Якісна халва тане  в роті, а не в руках

Якісна халва тане в роті, а не в руках

Восени, коли надворі сиро й вітряно, ми частіше відчуваємо сум. А що допомагає покращити настрій? Для багатьох таку чарівну дію мають солодощі.
В Україні до найпопулярніших ласощів давно належить соняшникова халва. Беззаперечними перевагами солодкого продукту є чудовий смак і доступна ціна. Шматочок халви до кави здатний подарувати енергію на цілий день.

В ідеалі ці солодощі повинні виготовлятися тільки з натуральних складників – соняшникове насіння (або розтерта соняшникова маса), цукор та піноутворювачі – екстракт солодкового й мильного коренів. Купуючи халву в торговельній мережі, докладно вивчіть інформацію про склад продукту. Найзручніше, якщо ласощі продаються в упаковці – тоді достатньо прочитати надрукований на ній текст.
У разі наявності в переліку інгредієнтів барвників, антиокислювачів, емульгаторів відмовтеся від покупки. Виробник такого продукту зацікавлений передусім у здешевленні виробництва, а якість пропонованого споживачеві товару для нього не принципова.
Важливо звертати увагу також і на зовнішній вигляд халви. Наявні на поверхні крапельки вологи означають, що під час виготовлення було порушено вимоги щодо співвідношення інгредієнтів. Якісна халва обов’язково суха, вона злегка кришиться і має шарувату структуру.
Халва з гладкою, немов відполірованою, поверхнею, найімовірніше, не дуже свіжа і може виявитися прогірклою. Темний наліт на поверхні солодощів сигналізує, що термін придатності вичерпано.
Якщо в продукті помітна велика кількість лушпиння і насіння, перед вами продукт низької якості. Справжня халва має хрумтіти й танути в роті, вона ніжна й легка. Налипання шматочків халви на зубах означає, що в процесі виробництва продукт був недостатньо вимішаний і збитий. Утім, може бути й інша причина: виробник зекономив на насінні й поклав його менше, ніж цукрового сиропу.
Ясна річ, халва не є тим продуктом, який слід їсти щодня. У 100 грамах ласощів міститься близько 500 кілокалорій! Тому тішити себе улюбленим десертом-антидепресантом бажано лише час від часу.

Поділися:

Добавить комментарий