Як позбутись депресії: поради фахівця

Як позбутись депресії: поради фахівця

В часи пандемії та ескалації Російською Федерацією напруження на кордонах України, в часи, коли чи не з кожної «праски» нас лякають апокаліптичними сценаріями, багато кому загрожує депресія.

Депресією ми звикли називати звичайні зміни настрою, короткочасні емоційні реакції на проблеми в буденному житті. Насправді ж депресія – це серйозна хвороба, яка без належного лікування може перейти у важку форму і стати причиною суттєвого погіршення якості життя. Незважаючи на те, що депресія піддається лікуванню (сьогодні існують ефективні види допомоги при депресивних станах), лікування проходять навіть не половина з усіх, кому це потрібно (у деяких країнах, за даними ВООЗ, цей показник не сягає і 10%).
Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи. Лікування середньої і важкої депресії найчастіше включає вживання медикаментів, однак позбутись депресії будь-якої форми неможливо без власних зусиль і підтримки близьких. Що ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас чи у близької вам людини депресія, – радить Андрій Карачевський, лікар-психіатр, психотерапевт, доцент кафедри загальної, дитячої, судової психіатрії і наркології НМАПО імені П.Л.Шупика.

Що ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас депресія

Поговоріть з другом
Якщо вам здається, що у вас депресія, поділіться почуттями з людиною, якій довіряєте. Більшість людей почуваються краще після розмови з тим, хто хвилюється за них.
Зверніться за допомогою до фахівця
Вам не потрібно самостійно опрацьовувати тонни медичної літератури. Спочатку зверніться до свого сімейного лікаря або терапевта. За необхідності він направить вас до вузькопрофільного фахівця. Пам’ятайте, що вчасна і правильна допомога – це запорука одужання.
“Якщо у вас протягом двох тижнів спостерігається пригнічений настрій, ніщо не приносить задоволення, погіршився апетит, порушився сон, важко стало думати, зосереджуватися, приймати рішення та якщо ви стали занадто себе звинувачувати чи знецінювати – варто звернутися до фахівця – клінічного або медичного психолога, психотерапевта чи психіатра. А якщо внаслідок зниженого настрою порушилося ваше звичне функціонування, ви не можете виконувати свою роботу та виникають повторювані думки про смерть – обов’язково зверніться до психіатра”, – говорить лікар-психіатр, психотерапевт Андрій Карачевський.
Продовжуйте займатись справами, які приносили задоволення
Уникайте ізоляції, підтримуйте контакти з сім’єю та друзями. І, звичайно, займайтесь фізичними вправами. Навіть коротка прогулянка принесе користь.
“Під час депресивного стану ви відчуваєте небажання займатися тим, що раніше подобалося. Це зменшує задоволення та радість від досягнень і в кінцевому результаті ще більше пригнічує. Виникає замкнене коло, в якому людина почуває себе дедалі гірше. Інколи людині важко підвестися з ліжка, вийти з дому, готувати їжу, навіть просто вмиватися. І один з найкращих способів почати долати свою депресію – це підняти рівень своєї активності”, – зазначає Андрій Карачевський.
Дотримуйтесь звичного режиму харчування і сну
Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія, і відповідним чином скоректуйте свої очікування.
В такому стані у вас може не бути сил, щоб робити звичний для вас обсяг робіт. Це нормально при депресії. Сконцентруйтесь на подоланні хвороби, щоб швидше повернутись до нормального життя.
Відмовтесь від алкоголю, не вживайте психотропні чи наркотичні засоби – вони можуть посилити депресію.

Що ви можете зробити, якщо депресія у близької вам людини

Запропонуйте підтримку, дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти. Вислухайте розповідь про проблему без засудження чи кепкування.
“Важливо знати, що погіршення настрою може бути у кожного. У декого в зв’язку з обставинами життя, генетичною схильністю чи через перенесені захворювання ці проблеми можуть досягати рівня, коли необхідна допомога фахівців. Це може статися з будь-ким, і немає підстав цього соромитися. Важливо вчасно звернутися за допомогою”, – говорить Андрій Карачевський.
Якщо лікар прописав ліки, допоможіть близькій людині дотримуватись курсу лікування, будьте терплячі.
Лікування депресії не відбувається миттєво. Як правило, покращення помітні через кілька тижнів. Допомагайте близькій людині, у якої депресія, робити щоденні справи, дотримуватись режиму харчування і сну. Стимулюйте її до фізичної активності, соціального життя. Радьте концентруватись на позитивних моментах, а не на негативних. Не забувайте і про себе: намагайтеся відпочити, продовжуйте займатись справами, які вам подобаються.
Пам’ятайте: психічне здоров’я – важливе!

Підготовлено за матеріалами moz.gov.ua.

Добавить комментарий