Як я лікую своїх кіз

Як я лікую своїх кіз

Кози при правильній годівлі та гарному догляді рідко хворіють. У зимовий період найбільшу загрозу їхньому здоров’ю становлять протяги. Ці тварини добре переносять низькі температури, при достатній підстилці й відсутності протягів можуть до самого окоту перебувати в неутепленому сарайчику. Вже перед пологами їх потрібно переводити у комфортніше приміщення.
Відрізнити здорову козу від хворої нескладно. У випадку підозри на інфекцію у тварини прискорюється пульс, з’являється задишка, вуха і ноги стають холодними, зникає апетит і припиняється виділення молока. Такі симптоми є приводом для виклику ветеринарного лікаря. Найчастіше до цього не доходить, бо найпоширеніші хвороби кіз може вилікувати навіть непрофесіонал. Приміром, незабаром після окоту коза може застудити вим’я, якщо вчасно не змінювати їй брудну підстилку, тварина ляже на сиру і холодну підлогу, перебуватиме на протязі чи довгий час знаходитиметься на вулиці у холодну погоду. Нерідко мастити виникають і пізніше, якщо на пастівнику тварина довго полежала на сирій землі. При лікуванні переводжу козу на сувору дієту, яка виключає з її меню концентрати і всі молокогінні продукти, головним чином коренеплоди. Молоко здоюю через кожні дві години, козі роблю масаж вимені для недопущення затвердінь у ньому, у хвору частину втираю камфорну олію чи фітомінеральний бальзам.
Як би я не стежила за чистотою у хліві, а трапляється, що на дійках кіз з’являються тріщини і рани. Такі рани роблять козенята під час випоювання. Нерідко сама тварина може травмуватися грубою підстилкою. Щоб інфекція не поширилася, ці рани спочатку обмиваю антисептиком – розчином борної кислоти (1 чайна ложка на стакан води). Після цього змащую вазеліном, дитячим кремом або маззю, яку виготовляю самостійно. Для цього у тару з-під крему для рук накладаю несолоного смальцю, перевареного з невеликою частиною соняшникової олії, і додаю кілька таблеток розтертого стрептоциду.
Маленькі козенята – ненажери. Через переїдання вони можуть страждати від кольок, здуття. Малеча втрачає апетит, у неї може бути пронос чи затримка випорожнень. Лікувати здуття козенятам можна настоєм кропової води, діарея добре піддається лікуванню настоєм стручків сухої акації чи настоєм ягід черемхи, які варто заготовити ще з літа. Козенятам і дорослим козам при накопиченні газів роблю клізми з настоєм ромашки (столова ложка на стакан води). Живіт у цей час хворій тварині краще укутати чимось теплим.
Бувають випадки, що коза на пастівнику об’їлася, особливо бобових культур, і від цього у неї зупинився шлунок. Першими ознаками цього стану є тривожність тварини, вона постійно обертається назад, у неї зникає відрижка і зупиняється жуйка. Згодом живіт може роздутися до великих розмірів, і тварина гине від задухи. На початковій стадії врятувати козу можливо. До приїзду ветеринара козу ставлю на задні кінцівки, а передні підтягую угору. «Швидкою» допомогою стає солоний огірковий розсіл, у який вже перед заливанням тварини додаю ложку соди (на півлітра розсолу ложка соди). Відразу після того, як вона вступить у реакцію, потрібно залити козу для стимуляції шлункової діяльності і викликання відрижки. Допомагає і масаж ямки, що розташована між останніми ребрами і тазом. Моя знайома лікує зупинку шлунку в кози старим салом. Невеликий шматочок покласти козі в рот і змусити тварину його пережувати і проковтнути. Якщо ці методи не спрацювали, а під рукою немає жодних відповідних медикаментів, готую розчин: 50 мл горілки, 50 мл олії та півсклянки води, куди додаю чайну ложку солі. Випоюю тварину кілька разів на добу до повного зникання симптомів. Після того, як тварина одужує, переводжу її на суху дієту і на кілька днів виключаю з раціону соковиті корми.
Мінімум для аптечки козівника досить скромний. Завжди майте недорогий антибіотик широкого спектру дії, який можна придбати у ветаптеці. На випадок розладів шлунку у кіз купіть тимпанол чи інший аналогічний препарат. Придбайте хоча б один з цілої низки ветеринарних препаратів для зупинки діареї. Чітко дотримуйтесь термінів дегельмінтизації домашніх тварин. Для дорослих кіз – один раз на півроку. Ніколи не давайте препарати від гельмінтів кітним козам, бо вони можуть викликати викидень плоду.

Олена ВЕДМІДЬ.
м. Миргород.

Поділися:

Добавить комментарий