Інформаційний кур’єр

Як спланувати сімейний бюджет

«Важливо не те, скільки грошей ви заробляєте, а те, скільки у вас залишається, як вони працюють на вас і скільки поколінь ви зможете ними забезпечити», – стверджує відомий бізнесмен та інвестор Роберт Кійосакі, і має рацію. Управління сімейними фінансами – надзвичайно важлива тема для кожної української родини.

Дієвим інструментом у цьому є сімейний бюджет. Умовно сімейний бюджет – це таблиця, яка містить планову та фактичну інформацію про доходи, витрати і заощадження за певний період часу, наприклад, рік. Щоб спланувати свій фінансовий рік, варто знати інформацію про доходи, витрати та зрозуміти, куди саме ви плануєте спрямувати свої заощадження.
Родина може отримувати доходи у вигляді заробітної плати, доходів від фрілансу або ведення бізнесу. Окремим видом доходу є пасивний дохід. Він виникає, коли раніше зароблені кошти працюють без вашої участі. Особливістю пасивного доходу є те, що людина не витрачає додаткового часу та зусиль на його отримання. Наприклад, це можуть бути відсотки за депозитами або дивіденди по акціях.
Всесвітньо відомий інвестор У. Баффет у книзі «Правила багатства»
зазначає: «Зекономлений долар – це зароблений долар». Для того, щоб знати, скільки ви заробляєте та на що витрачаєте, доцільно вести облік доходів та витрат. Це дуже легко зробити за допомогою спеціалізованих програмних продуктів. До ваших послуг такі програми, як: «Дзен-Мани», «Moneon», «Money Lover» або будь-яка інша на ваш розсуд. Ці програми дозволяють визначити загальну суму доходів та витрат за відповідний період часу, а також розрахують структуру витрат. Програма покаже, яку частину видатків складають витрати на харчування, комунальні платежі, одяг та взуття.
Рекомендована структура витрат така: заощадження (22%), житло (15%), інші борги (2%), автомобіль (14%), харчування (16%), розваги (2%), одяг і гігієна (3%), здоров’я і спорт (1%), батьки і діти (3%), подорожі (4%), інші витрати (3%), залишок (15%).
Помісячне планування доходів та витрат дозволяє визначити бажаний рівень заощаджень, які можуть бути витрачені на різні цілі. Фінансові цілі родини залежать від загальних доходів, оптимального рівня витрат та пріоритетних напрямів витрачання заощаджень.
Заощадження можуть використовуватися для крупних покупок (техніка, автомобіль, нерухомість), отримання нових знань та вражень (освіта, навчання на спеціалізованих курсах, подорожі), інвестицій у капітал інших підприємств.
Інвестувати кошти можна різними способами. Інвестиції в отримання нових знань та навичок допоможуть у майбутньому стати висококваліфікованим спеціалістом на підприємстві, надавати експертні послуги як приватний підприємець, відкрити власний бізнес або стати співвласником інших підприємств. Сучасні технології дозволяють із України інвестувати кошти та отримувати частину прибутку найприбутковіших міжнародних компаній, таких, як Microsoft, Apple, Google.
Рахувати доходи та витрати, визначати перспективні напрями інвестування, створювати та управляти власним бізнесом вчать викладачі кафедри бухгалтерського обліку та фінансового контролю Полтавського державного аграрного університету. Випускники спеціальності «Облік і оподаткування» працюють на підприємствах різних галузей в Україні та за її межами. У ХХІ сторіччі професія бухгалтера залишається такою ж важливою, як і декілька тисячоліть тому, коли бухгалтери допомагали фараонам керувати Єгипетським царством, а імператорам – Римською імперією. Впевнена, у недалекому майбутньому бухгалтери, у складі топ-менеджменту підприємств, будуть причетні до підкорення нових планет та досягнення незвіданих горизонтів.

Вікторія КУЛИК
Професор кафедри бухгалтерського обліку та економічного контролю ПДАУ

Добавить комментарий