Як запобігти синдрому хронічної втоми

Як запобігти синдрому хронічної втоми

Що таке синдром хронічної втоми і як вберегтися від цієї недуги, розповідає психолог КП «Полтавська обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О.Ф.Мальцева Полтавської обласної ради» Інна ШОСТЯ.

Звичайний ранок, час прокидатися на роботу, але ви не можете встати з ліжка. Переводите будильник на 5 хвилин, потім – ще раз і ще раз. У голові єдина думка: «Немає сил прокинутись». Незрозуміло, чому так трапилось, адже вчора ви лягли спати непізно. Ледве збираєте себе докупи, випиваєте чергову чашку кави, проте нічого не допомагає. На роботі складно думати, не можете нічого робити вдома. Ви почуваєтеся спустошеними та розбитими, і так – щодня: хандра, апатія, втома.
Дехто вважає, що це все через нестачу вітамінів, і біжить в аптеку. Але навіть найдорожчі препарати не рятують. Колеги кажуть: «Чому ти такий ледачий, почни спортом займатися або знайди якесь заняття». Однак більшість навіть не замислюються над тим, що причина може виявитися набагато серйознішою.
Хронічна втома – це діагноз, із яким ми зустрічаємося все частіше й частіше. Він давно знайомий медикам і жителям великих міст. Це захворювання, яке не має точно встановленої причини. Уперше синдром хронічної втоми (СХВ) (англ. chronic fatigue syndrome – CFS) був описаний у 1984 році. Тоді уявлення про нього зводилися до так званої диванної хвороби, яка найчастіше спостерігалася у жінок середнього класу. Нерідко синдром хронічної втоми плутали з неврастенією та іншими захворюваннями зі схожою симптоматикою.
Синдром хронічної втоми – це реальна хвороба, а не вигадана кимось дуже втомленим, як може здатися спочатку. Відомо, що вона є аутоімунним захворюванням і навіть може передаватися повітряно-крапельним шляхом як вірус.
Головна проблема синдрому хронічної втоми полягає в тому, що люди, у яких є цей стан, іноді помічають, що їм ніхто не вірить. «Їм часто кажуть, що це все просто в голові. Але це дуже реальна й болісна хвороба, яку, як і всі інші, не можна ігнорувати», – говорить доктор медицини, експерт, який спеціалізується на лікуванні хронічної втоми, Джейкоб Тейтельбаум.
Синдром хронічної втоми – не смертельний, але він істотно знижує якість життя і може призвести до серйозних порушень імунної системи. Він уражує переважно людей працездатного віку, старших за 30 років, але діти та люди літнього віку – не виняток. Жінки хворіють на цю недугу в 2–3 рази частіше за чоловіків. Майже 2/3 із них – з гарною освітою та з родин високого достатку, причому в групі ризику ті, хто частіше піддається впливу стресу, пов’язаному з професійною діяльністю. Багато серед тих, хто захворів, ставляться до себе занадто вимогливо.
Як і багато «невидимих хвороб», синдром хронічної втоми часто супроводжується соціальною дисгармонією. Багато людей, які живуть із ним, страждають від соціальної ізоляції та навіть депресії. Нерідко вони прагнуть обмежувати звичайний для здорової людини об’єм роботи. Дехто навіть тимчасово опиняється прикутим до ліжка. Не дивно, що люди із СХВ часто почуваються ізольованими та пригніченими.
І людям, які вже мають синдром хронічної втоми, і тим, хто хоче вберегтися від недуги, треба дотримуватися кількох дієвих правил.
Перше правило – повноцінний сон. Людському організму необхідний відпочинок. Дорослій людині треба спати приблизно 8 годин. Якщо маєте можливість поспати вдень, не відмовляйте собі у задоволенні!
Друге правило – фізична активність. Сидячий спосіб життя є причиною безлічі хвороб. Прості тренування, піші прогулянки, танці, плавання – будь-яка фізична активність, що приносить вам задоволення, мусить бути у вашому житті.
Третє правило – адекватне харчування. Заради здорового повноцінного життя наведіть лад у своїй тарілці. Збалансований раціон, невеликі порції, більше овочів, правильне поєднання продуктів допоможуть вберегти здоров’я.
Четверте правило – контрастний душ. Ця неважка процедура здатна запобігти серйозній хворобі та підбадьорити зранку.
П’яте правило – займайтеся тим, що подобається. Знайдіть час для хобі, адже людині необхідно відпочивати й отримувати насолоду від життя.
Синдром хронічної втоми проявляється на фоні перевтоми, стресів, нездорового способу життя, проблем екології. Тож, аби залишатися здоровим, відпочивайте, харчуйтеся повноцінно і не забувайте більше рухатися.
Перевтома не призводить до успіху, а в гонитві за успішністю сучасна людина часто забуває, навіщо їй це все.
Тож любіть себе і ставте перед собою реальні цілі й завдання.

За матеріалами сайта Полтавської ОДА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий