Якщо плануєте теплицю

Якщо плануєте теплицю

Вирощування овочів у теплицях дає змогу забезпечити родину високовітамінною зеленню протягом холодної пори року. В наших умовах на закритому грунті (парники, зимові теплиці, з різним видом обігріву та утепленням грунту) можна вирощувати огірки, кабачки, дині, кавуни, помідори, перець солодкий, баклажани, ранню й цвітну капусту, редиску, салат, капусту пекінську, кріп, шпинат, зелень цибулі, петрушку, селеру, буряки столові, щавель, ревінь.

Найбільш удосконаленим видом закритого грунту є зимові теплиці. Вони розраховані на підтримання внутрішньої температури 25–28°С у найхолодніший період року. В таких теплицях можна вирощувати всі зазначені культури, починаючи з січня. Економічно вигідно вирощувати в них огірки й помідори через розсаду, одержану з електродосвічуванням. Міжряддя їх ущільнюють капустою пекінською, насіння якої висівають за 2–3 дні до висаджування розсади основної культури або одночасно з нею. У цьому випадку товарна продукція зелені капусти пекінської надходить через 30–35 днів.
Як ущільнювач огірків і помідорів та інших культур, які вирощують з широкими міжряддями, використовують і салат головчастий. Його 25–30-денну розсаду висаджують на відстані 10–12 см від рядка основної культури. Товарна продукція салату надходить через 35–40 днів після висаджування розсади. Температура повітря для ущільнювачів така ж, як і для основної культури. По краях коридорів можна розмістити цибулю для вигонки на перо, а в стелажних теплицях під стелажами здійснювати вигонку цибулі, зелені петрушки, селери, столового буряку, щавлю, ревеню. У зимових теплицях вирощують розсаду огірків, помідорів, солодкого перцю, баклажанів, дині, кавуна, кабачків для плівкових теплиць та сіянці ранньої й цвітної капусти. При цьому слід зазначити, що розсаду після 15 січня досвічувати не потрібно.
Якщо влаштувати підземний і повітряний обігрів, плівкові теплиці можна експлуатувати з середини лютого. Вкривають їх поліетиленовою плівкою за 10–20 днів до висаджування розсади, а бокові стіни ще обтягують подвійним полотном плівки. Насіння холодостійких культур висівають, коли грунт у теплиці прогріється до 5–7°С, а розсаду теплолюбних культур висаджують, коли він на глибині 10–15 см матиме температуру 15–17°С. У таких теплицях вирощують й розсаду для наступного культивування у спорудах закритого грунту та капусти ранньостиглих сортів, цвітної, кольрабі – для відкритого грунту.
Вирощуючи редиску в теплиці, потрібно основну увагу звертати на густоту рослин. Вона повинна становити 250–300 шт./м2. При загущеності рослини витягуються і гірше зав’язуються коренеплоди. Під час вирощування зеленних культур і редиски в чистому посіві температуру повітря до появи сходів підтримують у межах 18–20°С, а пізніше, щоб сіянці не витягувалися, її знижують на 5–6 днів до 6–10°С. У подальшому температуру повітря підтримують вдень на рівні 16–18°С, вночі – 12–14°С.
Плівкові теплиці, обладнані повітряним (пічним, калориферним) обігрівом, починають експлуатувати лише з середини березня, завчасно вкривши їх поліетиленовою плівкою. З таким обігрівом можна вирощувати всі зазначені культури й розсаду овочевих культур для відкритого грунту. До висаджування розсади основної культури в них можна одержати ще й урожай зелені петрушки, капусти пекінської, салату, шпинату, щавлю, цибулі.
Щоб одержати рано навесні товарну зелень петрушки, насіння висівають у плівкову теплицю (без покриття) після збирання огірків – у другій половині липня. До осені рослини утворюють розетку з 6–10 листків і коренеплід діаметром до 1 см. Перед замерзанням грунту листки зрізують на висоті 2–3 см від поверхні грунту. Коренеплоди в рядках мульчують перегноєм, торфом, листям тощо, і вони зимують у грунті. В кінці лютого – на початку березня теплиці вкривають поліетиленовою плівкою й підключають обігрів. Через 25–30 днів коренеплоди відростають, і їх разом із зеленню збирають як пучкову продукцію.
Насіння шпинату висівають у вересні. В цей період можна висаджувати кореневища щавлю, різних видів цибулі-батуну, шніту, слизуну.
У плівкових теплицях на сонячному обігріві холодостійкі культури можна вирощувати з 1–5, а теплолюбні – з 15–20 квітня залежно від зони. З метою створення кращого температурного режиму для рослин в разі весняного похолодання грядки додатково вкривають поліетиленовою плівкою (тунельні покриття). Особливості вирощування овочевих культур такі самі, як у теплицях, обладнаних обігрівом.
Досить вигідно вирощувати овочеві культури в парниках. Для їхнього обігріву використовують переважно біопаливо: гній (але не «свинячий»), побутове сміття, бур’яни, неперепріле листя дерев. Парники можна споруджувати й з електрообігрівом. Якщо їх правильно експлуатувати, в парниках також можна вирощувати всі вищезгадані культури та розсаду в ті ж строки, що і в теплицях.
У парниках без штучного підігріву можна здійснювати вигонку цибулі, петрушки, селери, щавлю, ревеню. Продукція надходить на 10–20 днів швидше, ніж з відкритого грунту.
Городники-аматори можуть вирощувати ранні овочі в утепленому грунті під малогабаритним каркасним та безкаркасним плівковим покриттям, його, як правило, влаштовують на південних схилах, захищених від панівних вітрів будівлями та різними насадженнями. Для малогабаритного каркасного плівкового покриття найвигідніше каркас робити з дуг (з ліщини, лози, дроту тощо) заввишки 40–60 см, завширшки біля основи 90–100 см, довільної довжини. На багаторічних культурах його встановлюють на початку розмерзання грунту, а на грядках – після сівби чи висаджування розсади. Після встановлення оптимальної температури для рослин і закінчення весняних приморозків плівкове покриття знімають. Переносним каркасним плівковим покриттям протягом весняного періоду можна вкривати дві-три культури, переносячи його з однієї площі на іншу.
Безкаркасні покриття створюють так: плівку розстеляють на поверхні грядок відразу після сівби. Краї її між грядками добре присипають землею, щоб не зірвав вітер. Як тільки рослини, що зійшли, починають торкатися плівки, її знімають. Для створення кращого теплового ефекту за 30–35 см від країв плівки на грядці перед покриттям доцільно нагорнути грунт у валок висотою 10–15 см, а за ним плівку добре натягнути й присипати землею. Під таким покриттям сходи можуть знаходитися на 15–20 днів довше.
Вирощування овочевих культур під малогабаритним каркасним і безкаркасним плівковим покриттям дає змогу одержати продукцію на 10–15 днів раніше, ніж з відкритого грунту.

О. Ю. БАРАБАШ,
доктор сільськогосподарських наук, професор, академік НААН.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий