Як рух запобігає старінню судин і серця

Про це говоримо із завідуючим відділенням спортивної медицини та лікувальної фізкультури Полтавського обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру Олександром ШТЕПОЮ.
– Олександре Івановичу, чому старіють наші судини?
– Старіння судин пов’язане з атеросклерозом. Доведено, що перші ознаки атеросклерозу можна виявити навіть у дітей 10–12 років, а не у 30–40-річних, як вважалося донедавна. Сидячий спосіб життя, жирна, солодка їжа призводять до ожиріння. Жири “б’ють” по судинах. До адекватних фізичних навантажень треба привчати змалечку. Серед моїх колег актуальний вислів: “Хочеш зробити людину хворою – поклади її в ліжко на три тижні”.
– Які саме фізичні навантаження найкорисніші для серця?
– Для серцевого м’яза корисні тривалі циклічні вправи, а не значні одномоментні навантаження, як, наприклад, у штангістів. Це ходьба, біг підтюпцем, їзда на велосипеді, теніс, бадмінтон, волейбол, туризм (пішохідний, на байдарках тощо). Найбільше енергії для життєдіяльності організму вивільняє аеробне окислення – біохімічний процес, що відбувається саме при помірних навантаженнях тривалістю 30–40 хвилин. Ходьба для серця значно фізіологічніша, корисніша від бігу. Зараз модна скандинавська ходьба – з палицями. Любите бігати – будь ласка, але контролюйте рівень навантаження. Воно повинне викликати стан легкої приємної втоми. Якщо після фізичних вправ людина не відчуває втоми – час витрачений марно. Натомість навантаження “до упаду” може зашкодити, особливо людині нетренованій.
– Як контролювати навантаження?
– Найпростіший спосіб – рахувати пульс. Коефіцієнт корисної дії серця у здорової людини підвищується від пульсу 65–70 до 170 ударів на хвилину. Якщо навантаження збільшувати й далі, серце втомлюється: після кожного виштовху крові воно не встигає відпочити і заповнитися для наступного поштовху. У спортсменів високого класу частота серцевих скорочень іноді сягає 220 на хвилину, але тривати це може дуже короткий проміжок часу. У минулому році за кошти Світового банку в усі центральні районні та деякі міські лікарні придбано 38 італійських велоергометрів – спеціальних тренажерів для визначення рівня тренованості, стану серцево-судинної системи, оптимального фізичного навантаження у кожному конкретному випадку.
Поради на щодень дуже прості. Не підхоплюйтеся з ліжка вранці, тільки-но відкрили очі. Інакше ваше серце розпочне робочий день зі стресу, різкого стрибка пульсу, навіть запаморочення. Потягніться в ліжку, зігніть хребет дугою, подихайте спокійно. Промасажуйте руки й ноги, погладьте їх у напрямку до серця. Ранкова гігієнічна гімнастика, душ дозволять серцево-судинній системі плавно перейти зі стану спокою в робочий режим. Додаткові навантаження вибирайте на свій смак.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий