Як пережити спеку людям із серцево- судинними хворобами

Як пережити спеку людям із серцево- судинними хворобами

Літо у розпалі, і, здається, аномальна спека навіть не думає зменшуватися. Щастить людям, які мають змогу провести цей час біля річки чи моря, розкласти намет у горах або ж перебратися у холодніші простори. Більшість же мусить щодня працювати в офісі, борячись із втомою та знесиленням, і протистояти тиску метушні. У таку погоду зростає ймовірність загострень серцево-судинних захворювань.
Лікарі б’ють на сполох, закликаючи сердечників і гіпертоніків перечекати спеку вдома. Адже за таких погодних умов робота серця посилюється, кількість серцевих скорочень збільшується, кров’яний тиск підвищується. При високій температурі повітря організм посилено втрачає вологу, згущується кров, що й призводить до небажаних наслідків. Крім того, в умовах спеки в організмі людини підвищується рівень натрію. Здоровий організм із цим явищем добре справляється, але якщо є серцево-судинні патології, можливі стрибки артеріального тиску. При затримці натрію відбувається посилена втрата калію, що в свою чергу загрожує розвитком серцевої аритмії. Спека може спровокувати гіпертонічний криз, інфаркт, інсульт, аритмію…
Про те, як пережити спеку сердечникам і гіпертонікам, розповідає лікар-кардіолог диспансерно-поліклінічного відділення КП «ПОКМКЦ ПОР» Людмила АНДРЕЄВА.

