Яблука дозрілі,  яблука червоні…

Яблука дозрілі, яблука червоні…

Соціальний бізнес – нова тенденція, яка швидко розвивається у сучасному світі, адже соціальне підприємництво дозволяє вирішувати важливі проблеми певних регіонів та підтримувати незахищені верстви населення. Саме такі підприємства надають робочі місця для людей, яким нелегко підшукати роботу, зокрема через віддаленість місця їхнього проживання від великих міст. Одним із таких соціально відповідальних підприємств є ТОВ «Сади Карлівщини» – єдине в області підприємство, яке займається виробництвом «живих» соків прямого віджиму та джемів. Така продукція – екологічно чиста, корисна для здоров’я людини.

Здорова продукція – здорова нація

Тонкий яблучний аромат зачаровує, і здається, що потрапив у осінній сад, повний стиглих солодких плодів. Такі почуття переповнюють після відвідин першої дільниці підприємства – цеху з виробництва соків прямого віджиму та джемів, який розташований у Попівці Карлівського району. Завдяки сучасним технологіям яблука вдається зберігати свіжими, ніби їх щойно зірвали з гілки, цілий рік. За день виробляють до 3,5 тонни соку при середній продуктивності 500 літрів за годину. Також за годину працівники цеху виготовляють 200 літрів джемів із малини, полуниці, абрикосів, слив, інших ягід і фруктів. Асортимент продукції – майже 80 найменувань.
А почалося все, як зазвичай, з ідеї. Чотири роки тому керівник підприємства Володимир Слєпцов почав вивчати ринок соків, адже ця ніша на території України була практично не зайнятою. Було вирішено на базі колишнього овочесховища створити цех з перероблення яблук та забезпечити полтавців якісною за всіма параметрами продукцією.
Після ознайомлення з досвідом господарювання інших країн було вирішено зупинитися на австрійській лінії виробництва соків прямого віджиму Kreyzmayr, яка дозволяє зберігати смакові якості перероблених продуктів близькими до природної сировини. Таким чином вийшов не номінально, а дійсно продукт європейського зразка.
«Це єдине на Полтавщині підприємство, яке випускає соки прямого віджиму, – говорить директор ТОВ «Сади Карлівщини» Володимир Слєпцов. – Забезпечуємо соками та джемами жителів Карлівки і Полтави, а також дитячі садочки, школи Карлівського району. Підприємство складається з Варварівського, Лип’янського відділків і цеху з виробництва соків та джемів.
Продукцію головним чином реалізовуємо у свіжому вигляді через власну торгову мережу «Домашній смак», оптом та методом виїзної торгівлі. В минулому році вдалося втілити в життя ще одну ідею – побудувати чотирикамерний холодильник на тисячу тонн для зберігання врожаю. Це дозволило нам вийти на якісно новий рівень зберігання та реалізації вирощеної продукції».
