Як правильно встановлювати опори?

Як правильно встановлювати опори?

Для високорослих і витких культур (огірки, томати, горох, квасоля) встановлюють опори і підв’язують до них стебла рослин. Особливу увагу слід приділити підв’язці томатів. Їх потрібно підв’язувати, як тільки ви пересадили розсаду у відкритий ґрунт. Якщо почекати з підв’язкою, рослина зігне стебло і почне стелитися по землі, де виявиться вразливою для хвороб і шкідників.
Для опори томатам встановлюють горизонтальну дротяну шпалеру, від якої спускають м’які мотузки для фіксації стебел томатних кущів. Ні шнур, ні тонку мотузку використовувати не можна, бо вони деформують стебла, краще нарізати м’які мотузочки з непотрібних ганчірок.
Біля високорослого помідорового куща можна вбити кілочок. Поки рослина ще молода, їй буде достатньо підв’язки до цієї опори. Потім підв’язують до кілка мотузку, один її кінець у вигляді петлі підтримує стебло, інший кінець натягується на шпалері. Якщо вбити в землю високий стовпчик, не доведеться підтримувати рослину за допомогою горизонтальної шпалери, але цей варіант не підходить для того випадку, коли у вас багато рослин.
У високорослих томатів, залежно від обраного типу опори, треба своєчасно видаляти пасинки і стежити за тим, щоб пагони не нависали один над одним. Цим рослинам потрібно більше вільного простору для повноцінного плодоношення. Але переборщувати з пасинкуванням теж не варто. При розміщенні кущів просторо і своєчасній підв’язці головних пагонів можна їх взагалі не пасинкувати. Всупереч поширеній думці, урожай при залишенні пасинків не сильно знижується (може лише зменшитися розмір плодів, якщо їх зав’яжеться занадто багато), але зате вони надійно заховані від сонячних опіків у глибині куща, а не печуться на сонці, як на пасинкованих кущах.

Денис Терентьєв,
агроном.

Поділися:

Добавить комментарий