Серед правил, актуальних не лише для періоду спеки, а й впродовж усього життя, є необхідність уважно прислухатися до свого організму. Він завжди дасть знати, коли йому щось загрожує, або ставить під сумніви його повноцінне функціонування. Спека – не виняток. Якщо хочеться спати – потрібно поспати, якщо пити – випити води, якщо паморочиться в голові або стало погано – поверніться додому, зверніться до перехожих за допомогою, викличте “швидку”.
Люди із захворюваннями серця і судин регулярно спостерігаються у свого лікаря і знають, які ліки необхідно вживати для підтримки здоров’я. Влітку особливо важливо не пропускати вживання ліків, регулярно стежити за показниками кров’яного тиску. Щодня треба міряти артеріальний тиск мінімум 2 рази на добу. При цьому орієнтуватися потрібно на рівень 110–130/70–90 мм.рт.ст. Якщо артеріальний тиск підвищився, слід прийняти антигіпертензивні засоби, а краще – проконсультуватися зі своїм лікарем, який дасть необхідні рекомендації. До речі, мати вдома тонометр корисно кожному, а не тільки сердечникам, адже тиск може не лише підвищуватися, а й знижуватися, викликаючи погане самопочуття. У цілому ж як сердечникам, так і здоровим людям у спеку варто берегти здоров’я і прислухатися до таких рекомендацій:
Не виходьте на вулицю в пік спеки, з 10-00 до 16-00. Якщо це неминуче, тримайтеся в тіні, носіть головний убір. Також слід потурбуватися про захист від ультрафіолетового випромінювання, наприклад, взяти парасольку, одягнути панамку, щоб прямі промені не потрапляли на поверхню тіла, ходити в затінку. Якщо в спеку одягати синтетичні речі, можна легко отримати тепловий удар або шкірні захворювання. Одяг має бути з натуральних тканин, світлого кольору, зручний, просторий, такий, що не заважає рухатися, взуття також повинне бути відкритим і зручним.
Часто під час спеки виникає дилема – їхати громадським транспортом чи пройтися пішки. Загалом це рівнозначні варіанти, адже в транспорті спекотно, багато людей, душно, тобто не краще, ніж на вулиці. Тож ліпше взяти таксі або пересуватися вулицею, обираючи затінок.
Спека втомлює, виснажує, негативно впливає на серце, а тому організм варто звільнити від зайвого фізичного навантаження. Якщо займаєтеся спортом, на період спеки варто відмовитися від нього чи звести до мінімуму. В безпечні години дня не зашкодять легкі динамічні види спорту – плавання, бадмінтон, пляжний волейбол. Якщо фізична робота на відкритому сонці меминуча, варто вдягати зручний одяг, не забувати про головний убір, а також дотримуватися зміни режимів – «сонце-тінь», не носіть важкого (піднімайте вагу не більше 3 кг).
Завжди майте при собі питну воду. Однією з обов’язкових умов нормального тиску в спеку є дотримання питного балансу. Всупереч загальноприйнятій думці у спекотну погоду не потрібно пити занадто багато холодної води. По-перше, пити потрібно воду кімнатної температури. Якщо лікар вам не призначав індивідуального питного режиму, то випивати потрібно 1,5–2,5 літра на добу невеликими порціями, через короткі проміжки часу. Проте й тут є свої «підводні камені». Людям із захворюваннями серцево-судинної системи, порушеннями обміну речовин, захворюваннями нирок кількість рідини в спеку потрібно зменшувати до одного літра на добу, це враховуючи воду, перші страви, а також овочі та фрукти. Надмірне вживання води людям із серцевою недостатністю, що вживають відповідні ліки, загрожує набряками й задишкою.
Що стосується водних процедур, то як би вам не хотілося одразу з вулиці прийняти холодний душ або швидше пірнути у водойму, варто трішки охолонути, а вже потім освіжитися. Адже в разі різкого перепаду температури відбуваються реакції, які можуть спровокувати гіпертонічний криз чи загострення ішемічної хвороби серця. По можливості приймайте теплий душ (25–30 градусів) два-три рази на день. У озерах та річках краще плавати впродовж 10–15 хвилин, занурюватись у воду також потрібно поступово, аби дати можливість організму адаптуватися до зміни температур.
Кондиціонери для гіпертоніків і сердечників у спеку стануть порятунком, проте не варто забувати, що прилади можуть спровокувати ГРВІ. Із кондиціонованого приміщення не варто відразу виходити на вулицю. Коли людина виходить з прохолодного приміщення на спекотну вулицю, організм відчуває стрес. Краще за 30–40 хвилин до цього вимкнути кондиціонер, щоб повітря трохи прогрілося і організм не відчував би на собі різких перепадів температур. Якщо ви побоюєтеся кондиціонерів, скористайтеся вентиляторами. Вони просто ганяють повітря по квартирі, але якщо при цьому зробити вологе прибирання, буде набагато комфортніше. Впоратися із задухою також відмінно може зволожувач повітря.
Вживання тютюну та алкоголю потрібно звести до мінімуму, а краще взагалі відмовитися від шкідливих звичок. Заради ж свого серця.
У першу чергу слід викреслити зі свого меню агресивний алкоголь – горілку, коньяк та інші міцні напої. А от що стосується сухого вина, його можна вживати по 50–100 мл на добу, але знову ж таки не в спеку, а ввечері. Куріння цигарок саме по собі є шкідливим, а в спеку всі процеси в організмі підсилюються, у тому числі і дія смоли та нікотину. Вони ушкоджують внутрішні стінки судин, що веде до утворення тромбів, а там недалеко й до інфаркту та інсульту.
Особливості літнього харчування для “сердечників”
Людям із захворюваннями серця і судин у спеку слід обмежувати вживання м’ясних страв, солінь і кухонної солі, жирів тваринного походження. Включайте в раціон більше свіжих фруктів та овочів, зелені. Пити краще мінеральну воду без газу й зелений чай. Відмовтеся від газованих напоїв, пакетованих соків, магазинного квасу. У їх складі є компоненти, які сприяють підвищенню кров’яного тиску, а також знижують ефективність вжитих ліків.
Що робити, якщо стало погано в спеку?
Якщо ви вийшли на вулицю і відчули запаморочення, біль за грудиною, задишку, негайно зупиніться і присядьте в тіні або в прохолодному місці. Прийміть «свої» ліки, віддихайтеся, випийте води й попросіть допомоги у перехожих. Якщо через 10–15 хвилин стало краще, не ризикуйте продовжувати свій шлях, поверніться додому, виміряйте тиск. Якщо краще не стає, не чекайте – викликайте «швидку».
Прохання до всіх громадян: будьте уважнішими до навколишніх. Якщо ви побачили, що комусь на вулиці зле, не проходьте повз, допоможіть надати першу допомогу, викличте лікарів.
Пам’ятайте, що більшість захворювань серця і судин пов’язані з неправильним способом життя. Нераціональне харчування і шкідлива їжа, алкоголь і куріння, низька фізична активність сприяють розвитку серцево-судинних хвороб. Підвищений вміст шкідливого холестерину в крові провокує гіпертонію, діабет, ожиріння. Важливо змінювати свій спосіб життя на більш здоровий.

Поділися:

Добавить комментарий