Як полагодити застібку-блискавку

Як полагодити застібку-блискавку

Сьогодні важко уявити, як люди раніше обходилися без зручної і практичної застібки-блискавки, яка є невід’ємною частиною багатьох предметів нашого гардеробу – одяг, взуття, сумки… Сучасні дизайнери розробляють нові варіанти блискавок із удосконаленими фіксаторами для запобігання можливим поломкам. Однак модель, яка б ніколи не ламалася, на жаль, ще не створена. І з часом більшість «змійок» починає розходитися, тобто роз’єднуватися в ділянці зубців.

Види блискавок. Щоб зрозуміти причини, з яких стався збій у роботі блискавки, потрібно знати, як влаштована така застібка. Будь-яка «змійка» складається з двох текстильних стрічок, на яких закріплені зубчики (в шаховому порядку). За видами зубчиків розрізняють три конструкції блискавок: спіральна, тракторна, металева.
Спіральну (виту) застібку виготовляють зі згорнутого у спіраль синтетичного волокна, яке або намотане на тасьму, або пришите до неї. Волокно формується таким чином, що утворюються виступи, які зчіпляються з такими ж виступи з протилежного боку.
Тракторна застібка за формою нагадує гусеницю трактора. На відміну від спіральної застібки, вона складається з окремих пластикових зубців, закріплених на тасьмі. Як правило, зубці мають форму «грибка» з канавкою, що забезпечує надійне зачеплення, хоча застосовуються й зубці інших форм. Ця блискавка зносостійка, але менш міцна, ніж металева чи спіральна, й застосовується переважно на верхньому одязі.
Металева застібка за конструкцією схожа на тракторну, але зубці зроблені з металу – зазвичай з латуні чи нікелю. Заготовкою слугує товстий плаский дріт. У металевих блискавок зубці переважно асиметричної форми: кожен зубець має виступ з одного боку і поглиблення з іншого.
З’єднання зубчиків між собою здійснюється за допомогою замка, який називають бігунком, «собачкою», слайдером чи кареткою. Принцип роботи застібки-блискавки можна описати досить просто: бігунок ковзає по стрічці, з’єднуючи зубці між собою, як пазли; кожен зубець фіксується двома зубцями з протилежного боку згори і знизу.
Можливі проблеми й способи їх розв’язання. Серед причин, чому на застібці-блискавці не відбувається з’єднання зубців, можна виокремити такі:
• бігунок розтиснутий і не прилягає до тасьми щільно;
• сталася поломка бігунка;
• на застібці зламані чи деформовані зубчики;
• у замочку застрягла нитка чи тканина;
• між зубцями накопичився бруд (часто така проблема трапляється із взуттям).
Іноді на блискавці, яка розійшлася, бігунок застряє вгорі чи на середині стрічки. Що робити в такому випадку, залежить від типу застібки-блискавки.
Якщо неприємність сталася з роз’ємною «змійкою» (використовується на кофтах, куртках, іншому верхньому одязі), вставте нижні кінці застібки в квадратний фіксатор, візьміть «собачку» за її основу, а не за декоративний брелок і, притискаючи бігунок до зубців, плавно і не поспішаючи ведіть його вниз. При цьому другою рукою постійно притримуйте застібку. Дійшовши до фіксатора, акуратно зчепіть його з бігунком. Розстебніть блискавку.
Із нероз’ємною «змійкою» (вшивається в джинси, спідниці, брюки, сумки, гаманці), яка розійшлася, алгоритм дій дещо інший. Розтисніть обмежувачі вгорі застібки і плавно ковзайте бігунком до краю тасьми. Намагайтеся, щоб тканина не потрапляла між зубчиками і «собачкою». Зніміть каретку з блискавки.
А тепер перевірте, чи можливий ремонт застібки. Для цього на роз’ємній блискавці з’єднайте нижні кінці й притримуйте однією рукою. Іншою рукою візьміться за основу бігунка й повільно просувайте «собачку» вгору блискавки. Якщо зчеплення між зубцями застібки все-таки відбувається, є шанс відремонтувати блискавку самостійно.
Передусім спробуйте візуально визначити причину поломки. На металевій блискавці це може бути деформація зубців. На початковій стадії виправити дефект нескладно: розкладіть річ на твердій поверхні й легенько простукайте по всій довжині «змійки» молоточком. Зробіть це і з лицьового, і з виворітного боку по кілька разів.
Якщо блискавка розходиться тільки в одному місці, це означає, що на цій ділянці зубці особливо пошкоджені. Виправити можна так: застебніть зіпер; на тій ділянці, де зубці розходяться, з’єднайте їх пальцями і, злегка натискаючи пасатижами, вирівняйте проблемну ланку.
Деколи із застібки злітає «собачка», і користуватися річчю стає неможливо. Подібну проблему також цілком реально виправити. Якщо бігунок злетів повністю, трохи підпоріть шов, яким застібка пришита до виробу. З одного боку витягніть кінчики тасьми назовні, за допомогою пінцета, шила чи маленьких ножиць розтисніть обмежувачі-фіксатори вгорі чи внизу зіпера (де зручніше) і зніміть їх із тканинної основи. Просуньте кінчики тасьми всередину бігунка, трохи його протягніть на блискавці й поставте фіксатори на колишнє місце.
Акуратність – перша умова зносостійкості. Щоб застібка-блискавка служила вам довго і не ламалася, користуйтеся нею правильно:
*не тягніть з усієї сили «собачку» при застібанні/розстібанні;
*перед тим, як застебнути блискавку, розправте боки виробу, щоб не було натягнутих ділянок;
*у тих випадках, коли замочок занадто тугий, змастіть його спеціальним засобом чи потріть зубчики графітовим стрижнем олівця;
*уникайте надмірного тиску на застібку (не купуйте занадто тісний одяг, не носіть багато речей у сумці);
*періодично очищайте застібку від забруднень за допомогою щіточки;
*завжди застібайте блискавку перед пранням і вивертайте річ;
*складайте речі таким чином, щоб блискавка не перегиналася;
*під час прасування одягу не торкайтеся до застібки гарячою праскою.
(За матеріалами інтернет-сайта http://goodhouse.com.ua).

Поділися:

Добавить комментарий