Нині у цеху задіяні десять людей. Найближчим часом тут планують створити ще до 40 робочих місць, організувати виробничий процес так, щоб була робота цілий рік, а не лише на період збору врожаю. Керівник цеху з виробництва соків прямого віджиму та джемів Анатолій Наретя працює на підприємстві другий рік. Він безпосередньо організовував усі роботи – від реконструкції старого овочесховища до організації всього виробничого процесу.
– Якість готової продукції підтверджена дослідним центром «Полтавастандартметрологія». Нашу продукцію рекомендували до вживання як джерело вітамінів та всіх необхідних людині мікроелементів. Для того, щоб отримати запашний сік прямого віджиму, яблука проходять кілька технологічних процесів. Спочатку за допомогою гідравлічного перекидача фрукти потрапляють на інспекційний стіл. Їх миють, а вже потім по напилковому транспортеру яблука подаються на дробарку. Таким чином, вони перетворюються в однорідну субстанцію, яка придатна для пресування, вичавлення, перетирання. Готовий сік пастеризується при температурі 83 градуси. На подальших етапах виробництва також зведений до мінімуму людський фактор. За допомогою машини-наповнювача сік фасуємо у беги, паучі, пляшки, а після цього готову продукцію запаковуємо у термоплівку. В такому вигляді готовий продукт відправляється до споживача, – розповідає Анатолій Наретя.
Враховуючи те, що фрукти достигають у різний період, працівники роблять напівфабрикати. Зберігають їх у двохсотлітрових бочках, потім змішують. Серед останніх новинок – ожиновий та порічковий джеми.
«Також пропонуємо споживачам смачний і освіжаючий напій на основі березового соку, додаючи сюди вишневий, яблучний або смородиновий соки, – продовжує Анатолій Наретя. – Він відмінно втамовує спрагу і має безліч корисних властивостей. Соки не містять жодних консервантів, цукру, води, барвників чи поліпшувачів смаку. Навіть після тривалого зберігання вони не втрачають природного аромату, тож нам надзвичайно приємно, що можемо дарувати людям справжнє задоволення. І надалі в пріоритеті буде той сік, який багато полтавців пам’ятають ще з дитинства, у якому зберігається палітра свіжості, користі та натуральності».
Підприємство не планує зупинятися на досягнутому і розглядає можливості реалізації своєї продукції в інші регіони держави та за кордон. Соки, мікси, джеми були відзначені на різноманітних сільськогосподарських виставках. Дегустували їх минулого року і в Києві, на Міжнародній виставці «АгроЕкспо-2018».
Також працівники підприємства постійно підвищують свою кваліфікацію та беруть участь у конференціях, семінарах, навчаннях, присвячених покращенню якості та безпечності харчових продуктів. На території садових дільниць проводилися наукові семінари, де аграрії змогли поділитися своїми напрацюваннями.
«У минулому році ми брали участь в ІІІ Міжнародній конференції «Технології та інновації: від землі до готової продукції», – зазначає Анатолій Наретя. – У цьому році плануємо взяти участь в IV Міжнародній конференції з організацією міжнародної дегустації свого продукту».

Із саду – до столу

Вся продукція для цеху надходить із садів та ягідників агроформування, загальна площа яких – близько 120 гектарів. Найбільшу площу займають яблуневі сади – 79 гектарів. По 16 гектарів відведено під груші, кісточкові складають 12 гектарів, ягідники – 12 гектарів, включаючи 8 гектарів полуниць. Найближчим часом «Сади Карлівщини» запропонують покупцям і волоські горіхи. Три гектари горіхового саду, посадженого у санітарній зоні поблизу м’ясокомбінату, вже почали плодоносити. Минулого року вдалося зібрати близько півтонни горіхів.
«Перед посадкою саду вивчали відповідний досвід інших країн, – зазначає Володимир Слєпцов. – Нам рекомендували скористатися саджанцями, вирощеними в італійських, голландських чи польських плодорозсадниках. Ми вирішили садити саджанці, вирощені виключно в Україні, у черкаських та вінницьких плодорозсадниках. Нині результатами не розчаровані. Перший низькорослий сад на карликовій підщепі М9 заклали у 2009 році, остання посадка дерев відбувалася у 2012 році. Серед сортів – Джонаголд, Ренет Симиренка, Флорина, Гала, Чемпіон, Голден делішес та інші».
З грудня минулого року в садах кипить робота. Працівники проводять весняне обрізання дерев та кущів. Цього року початок робіт дещо ускладнили несприятливі погодні умови, людям доводилося працювали буквально по пояс у снігові. Нині проведено відповідні роботи на близько 50 гектарах саду. Про те, як зимували цього року яблуні, розповів агроном-дослідник Микола Клевацький:
– Обрізання – один з ключових моментів роботи в саду. До прикладу, нині на Варварівській дільниці працюють близько 30 людей. Частина задіяна на Лип’янській дільниці. Закінчили обрізання груш, обрізаємо черешню. Також тривають роботи з подрібнення решток обрізаних дерев за допомогою спеціального подрібнювача. Люди працюють наполегливо, тож сподіваємося незабаром закінчити роботу в цій частині саду. Нинішнього року не плануємо підсаджувати нові дерева, лише збільшимо площі ягідників за рахунок ожини. Зараз нею засаджено 50 соток. Плануємо посадити ще стільки ж.
Середньорічна кількість працівників на підприємстві – 79 людей. Частина з них працює на постійній основі, а частину підприємство залучає на період збору врожаю. У гарячу пору працюють більше сотні людей. До прикладу, на Варварівській дільниці минулого року працювали 110 людей в період збору яблук. Працівників на роботу доставляє транспорт підприємства. На садових дільницях створені належні побутово-санітарні умови. Є кухня, душ, роздягальні, місця для відпочинку та обідів. В той час, коли закриваються заводи і люди вирушають на заробітки в сусідні країни, товариство створює нові робочі місця, щоб люди могли працювати у своїй державі.
«Сади Карлівщини» – соціально відповідальне підприємство, – говорить Володимир Слєпцов. – У минулому році лише на заробітну плату працівникам спрямували понад 5 мільйонів гривень. Капітальні інвестиції у будівництво становлять майже 2,5 мільйона гривень. Податків до бюджетів усіх рівнів сплачено 1 мільйон 300 тисяч гривень. Минулий рік порадував високими врожаями, особливо яблук. Їх зібрали півтори тисячі тонн. Спочатку частину зберігали у спеціальних погребах, поки не ввели в експлуатацію новий холодильник. Також розглядаємо варіант виходу зі своєю продукцією на світовий ринок, але намагаємося максимально освоїти внутрішній. Приємно, що продукцію з Карлівки знають чи не в половині областей нашої держави. Тісно співпрацюємо з торговими мережами Харкова, Києва, Дніпра та Сум. Забезпечуємо частину шкільних закладів району, дитячі садочки, санаторії. Люди забезпечені роботою цілорічно, без сезонних пауз. Практично відразу після збору врожаю починаємо піклуватися про наступний урожай.
Прикро, що поки не відчуваємо жодної дієвої підтримки чи навіть зацікавленості від обласної влади соціальним бізнесом. Кошти, які розраховані на відшкодування фермерським господарствам, дуже важко отримати, тому ми навіть перестали витрачати на це свій час. В минулому році ми реалізували 120 тонн соку прямого віджиму. Наш сік є гідним конкурентом багатьом продуктам інших, навіть дуже «розкручених», виробників. До того ж ми пропонуємо своїм споживачам якісний, екологічно чистий продукт, а не сік, відновлений з плодового концентрату. Ціни на нашу продукцію досить доступні. Приміром, трилітровий бег нашого соку коштує лише 70 гривень, в той час як вартість соку вмістом три літри інших виробників починається від 100 гривень. Якби ми відчували зацікавленість до своєї продукції з боку профільних структур, то могли б своїми екологічними соками та джемами забезпечити всі дитячі садочки і школи області. До того ж науковцями доведено, що саме така продукція є основою здорового харчування дітей. За дієвої державної підтримки ми могли б активніше нарощувати потужності».
За статистикою, щороку в державі з’являється близько 3,5 тисячі гектарів нових плодових насаджень. Постійно зростає і кількість столового, сортового яблука, тож деякі аграрії вважають, що садівництво – один з найбільш перспективних напрямків розвитку сільського господарства у нашому краї.
Робити те, що любиш, дбати про людей, перетворити це на справу всього життя – кредо докучаївців. Для колег у них також є кілька порад щодо ефективного господарювання – не «комплексувати» перед розрекламованими зарубіжними сортами, а обирати ті, які в конкретній місцевості дадуть прибуток. Плодові дерева потрібно шанувати, а коли хворіють – вчасно лікувати. Тоді й вони відплачують сторицею.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий