Як надати допомогу при серцевому нападі

Як надати допомогу при серцевому нападі

Як розпізнати інфаркт і що робити, поки не приїхала бригада екстреної медичної допомоги, розповів Дмитро Баклицький, завідувач відділення інтервенційної радіології Полтавського обласного клінічного кардіологічного диспансеру.

Абсолютно всі знають про інсульт та інфаркт, але розрізняють їх не всі. Інсульт – патологія неврологічна, інфаркт міокарда – кардіологічна, про нього і поговоримо. По-перше, слід пам’ятати, що інфаркту міокарда можна запобігти! Щоб попередити розвиток хвороби, необхідно своєчасно проходити обстеження серцево-судинної системи та бути під наглядом лікаря-кардіолога, наголошує Дмитро Дмитрович. Але, незважаючи на всі зусилля сучасної медицини, населення все ж таки хворіє на інфаркт міокарда. Найчастіше серцевий напад проявляється такими симптомами: гострий біль за грудиною, у лівій лопатці, у лівому плечі та руці, інколи болять обидві руки, болісні відчуття можуть розповсюджуватися на шию, зуби, щелепу і навіть живіт. Разом із тим можуть бути запаморочення, озноб, слабкість, холодний піт, відчуття нестачі повітря. Від того, як швидко буде надана допомога, залежить подальший прогноз.

Що робити, коли трапився серцевий напад

Найперше треба зателефонувати на 103, повідомити диспетчеру всі симптоми, розповісти, як потрапити до вашого житла, та лишити відчиненими вхідні двері (на випадок втрати свідомості лікарі все одно зможуть потрапити до житла і надати допомогу, навіть якщо зустріти їх буде нікому).
Якщо серцевий напад стався у вас, а поруч немає нікого, – не панікуйте!
Відчиніть кватирку, увімкніть кондиціонер, щоб забезпечити помешкання свіжим повітрям. Покладіть під язик таблетку/капсулу нітрогліцерину або використайте нітрогліцериновий спрей – так препарат найшвидше потрапить у кров та почне розширювати судини. Якщо пацієнт раніше вживав нітрогліцерин, а зараз не помічає ефекту, то можна повторно (з інтервалом 5–10 хвилин) прийняти цей препарат 2–3 рази, залежно від ефективності. Ще один лікарський засіб, таблетку якого слід розжувати в перші хвилини інфаркту, – аспірин, приблизна доза – 300 мг.
Якщо є можливість виміряти артеріальний тиск і він виявиться низьким, а також спостерігаються блідість шкіри, слабкий чи уповільнений пульс, слід лягти з піднятою головою та зігнутими ногами або сісти, якщо в положенні лежачи ускладнюється дихання (все залежить від ситуації). Далі лишається тільки чекати медиків.
У випадку, коли стан хворого різко погіршується, потрібно надати невідкладну допомогу. В разі втрати свідомості та відсутності дихання (хворий може характерно хрипіти) терміново виконуйте в межах першої медичної допомоги серцево-легеневу реанімацію. Для того, щоб врятувати людину, у вас є 3–5 хвилин.
Запам’ятайте алгоритм дій: в ідеалі, перш за все, треба виконати дефібриляцію (але в наших реаліях дефібрилятора практично ніколи немає поруч, навіть в місцях великого скупчення людей – аеропорти, вокзали і т.д.), тому необхідно виконати прекардіальний удар (що має ефективність у близько 6 відсотках випадків).
Техніка виконання прекардіального удару елементарно проста: потрібно нанести сильний удар кулаком з висоти 30–40 см в нижню третину грудини хворого, що лежить без свідомості на спині.
Після цього слід розпочати непрямий масаж серця (30–60 секунд) та оцінити стан хворого (наявність пульсу, самостійне дихання). Якщо хворий не подає ознак життя, треба продовжувати реанімаційні заходи (непрямий масаж серця, штучне дихання). Важливо натискати на грудину з достатньою глибиною та частотою (не менше 100 натискань на хвилину), періодично оцінюючи стан хворого, та в разі відсутності ознак життя продовжувати надавати допомогу до самого приїзду медиків. Можливо, доведеться надавати допомогу досить тривалий час, будуть боліти руки та спина, але не зупиняйтесь і продовжуйте підтримувати циркуляцію крові в організмі постраждалого, адже на кону найдорожче – життя людини.

Прес-центр ДОЗ ОДА.

Поділися:

Добавить комментарий