Багато господарів, які на початку весни купили молоде козеня від високоудійних батьків, з приходом осені поспішають його спарувати, щоб кізка почала раніше доїтися. Але не завжди варто поспішати це робити, бо «первітка» може мати проблеми зі здоров’ям і ніколи не виправдає покладені на неї очікування.
Найкраще парувати кіз, коли вони досягнуть 1,5-річного віку. Тоді це буде міцна й сильна тварина, яка зможе давати гарний удій протягом наступних десяти років. Потім кількість молока буде поступово зменшуватися. У мене були кози, які після перших кількох окотів давали мало молока, не більше 2-х літрів на добу, а з четвертого-п’ятого окоту кількість молока збільшували до 6 літрів. І тримали на цьому рівні ще 5–6 років. Рано спаровані кози навпаки швидше старіють, рано починають зменшувати надої і рідко дають стабільну кількість молока. Я можу пояснити це тільки тим фактором, що у півторарічних кіз вже повністю сформовані всі органи, вони готові до навантажень, пов’язаних з вагітністю. А ось для підростаючого організму молодої кізки такі навантаження є критичними, вона може абортувати плід, мати ускладнення в процесі окоту чи взагалі стати безплідною. Найчастіше гормональні зміни у її організмі, пов’язані з кітністю, призводять до затримки в рості, і тварина все життя буде малорослою.
Раджу всім господарям, які тримають козяче стадо, на активний парувальний період (від кінця літа до кінця осені) тримати молодих не спарованих кізок окремо від цапиків. У такому випадку ви точно виростите здорових тварин, які щедро віддячать своїм власникам цілющим молоком.
Галина Мамлюк,
козівниця,
с.Сенча.