Як подбати про серце  та судини у спеку

Як подбати про серце та судини у спеку

Пийте багато, але правильно. Їжте абрикоси, банани, молоду картоплю. Так радить експерт, завідувач відділення денного стаціонару Полтавського обласного медичного кардіоваскулярного центру Наталія САВЧЕНКО.

– Наталіє Богданівно, чому в таку погоду найважче саме пацієнтам кардіолога?
– Судини найпершими відчувають усі зміни в природі, бо на них розташовані барорецептори. У спеку судини розширюються, тому тиск падає. Щоб доставляти кров на периферію – до рук, ніг, голови, – серцю доводиться скорочуватися частіше. Через підвищене серцебиття навіть здорова людина може почуватися погано. Найбільше від цього страждають люди з ішемічною хворобою серця, гіпертонією. У них у спеку тиск може коливатися дуже різко.
Початок літа був аномально жарким. У таку погоду фізичні навантаження бажано обмежити. Помірні, дозовані, у тім числі й дачні та городні, клопоти краще перенести на ранок чи вечір, коли температура спаде.
– Що таке водний режим, і які продукти корисніші влітку?
– За будь-якої погоди й пори року людина мусить випивати склянку чистої води кожні дві години. Тим паче в таку погоду, як зараз, її треба пити багато. Це звучить парадоксально, але навіть гіпертонікам у спеку треба випивати води до 2 літрів на добу. Вода лікує, якщо пити правильно. Зранку натщесерце – дві склянки. З лимоном, м’ятою чи медом – хто як любить. Але солодке у спеку небажане. Склянку води треба випивати щоразу за пів- години до їди. Після прийому їжі не пити мінімум годину. Свою норму (залежно від маси тіла) чистої негазованої води кімнатної температури варто вжити до 17-ї години. Після 19-ї, на ніч, пити не варто, особливо людям, схильним до набряків ніг. І жодних солодких газованих напоїв!
З потом із організму виводиться багато електролітів (калію, магнію). Це може призвести навіть до судом. Щоб компенсувати втрати, їжте абрикоси, банани, зварену «у мундирах» молоду картоплю, горіхи, насіння, зелений салат. За потреби лікар призначить таблетовані препарати. Обмежте вживання м’яса, жирної, смаженої їжі. Натомість обирайте фрукти, овочі, молочні продукти.
– Наостанок кілька корисних порад на кожен день.
– Намагайтеся якомога менше бувати на відкритому сонці, особливо без головного убору. Обирайте зручне взуття, одяг із натуральних тканин. Рекомендую всім у спеку мати при собі питну воду і зволожену хусточку на шиї. Висохла – змочіть знову. І вдома, і на роботі корисно періодично занурювати в холодну воду долоні й підошви.
До різких перепадів погоди підготуватися заздалегідь неможливо. Не плануйте поїздок за кермом, перельотів. Метеочутливим людям сімейний лікар порадить препарати для адаптації.
Пам’ятки з порадами щодо правильного харчування можна отримати у кожного сімейного лікаря. Література видана в рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий