Якщо кролиця розкидає кроленят

Якщо кролиця розкидає кроленят

Кролі – дуже плодючі тварини. Розмножуватися можуть увесь рік, але в основному з лютого по липень. Багатьом господарям, на жаль, знайома ситуація, коли кролематка викидає своїх дітей із гнізда, відмовляється їх годувати, через що малеча гине. З власного досвіду хочу дати рекомендації, що потрібно робити у таких випадках.

1. Кролиця викидає кроленят відразу після окролу. Це може статися тоді, коли самку щось дуже злякало або хтось потурбував: звуки, незнайомий запах, наприклад, парфуми, поява пацюків. Серед причин такого негативного явища – незадовільні умови утримання, бруд, волога в приміщенні, запах аміаку, протяги. Самка викидає кроленят і в тому випадку, коли відчуває, що не може їх вигодувати. Перевіривши таку кролицю, можна переконатися, що в неї немає молока або його дуже мало. Це старі самки, яким більше трьох років. З кожним окролом молочна продуктивність зменшується, тому не варто їх тримати більше двох років, за винятком дуже продуктивних.
2. Трапляються випадки, коли матка поїдає своїх малюків. Основна причина – нестача води. Особливо багато її потребують самки відразу після окролу, і тієї вологи, що міститься у зелених кормах та коренеплодах, для них недостатньо. Отже, треба подбати, щоб постійно була вода в напувалках. Буває, що самка годує своїх дітей деякий час, а потім від них відмовляється. Це можна помітити лише тоді, коли щодня спостерігати за кроленятами. Якщо діти сплять, мають гладеньку без складок шкіру, значить, вони ситі. Якщо шкіра у складках, малюки весь час пищать, тикають мордочками в різні боки, вони голодні. А це означає, що в самки або пропало молоко, або вона захворіла на мастит.
3. Слід пам’ятати, що період лактації у кролиць триває понад два місяці, причому виділення молока до 20-го дня збільшується, а потім зменшується, особливо різко після 30-го дня. Якщо кількість молока зменшується раніше, слід переглянути раціон годуючої самки, давати більше соковитих кормів. В іншому випадку потрібно перевірити, чи немає у самки маститу. Він може з’явитись на 10–20-й день лактації, особливо у первісток. Така кролиця погано їсть, має пригнічений вигляд, не хоче годувати кроленят. Молочні залози у самки збільшуються в об’ємі, навколишні тканини набрякають та червоніють. Отвори соскових каналів зіщулюються. Коли натиснути на сосок, з’являються виділення у вигляді незначної кількості гною з домішками крові. Утворені опуклості через деякий час прориваються, виділяється гній. Хвороба може тривати 45–60 днів. На її початку щодня уражені місця змащують йодно-калієвою маззю. Можна користуватися іншими ранозагоювальними засобами. Якщо кроленят небагато, їх можна залишити біля кролиці.
За стафілококового маститу рекомендується вводити внутрішньом’язово в задню лапу (ділянки сідниці) пеніцилін. Розводять його у фізіологічному розчині з розрахунку 20 тис. од. на 10 мл розчину. Одноразова доза пеніциліну – 60 тис. одиниць. У перший день роблять ін’єкцію три рази. У наступні дні – двічі на добу. Якщо мастит задавнений, тварину знищують. Цінну кролематку можна прооперувати у ветеринарній клініці. Для профілактики стафілококових захворювань потрібно самостійно підтримувати чистоту і систематично робити дезінфекцію.
4. Що робити з кроленятами, яких не хоче годувати мати? Можна підкласти всіх або частину іншим маткам, що окролилися у схожі строки, мають високу молочність і небагато власних кроленят. Але робити це слід дуже обережно. Самку з гнізда краще забрати. Перед тим, як перекладати кроленят до іншого гнізда, необхідно попередньо витерти руку ароматичною рослиною – кріп, петрушка, стебло часнику. Самих кроленят треба обов’язково витерти пухом тієї самки, до якої їх підсаджують. Потім, прикривши всіх кроленят пухом, покладіть до годівнички разом із сіном чи травою трішки тієї рослини, якою ви обтирали руки. Через півгодини поверніть кролицю. За весь цей час гніздо пропахне ароматичною рослиною і переб’є запах ваших рук, а підсаджені кроленята будуть мати той запах, що і її рідні. Якщо цього не зробити, самка може покинути, а інколи й загризти не лише чужих, а й своїх дітей.
5. Бувають такі ситуації: кролиця здорова, молоко є, а годувати не хоче, кожного разу викидає кроленят. Підкласти малюків немає до кого. У цьому разі слід відразу забирати кроленят, щоб вона їх не затоптала, укласти у коробку чи кошик, попередньо вистеливши їх пухом із гнізда. Годуємо так: один тримає кролицю, фіксуючи їй лапи та голову, інші підкладають до сосків малят. Процедуру проводимо двічі на день, адже ми не впевнені, що малюки наїлися. Через два тижні застосовуємо штучне підгодовування. Для цього використовуємо пляшечку з вузькою горловиною. Соску можна зробити з гумової частини піпетки. Даємо свіже козяче молоко. Перші два дні кроленята не хотіли брати соску, але за кілька разів до неї звикли. Молока давали стільки, скільки вони випивали.

Г. Русан.

Поділися:

Добавить комментарий