Як вберегти малюка від травм на дитячому майданчику

Як вберегти малюка від травм на дитячому майданчику

Діти віком до 4 років найчастіше травмуються під час користування гойдалками або гірками, а віком від 5 до 14 років – на драбинках, турніках, тренажерах тощо. Скільки б років не було вашій дитині, стежте, щоб вона користувалась ігровими конструкціями лише відповідно до віку та за призначенням – це перше правило безпеки.

Якщо маєте можливість, обирайте ті майданчики, де є м’яке покриття (пісок, штучний газон, спеціальна стружка тощо). Обов’язково оглядайте стан конструкцій та гойдалок, щоб упевнитися, що немає небезпечних пошкоджень, відламаних деталей тощо. Переконайтеся, що захисні опори, поручні та відповідні конструкції надійно прикріплені й дитина не може впасти, наприклад, з гойдалки.
Також огляньте територію та переконайтеся, що немає предметів, за які дитина може перечепитися під час гри, – великих каменів, гілок тощо.
Травми на дитячих майданчиках – це найчастіше черепно-мозкові травми, переломи, пошкодження внутрішніх органів внаслідок падіння або сильного удару. Струс головного мозку є найпоширенішим типом травми в цій категорії.
Як виявити струс головного мозку
Струс головного мозку – це патологічний стан, який найчастіше виникає внаслідок удару або падіння. Під час такої травми відбуваються різкі рухи головного мозку всередині черепа, які викликають певні патологічні явища: зміни у фізико-хімічних процесах, пошкодження клітин або незначне зміщення тканин головного мозку. Все це призводить до короткочасних порушень роботи головного мозку, але без значних змін у його структурі, тому, як правило, пацієнт із такою травмою відносно швидко одужує (протягом декількох тижнів).
Симптоми струсу головного мозку: дитина виглядає спантеличеною або неуважною, не пам’ятає правил гри, плутається або не впевнена в тому, в яку гру гралася, хто її супротивник, який рахунок тощо, невпевнено або невправно рухається, повільно відповідає на запитання, втратила свідомість, у неї спостерігаються будь-які безпричинні зміни настрою, поведінки, не може згадати, що сталося до або після падіння чи удару.
Найпоширеніші симптоми, на які скаржаться діти при струсі мозку, – це головний біль або відчуття «тиску», нудота або блювання, порушення рівноваги, запаморочення, порушення зору (двоїться, розмита картинка). Дитина різко реагує на звуки або світло, млява, слабка, похмура, спантеличена, не може концентрувати увагу, в неї спостерігається порушення пам’яті, погане загальне самопочуття, сумний настрій без явних на те причин.
Як правило, усі ці прояви та симптоми з’являються одразу після травмування. Однак інколи деякі симптоми можуть розвиватися лише через декілька годин або й днів. Наприклад, дитина здається спантеличеною у перші кілька хвилин після отримання травми, а через годину вже не зможе згадати, що сталося і чому вона впала/забилася.
Тому батькам потрібно спостерігати за станом дитини та будь-якими змінами впродовж кількох днів після отримання нею травми. Якщо стан погіршується або з’являються нові симптоми, необхідно якомога швидше звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Більшість дітей із легким струсом головного мозку добре почуваються уже через декілька тижнів після отримання травми, у декого симптоми можуть зберігатися протягом кількох місяців або й довше.
Коли до лікаря варто звертатися негайно
Інколи внаслідок удару або падіння із сильним забиттям голови утворюється обмежене скупчення крові (гематома). Добре огляньте свою дитину. Негайно викликайте невідкладну допомогу або везіть дитину в лікарню, якщо: зіниця одного ока більша, ніж зіниця іншого; дитина дуже сонлива або ви не можете її розбудити; головний біль, що погіршується і не минає; нерозбірлива мова, загальна слабкість, оніміння або порушення координації; повторні випадки нудоти або блювання, а також поява судом (тремтіння чи посіпування); незвична поведінка, сильне спантеличення чи збудження, непосидючість; втрата свідомості, навіть на короткий час; дитина віком до 2 років без упину плаче, її неможливо заспокоїти, а також нагодувати.
Більшість дітей зі струсом головного мозку проходять необхідні обстеження та отримують кваліфіковану медичну допомогу, а потім дотримуються рекомендованого режиму та курсу лікування в домашніх умовах. Однак якщо травма є більш серйозною, дитину можуть певний час (від одного до кількох днів) лікувати у стаціонарі.
Якщо ви звертаєтеся за медичною допомогою до лікаря, обов’язково повідомте йому, яка причина отримання травми: внаслідок сильного удару, падіння тощо. Чи втрачала дитина свідомість, і якщо так, то як довго перебувала у такому стані, чи спостерігалися будь-які порушення пам’яті відразу після отримання травми. Також чи спостерігалися судоми одразу після травми, чи були попередні випадки струсу головного мозку або черепно-мозкової травми, якщо так, то скільки разів.
Одужання після струсу головного мозку
Більшість дітей зі струсом головного мозку почуваються краще уже за декілька тижнів після отримання травми, хоча інколи певні симптоми можуть проявлятися протягом місяця і довше. Спостерігайте за станом здоров’я своєї дитини. Якщо вона відчуває певний дискомфорт при виконанні тієї чи іншої дії/вправи, то варто зменшити навантаження.
Важливо пам’ятати, що кожна дитина є унікальною, а кожен випадок – індивідуальним, тому курс лікування та процес одужання повинні бути адаптовані відповідно до конкретних симптомів і стану малюка. Потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря, забезпечити дитині якісний сон та відпочинок.
Загальні поради
У перші дні варто обмежити фізичну та розумову активність, щоб запобігти погіршенню стану та посиленню симптомів.
Уникайте ситуацій, коли існує ризик отримання ще однієї травми.
Забезпечте необхідні умови для відпочинку, спокійного нічного та, у разі необхідності, денного сну (слідкуйте, щоб дитина не користувалася електронними приладами перед сном, не слухала гучної музики, спала при вимкненому світлі, а також радимо дотримуватися чіткого графіка сну – дитина повинна щодня засинати та прокидатися приблизно в один і той же час).
Коли дитина починає почуватися краще, поступово повертайтеся до регулярних навантажень, звичних видів активності. Якщо дитині важко або вона швидко втомлюється, робіть перерви.
Крім цього, важливо пам’ятати про збалансоване харчування, обмеження солодких та газованих напоїв.
Обов’язково запишіться на повторний візит до лікаря, аби впевнитися, що все добре. Пам’ятайте, що повне одужання настає тоді, коли ваша дитина може займатися усіма звичними видами діяльності без прояву жодних симптомів.
Якщо струс головного мозку стався не вперше, то виникає високий ризик прояву окремих симптомів протягом значно довшого періоду – декількох місяців.

http://moz.gov.ua.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий