Український православний календар

Із Різдвяних послань

Високопреосвященнішого Федора, архиєпископа Полтавського і Кременчуцького (Православна Церква України)

Дорогі браття і сестри! Христос народився! Славімо Його!
Різдво Христове – найбільш таємнича подія в історії людства. Адже незбагненний Бог став людським Немовлям!
Навіщо Бог прийшов у цей світ, народившись від Пресвятої Діви Марії? За словами святих отців, Бог став Людиною, щоб людину зробити богом. У цьому вислові ховається відповідь на споконвічне запитання: заради чого ми живемо на цій землі? У Святому Писанні сказано, що людина створена за образом і подобою Божою. Образ Божий – це особливі дари Творця, які вирізняють нас з-поміж усіх живих істот. Цими дарами є розум і мовлення, свобідна воля і совість, здатність любити Бога і ближнього, спроможність творити і пізнавати самих себе. Маючи такі неймовірні дари, ми покликані до богоспілкування і уподібнення Богові (обоження).
Церковне передання говорить, що наші предки – Адам і Єва – були обмануті дияволом. Вони забажали стати богами, але не завдяки смиренню, слухняності й любові до Бога, а спираючись на власну волю, розум і егоїзм. Відлучивши себе від Бога, замість обоження вони здобули гріховність і смерть.
Щоб оновити зіпсуту людську природу (душу і тіло), у світ прийшов Син Божий – Ісус Христос. Він став подібним до нас у всьому, крім гріха. Своїм народженням, смертю і Воскресінням Христос започаткував нове людство і закликав усіх долучитися до нього. Покликання бути з Богом, йти до Нього відчуває у собі кожна людина. Релігійність притаманна усім людям. Але, маючи свободу, людина не завжди йде цим шляхом.
Світ, покладаючи надію на власний розум і технології, потерпає від людської гріховності, жадібності, споживацтва. Заради легкої наживи, дехто готовий іти на найбільш цинічні й антилюдські вчинки. В одних країнах під гаслами боротьби за свободу і права людини ведеться пропаганда розпусти і свавілля, а тих, хто закликає до правди, піддають цькуванню. В інших – сучасні тирани готові вбити тисячі людей, щоб втриматися при владі. Вони будують свої амбітні плани, гадаючи, що будуть жити на землі вічно. Ми бачимо, як ворог оточив нас військами і чекає нагоди напасти на Україну. Однак нам не слід боятися агресії новітніх іродів, адже у світ прийшов Бог! Якщо з нами Бог – то ті, хто сіє зло і неправду, будуть покарані.
Божа любов до людини переважає наше розуміння. Ми не можемо збагнути Божу любов, але можемо відгукнутися слухняністю і служінням. У аскетичному самообмеженні, заради єднання з Богом, людина здобуває справжню свободу, а у жертовному служінні ближнім – справжнє щастя. Ближній – це кожен, хто потребує нашої підтримки і допомоги. Служачи ближньому, ми преображаємо занепалий світ і йдемо шляхом обоження у Христі.
У Свято Різдва Христового щиро вітаю все духовенство Полтавської єпархії, благочинних, настоятелів храмів і увесь клір. Нехай Господь благословляє Вашу працю, спрямовану на розбудову Православної Церкви України. Щиро вітаю з Різдвом Христовим українських захисників. Молитовно зичу Вам міцності духу і Божої допомоги у захисті України.
Вітаю зі святом представників обласної та місцевих влад. Нехай лише любов до Бога і людей керує вашими вчинками. Вітаю усіх вірних Полтавської єпархії! Нехай благословення новонародженого Спасителя перебуває з усіма нами!
Христос народився! Славімо Його!

Добавить комментарий