Як по Покрові, то й по теплові

Як по Покрові, то й по теплові

Вересень довго радував майже літнім теплом, а в жовтні вже відчувається подих пізньої осені. Холоднішає, але роботи в саду та на городі продовжуються. Саме у жовтні потрібно багато попрацювати, щоб забезпечити хороший урожай на майбутній рік.

Жовтневі роботи на городі…

Важливо перекопати грядки. Багато хто лінується це робити, тому що робота трудомістка. Але копати грядки треба, і ось чому: земля просочиться вологою – грудки землі (а їх розбивати не треба) взимку затримують на ділянці сніг, і навесні на грядках збережеться запас води. Це означає, що краще проросте насіння і приживеться розсада; поліпшиться структура ґрунту – адже під час перекопування ґрунт насичується киснем, у ньому швидше відбуваються процеси розкладання органіки і, як наслідок, підвищується родючість та покращується структура; загинуть шкідники – вони на зимівлю закопуються в ґрунт, а після перекопування більшість з них опиниться в грудках землі, і взимку вони загинуть від морозів.Традиційно в жовтні вносять фосфорні та калійні добрива – як у саду, так і на городі. На грядки їх треба розкидати під перекопування. А в саду краще по периметру крони рівномірно пробурити отвори і засипати туди, щоб вони потрапили в зону коренів. Крім того, восени можна внести свіжий гній – за зиму він встигне розкластися до потрібної кондиції і не спалить коріння рослин.
Треба посіяти насіння холодостійких культур. Підзимові посіви бувають дуже вигідними – насіння проростає навесні в оптимальні терміни і дає більше врожаю, до того ж істотно скорочується обсяг роботи навесні, коли і без того аврал. Якщо є можливість, то не ігноруйте й тепличні посадки.

… в саду

Сад у жовтні вимагає великої уваги. Необхідно провести останній вологозарядковий полив. Його мета – наситити дерева та кущі вологою, щоб вони краще перезимували. Проводити його потрібно, коли з дерев облетіло все листя. Головна вимога до вологозарядного поливу – він повинен бути дуже рясним, щоб ґрунт просочився на глибину 50 см. Для цього під кожне дерево треба вилити: на піщаних ґрунтах – 4–5 цеберок, суглинках – 6–7 цеберок, на глинистих ґрунтах – 8–9 цеберок води.
Важливо зібрати листя. Дачники часто сперечаються: чи треба згрібати опале листя з-під дерев та кущів? Прихильники органічного землеробства наполягають, що його треба залишати, адже це чудова мульча! У природі його ніхто не прибирає. І вони мають рацію – листовий опад дуже добре захищає ґрунт від промерзання взимку, допомагає утримувати вологу в ґрунті в посуху, а згодом, розкладаючись, листя стає хорошим добривом. Але все це працює лише в тому випадку, коли листя здорове. На жаль, у наших садах здорових рослин практично не буває – вони заражені грибковими хворобами. А спори цих патогенів часто зимують саме на опалому листі. І навесні вони ще сильніше заражають сади. Тому вихід тільки один – згребти все листя і прибрати його з ділянки.
Жовтень – ідеальний час для посадки саджанців з відкритою кореневою системою. Орієнтовні терміни – середина місяця. Але краще орієнтуватися за погодою – починати посадку потрібно, коли в дорослих плодових дерев починає опадати листя, а останні дні посадки повинні бути за 20–30 днів до настання стійких холодів.

… та на клумбі

Треба підготувати та поставити укриття над трояндами та клематисами. Важливо трохи підгорнути півонії, лілії, хризантеми, іриси легким ґрунтом або компостом, не засипаючи водночас центр рослини. Наприкінці місяця необхідно зрізати квітучі багаторічні айстри та підгодувати їх компостом і золою. На газонах після опадання листя з дерев прибрати все сміття і підгодувати траву калійними добривами, що сприяє її успішному перезимуванню.

«Слобідський край».

Добавить комментарий