Як втримати фермерський човен на плаву

Як втримати фермерський човен на плаву

Минулий сільськогосподарський рік для фермерів видався хоч і не найгіршим, але вже точно одним з найнесприятливіших. Кліматичні аномалії, нестабільність у країні, локдаун і карантини, спричинені COVID-19, неабияк вплинули на економічний стан агрогосподарств. Окрім цього, першими потерпали від недосконалості правового поля. Вистояти вдалося лише завдяки солідарності та єдності.

Нещодавно полтавські фермери обговорили поточні проблеми, визначали шляхи їх розв’язання на обласній звітній конференції, яку організувала Громадська організація «Полтавське обласне об’єднання фермерів і приватних землевласників імені Героя України, Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка».
Захід включав як науково-практичну складову, так і виставку фермерської та крафтової продукції, посівного матеріалу, засобів захисту рослин. Окрім полтавців, свої товари представили виробники з інших областей. Загалом участь у заходах взяло понад 130 представників фермерських господарств та приватні землевласники Полтавщини.
Перед початком роботи конференції керівники місцевої влади вручили аграріям почесні грамоти обласної державної адміністрації, обласної та міської рад.
***
Минулий рік для громадської організації хоча й був непростим, але доволі продуктивним. Про це можна судити навіть з того, що кількість її членів зросла майже до 500 осіб. Голова обласного об’єднання Василь Бурлака проаналізував діяльність установи та поділився планами на майбутнє.
Зокрема він зазначив: «Торік фермери області загалом сплатили до бюджетів усіх рівнів понад 800 мільйонів гривень. І такий вклад в місцеву економіку та економіку держави заслуговує на глибоку повагу. Саме місцеві фермери одними з перших побачили прорахунки в законі про відкриття ринку землі, першими вийшли на акції протесту. Тож і на цій конференції ми порушуємо питання хаотичності земельного ринку, адже воно залишається невирішеним. До речі, на зустріч ми запросили і народних обранців з Полтавщини, але вони відмовилися приїхати, зіславшись на щільний робочий графік і пленарні засідання. Отож фермери знову лишилися наодинці зі своїми проблемами, вирішення яких залежить лише від згуртованості аграріїв області. Торік, проводячи онлайн-зустрічі, ми надавали консультації, запрошували представників органів влади, шукали взаєморозуміння. Сьогодні також говоримо про створення таких координаційних рад, відповідних об’єднань у громадах Полтавщини. Попри карантин, ми намагалися залучити більше коштів для хліборобів через державний фонд підтримки фермерів та профільну обласну програму. Розпочали роботу з організаціями, які консультують і допомагають отримати гранти на розвиток власної справи. Також торік відчутну допомогу місцеві аграрії надали одеським колегам, які зазнавали збитків від посухи».
***
Про розробку нового проекту розвитку та підтримки аграрного комплексу краю розповів голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов:
– Коли ми презентували Стратегію розвитку області до 2027 року Президенту України, то зазначали, що Полтавщина – аграрний край. І цей статус підтвердили, адже понад 6 мільйонів тонн зернових в області зібрано за минулий рік. Цьогоріч, попри карантинні обмеження, ми відновили роботу координаційної ради при облдержадміністрації й оновили її склад. Ми готові підтримати й підставити плече полтавським фермерам і надалі. Наразі обласна програма підтримки фермерства завершила свою роботу, і спільно з обласною радою ми розробили нову, яка діятиме до 2027 року. В ній ми пропонуємо збільшити фінансування. Якщо минула програма була профінансована на близько 50 мільйонів гривень, то у наступній пропонуємо збільшити цю суму до 100 мільйонів. У тогорічній програмі близько 70 відсотків коштів було спрямовано на підтримку фермерських господарств, що є вкрай важливим.
***
Під час зібрання порушувалася і ще одна болюча проблема, яка з року в рік ставить на межу виживання малі фермерські господарства – відсутність доступних кредитних програм. Останнім часом у зв’язку із нестабільною економікою в державі дрібних землевласників взагалі відмовляються кредитувати банки та інші фінансові установи. Єдиний банк, представники якого взяли участь у зібранні та готові були презентувати хліборобам свої послуги, – «Ощадбанк». Проте ще минулої осені народні обранці наголошували, що доступні кредити для малих фермерів – одне з ключових питань на порозі відкриття ринку землі. «Наше об’єднання намагається переконати банківські установи, що кредити потрібні малим фермерам, можливо, навіть більше, ніж їхнім заможнішим колегам-аграріям», – додав Василь Бурлака.
***
На конференції йшлося і про відродження фермерства в області, боротьбу із шахраями – продавцями неякісних товарів для аграріїв через мережу Інтернет, переваги и недоліки кооперації фермерів.
Одна з провідних тем, яку порушували делегати конференції, – боротьба з рейдерством. Остання найбільш зухвала спроба захоплення господарства відбулася у серпні минулого року в Гребінківському районі. Тоді намагалися «віджати» агроформування ФГ «Мухін Агро», СФГ «Відродження» та СФГ «Татіана» шляхом внесення змін до реєстру на двох підставних осіб. Наразі корпоративні права знову належать їхнім законним власникам. До слова, цього року Мін’юст планує впровадити в державі електронний офіс протидії рейдерству. Чи зможе він суттєво змінити ситуацію на краще – покаже час.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий