Захворювання серцево-судинної системи нині у числі «лідируючих» не лише в Україні, а й у всьому світі. Вони ж є причиною значної смертності населення у різних країн. Найхарактерніші і найтяжчі захворювання серцево-судинної системи інсульт та інфаркт.
Інсульт – це стан, що виникає через припинення припливу крові до якоїсь частини мозку. Кров насичена киснем і без такого харчування клітини мозку починають гинути. Залежно від типу інсульту він може викликати серйозні симптоми, тривалу інвалідність і смерть.
Як розпізнати порушення мозкового кровообігу й надати першу допомогу при інсульті, розповідає лікар-невропатолог поліклінічно-консультативно-лікувального відділення для дорослих КНП «ЛІЛ І рівня міста Горішні Плавні» Ольга ЛЕБІДЬ.
Інсульт в основному буває двох видів. Ішемічний – найпоширеніший варіант. Виникає через відрив тромбу від стінки судини і її закорковування, в результаті чого кров перестає надходити в будь-яку зону мозку.
Геморагічний – зустрічається рідше, але вважається вкрай важким станом як із лікарської точки зору, так і для потерпілого. Всьому виною високий артеріальний тиск. Під навантаженням стінка судини не витримує, розривається і відбувається крововилив прямо в головний мозок. Небезпека полягає в тому, що кров проливається в навколишні тканини мозку, іноді слідом може утворюватися гематома, яка в будь-якому випадку надає свій тиск на інші ділянки органу. Але і в першому, і в другому варіанті припиняється приплив крові до певної частини мозку. Коли клітини не отримують кисень, вони відмирають і провокують симптоми буквально відразу.
Різновидом або підвидом інсульту є транзиторна ішемічна атака (ТІА). Виникає, коли приплив крові до мозку тимчасово заблокований. Симптоми аналогічні проявам повного інсульту, але вони тимчасові й зникають через кілька хвилин або годин. ТІА можна розглядати як перше серйозне попередження організму, тому ігнорувати його не варто.
Перші симптоми інсульту
Змінюється вимова, людині стає складно сказати що-небудь виразно, іноді втрачається сенс сказаного; настає оніміння та слабкість лицьових м’язів, частіше не всіх, а з одного боку; слабкість у ногах або руках.
Швидка оцінка початку нападу представлена під абревіатурою FAST (у перекладі з англійської: обличчя, руки, мова, час). Відповідно до неї:
F: Постарайтеся перевірити, чи немає обвисання обличчя. Попросіть людину посміхнутися.
A: Попросіть витягти руки. Чи не падає одна донизу?
S: Зверніть увагу на мову, чи не затримуються слова або їх взагалі немає?
T: Викликайте швидку допомогу, якщо такі прояви є.
Додаткові симптоми: раптове замішання, наприклад, труднощі з розумінням того, що говорять потерпілому; стає важко пересуватися, складно контролювати ходу, оскільки у людини паморочиться голова і втрачається координація; раптовий сильний головний біль, що не має будь-якої іншої відомої причини; труднощі із зором на один або обидва ока.
Як інсульт вплине на людину, залежить від того, в якій конкретно зоні мозку виникло вогнище ураження. Від цього залежатиме й лікування. Однак профілактика – однакова для всіх людей, особливо в літньому віці.
Профілактика інсульту: препарати й загальні рекомендації
Уникнути нападу можна, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів, певного способу життя і вживання правильних профілактичних ліків.
Препарати для розрідження крові. Аспірин зменшує густоту крові і, знизивши ризики, він може допомогти запобігти інсульту в майбутньому. Особливо він добре працює стосовно повторного нападу.
Зміни в способі життя. Запобіжні заходи після того, як інсульт трапився, будуть в основному спрямовані на поліпшення здоров’я серцево-судинної системи. Людині не варто ігнорувати цей пункт, оскільки спосіб життя – це те, що можна контролювати самостійно й у першу чергу. Це означає не тільки зниження артеріального тиску й контроль рівня цукру, холестерину та ліпідів шляхом вживання препаратів за призначенням, а й внесення певних змін у життя.
Доведеться поєднувати адекватні стану фізичні вправи, переглянути свою дієту, зробивши її більш здоровою, звернути увагу на аспірин.
Якщо ви курите, то відмова від цієї звички повинна бути на першому місці.
Перша допомога при інсульті на долікарняному етапі
За перших симптомів інсульту викликайте екстрену допомогу за номером 103. До її приїзду треба: допомогти людині лягти на рівну поверхню з припіднятою головою; забезпечити вільне дихання – розстебнути комір, послабити краватку та ремінь; відкрити вікно для потоку свіжого повітря; якщо людина блює, слід повернути її голову набік і слідкувати за тим, щоб вона не захлинулася; якщо перестає дихати, слід розпочати непрямий масаж серця.
Ліки проти ішемічного інсульту (тільки за призначенням лікаря)
Ліками тут будуть антиагреганти та антикоагулянти, тому що кров потрібно зробити більш рідкою, а тромб – розчинити. Антиагреганти знижують імовірність того, що тромбоцити об’єднаються і стануть тромбом. Антикоагулянти – це ліки, які зменшують накопичення білків згортання крові. Щоб зруйнувати вже утворені тромби, лікар може призначити конкретні препарати. Наприклад, поширений внутрішньовенний лікарський засіб – це тканинний активатор плазміногену (tPA). Його дають прямо під час «розквіту» нападу, якщо людина за всіма фізіологічними ознаками до цього готова. Препарат розчиняє згусток у судині.
Статини також знижують неприємності в подальшій перспективі. Такі препарати запобігають виробленню ферменту, який може перетворювати холестерин у густу липку речовину. Саме вона накопичується на стінках артерій і викликає серцево-судинні проблеми.
У випадку геморагічного інсульту, коли крововилив стався прямо в мозку, дії будуть зовсім іншими. Тут уже мета лікування – змусити кров згорнутися. Тому можуть бути призначені ліки, які нейтралізують дію будь-яких вжитих вами розріджувачів крові.
Уся складність у тому, що час на відновлення сил після того, як стався інсульт, у всіх різний – від кількох тижнів до кількох років у кращому випадку. Деякі люди повністю відновлюють своє здоров’я, інші ж залишаються з тривалою або довічною інвалідністю. Тому так важливо стежити за своїм здоров’ям, вчасно перевірятися у фахівців і слідувати рекомендаціям лікарів, особливо щодо профілактики.