор Сорбонни Франсуа Джінджан. Звісно, пропонувалося надрукувати книгу в Франції, але я дуже попросила, щоб вона побачила світ у Полтаві, так само, як і перше видання», – розповіла авторка книги.
«Мені дуже приємно бути сьогодні на землі Котляревського, – звернувся до гостей презентації (за перекладацької допомоги Людмили Яковлєвої) Франсуа Джінджан. – Я зачитуюся «Енеїдою». Загалом вважаю, що велика, могутня українська література не перекладена в належному обсязі ні на французьку, ні на англійську мову. І це треба зробити, щоб відкрити її світу. Те саме стосується і археології України, яка дуже-дуже багата в усіх епохах, одна з найбагатших у світі й при цьому недостатньо відома. Гінцівська стоянка була відзначена в 2018 році на всесвітньому конгресі в Парижі спеціальним науковим призом, вона увійшла до п’ятірки археологічних пам’яток з найбільшими досягненнями за 50 років. Гінці – це національне багатство. Там обов’язково повинен постати музей».
Привітала учасників презентації також заступниця голови ОДА Катерина Рижеченко. Директор краєзнавчого музею Олександр Супруненко вже за доброю традицією передав у Сорбонну свіжі видання, підготовлені науковцями музею, а також повідомив, що Людмила Яковлєва та Франсуа Джінджан привезли їм ряд цікавих експонатів із досліджень Гінцівської стоянки, які невдовзі будуть виставлені в першій залі музею.
Завершилася зустріч у музейному дворику переглядом відеоінформації про Гінцівську стоянку.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий