Як правильно – кущем чи в рядок?

Як правильно – кущем чи в рядок?

Неможливо уявити присадибну ділянку без малинника. Агротехніка малини доволі проста – висадив кілька саджанців, підживив, кілька разів полив
і маєш урожай запашних корисних ягід.
Але як же розташовувати молоді кущі – кущовим чи рядковим способом? Спробуємо з’ясувати.
Стрічками – на шпалерах
Якщо присадибна ділянка простора, рекомендую обирати саме стрічковий спосіб закладання малинника. Уздовж кожного рядка встановлюють шпалери – стовпчики з натягнутим на них дротом. Верхній із двох рядів дроту має знаходитися на висоті 1,5 м від грунтової поверхні. До таких опор прив’язують малинові пагони, щоб під вагою урожаю вони не згиналися й не обламувалися.
При такому способі вирощування малини відстань між саджанцями в рядку – 50–70 см при ширині міжрядь до 2,5 м. Пагони, що протягом вегетації відростають і подовжуються, слід нормувати, залишаючи на плодоношення найсильніші. Вони повинні рости смугою не ширше 50 см з відстанню між молодими пагонами не менше 15 см. В результаті на 1 метр погонний повинно припадати 10–12 пагонів. Стовпчики-опори вздовж ряду розміщують на відстані 5–6 м. Висота – до 2,5 м.
Перевага такого способу агротехніки малини – дуже просто й легко збирати урожай і обрізати рослини. Але при цьому контролювати розмноження малини кореневищами при рядковому вирощуванні доволі важко, й через те вона швидко розростається.
Кущовий спосіб
У цьому випадку саджанці розміщають на відстані 1,8–2 м один від одного й надалі стежать за тим, щоб з них формувалися окремі кущі. Поруч із кожним встановлюють опору заввишки до 2 м. Протягом першого ж року кожен саджанець дає кілька молодих пагонів. Наступної весни кущі треба формувати так, щоб відстань між молодими гілками і центром була близько 30 см, а між ними – 15 см. Слабкі й поламані пагони треба обов’язково видаляти, щоб запобігти загущенню і розповсюдженню інфекцій. У результаті дорослий плодоносний кущ повинен складатися з 4–6 дворічних і 4–6 однорічних пагонів.
На продовження теми. Ямки чи борозни слід копати безпосередньо перед садінням саджанців. Стебла вкорочують до 30 см, надто довгі чи підгнилі корені підрізають. Глибина занурення саджанців малини в грунт – 30–40 см.
Садити малину можна як восени, так і весною. Однак фахівці радять саме осінній сезон як найкращий час для закладання молодого малинника. Якщо саджанці потрапляють у грунт у вересні, до зимових холодів вони встигають добре вкоренитися й здерев’яніти, без чого пережити зиму неможливо. Ділянку перекопувати й підживлювати слід за 2–4 тижні до садіння.

Людмила СЕМЕНЮК,
агроном.

Поділися:

Добавить комментарий