Як не помилитися  з вибором насіння

Як не помилитися з вибором насіння

Якщо в селі про початок городнього сезону можна дізнатися, спостерігаючи за сусідами, які намагаються першими «обсадитися», то у місті – за чергами до насіннєвих кіосків. Свого часу порушені війною логістичні зв’язки частково відновилися, і покупців знову спокушають різнобарвними пакетиками, у яких з року в рік стає все менше неоціненного садивного матеріалу, переважно завезеного з Голландії, Польщі, Китаю, Німеччини та інших країн. Як не потонути в цьому морі насіння та правильно його обрати, розповіла продавчиня-консультантка одного з аграрних кіосків нашого міста Ольга Білла.
– Пані Ольго, на що в першу чергу звертати увагу при покупці насіння?
– Потрібно брати до уваги багато факторів, але в першу чергу – який сорт, країну, з якої завезли посадковий матеріал, та чи не закінчився його термін придатності. Стосовно останнього, то на багатьох пакетах зазначений лише термін його придатності з моменту розфасування в нашій державі, а скільки йому насправді – невідомо. Тому якщо у господарів збереглося власне насіння огірків, помідорів чи баштанних культур, яке радувало гарним врожаєм рік-два тому, є великі шанси, що радуватиме й надалі. Неприємний сюрприз може піднести перець та баклажан, який найкраще сходить лише з торішнього насіння. Щоб до нашого магазину не було претензій у покупців, матеріал, який вже міг втратити свою схожість, ми даруємо при кожній покупці основного насіння.
– Чи дотримуються виробники та реалізатори в нашій державі такої умови, як сортова чистота посадкового матеріалу?
– Основні вимоги щодо дотримання цього критерію покладені на виробників насіння, бо без відповідних документів вони не зможуть його реалізовувати. Але на практиці деякі недобросовісні продавці та посередники, які його перепаковують, користуються тим, що для більшості культур візуально відрізнити один сорт від іншого практично неможливо. Тому якщо якогось сорту, який популярний у населення, немає, людині можуть продати інший під виглядом того, який потрібен. Це в кращому випадку. У гіршому – насіння виявиться підробкою. Іноді таке трапляється. І тоді у городника замість жовтої моркви виростає фіолетова. Або вся редиска стрілкується і не дає врожаю. Купляти насіння потрібно лише у перевірених раніше точках продажу, які мають ліцензію та всі інші супутні документи і можуть показати їх на вимогу покупця.
– Покупка насіння через інтернет є ще більш ризикованою?
– Покупку краще здійснити у спеціалізованому магазині, який працює не перший рік і дорожить своєю незаплямованою репутацією. Немає значення це магазин на ринку чи інтернет-магазин. Молодь частіше купляє саме в інтернеті, бо більш цікавиться новинками.
– Краще разом з товаром вимагати «паспорт» насіння?
– Це потрібно робити у всіх випадках. Намалювати красиву картинку диво-овочів можна за допомогою сотні програм, але, лише маючи на руках документи про походження насіння, можна висувати претензії його виробникові. Мають бути зазначені назва сорту і його характеристики, номер партії, країна походження, відсоток схожості, фасувальник, спосіб обробки, реалізатор, термін придатності, агротехнічні рекомендації щодо вирощування. Також вказується вага насіння у грамах або кількість насіннин в упаковці. Зрозуміло, що купляти дрібне насіння краще на вагу, а велике – за кількістю. Гібридне насіння завжди дорожче і його менше в упаковці. Нові сорти також вартують дорожче за меншу кількість насіння. Насіння в додатковій оболонці вигідніше купляти поштучно.
– А які поради дасте щодо вибору сорту?
– Всім своїм покупцям рекомендую підбирати перевірені сорти з різним терміном плодоношення, але головний акцент робити на сорти, які підходять для тривалого зберігання. Бо літо коротке, а в зими великий рот. Приміром, якщо хочете ласувати помідорами з середини літа до самих морозів, беріть ранні сорти, середні і пізні, які можна буде перенести у сховище на дозарювання. Те ж саме з цибулею, капустою, картоплею та іншими культурами. Завжди враховуйте, що отримаєте в кінцевому результаті: овочі ранні, надранні, для споживання зараз, не тривалого чи тривалого зберігання. Щоб у вас вийшов конвеєр сортів потрібних культур.
– Всім зрозуміло, що зарубіжне насіння має бути акліматизованим для наших умов. А що ще потрібно врахувати при його виборі?
– Врахуйте також особливості ділянки, грунт та метод його обробки. Стосовно грунту, то поради по його підбору конкретно під кожен сорт насіння є в рекомендаціях з вирощування. Одним сортам краще підходить суглинок, іншим – чорнозем. Зараз багато господарів відмовилися від обробки городів великими тракторами, а віддали перевагу невеликій техніці – мотоблокам, мотокультиваторам. Після них грунт пухкіший, але не на досить велику глибину. Тому краще на таких городах не саджати ті сорти овочів, які глибоко «лізуть» у землю. Замість моркви Лосиноостровської краще взяти стару перевірену Шантане, замість сорту бурячка Циліндра – Червоний шар, Єгипетський плоский.
– Чимало людей не можуть визначитися, що краще посіяти: сорт чи гібрид…
– Сійте і те, й інше. Гібриди стійкіші до несприятливих умов вирощування і порадують гарантованим врожаєм. Більшість гібридів огірків встигають дати основний урожай до спалаху борошнистої роси. Але насіння з них зібрати не вдасться. Якщо хочете отримати власне насіння, віддайте перевагу сорту.

Спілкувалася Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий