Якщо ви вирішили  завести цесарок

Якщо ви вирішили завести цесарок

Зізнаюся, що домашні птахи – моя слабкість. Тому і утримую в своєму господарстві і курей, і качок, і фазанів, і перепелів. А віднедавна до них додалися ще й цесарки, у яких, вважаю, є чимало переваг перед іншою живністю.
Утримую своїх цесарок у сараї, стіни якого виконані з двох шарів дерев’яних дощок, між якими прошарок з руберойду. У такому приміщенні птахам комфортно, і вони можуть стійко переносити навіть морози. Перед самим приміщенням обладнаний вигульний майданчик із сітки-рабиці, а зверху вона накрита капроновою маскувальною сіткою, адже, як відомо, цесарки дуже добре літають. За досвідом минулої зими в нинішньому році вирішив дах над вигулом зробити капітальним на випадок снігових заметів, адже за довгу зиму всяке трапляється.
Тепер щодо розмноження. Якщо вивести курчат у травні-червні, то в лютому (в утепленому сараї) доросла птиця вже почне нестися. А несуться цесарки, взагалі-то, вельми непогано, хоча тут, як і у курей, багато що залежить від породи. Сірокрапчасті, наприклад, дають за рік близько ста яєць, а білогруді цесарки – на пів сотні більше.
Умови інкубації яєць, догляд за цесарятами такі ж, як і за звичайними курчатами: той же теплий режим утримання, той же корм, але, на відміну від курчат, цесарята набагато міцніше, практично не хворіють. Коли погода тепла (15–20°С), то пташенят у двадцятиденному віці я переселяю з приміщення у вольєр на вулиці. Коли ж ночі прохолодні або дощить, то в сараї додатково ставлю обігрівач. Малюки самі регулюють свій обігрів: хочуть – бігають по вольєру, а якщо замерзнуть – тиснуться до джерела тепла.
Ростуть пташенята досить швидко, майже як і бройлери, до 60–70 днів можна при належному догляді та годуванні отримати кілограмову тушку. Дорослі цесарки набагато легше за курей – їх тушки важать близько двох кілограмів. Але тримати їх вигідніше, тому що їх раціон на 60% може складатися з однієї трави. За моїми підрахунками, зернових кормів на цесарок витрачається майже в 2 рази менше, ніж на курей або іншу птицю.
Хоча є у цесарок і деякі недоліки. А як же без них?! Про те, що ці птахи дуже неспокійні та полохливі, чули, напевно, багато людей. Також ця птиця категорично не визнає гнізд і несе яйця там, де їй захочеться: ходи потім, шукай. Ніколи не доводилося спостерігати, щоб цесарка якось виявляла бажання висиджувати яйця і водити за собою пташенят.
Тому, якщо задумаєте розводити цесарок, доведеться запастися інкубатором або використовувати як квочок інші види птахів. Якщо ж цесарка випадково вискочить з вольєра на вулицю, то, на відміну від курки, вона не буде шукати місце, звідки вийшла, а піде туди, куди їй заманеться, – занепокоєння з такого приводу вона не проявляє. Правда, повністю залишають свій двір цесарки дуже рідко. Зазвичай вони все ж повертаються додому. У мене були випадки, коли птахи прилітали на крик свого стада і господаря через 2–3 дні.
Мабуть, причина тут в тому, що одомашнили цесарок набагато пізніше курей. Тому і до всіляких стресів вони схильні набагато частіше. Переїзд на нове місце, злива, гроза, шум машин тощо – все це позначається і на продуктивності, і на несучості цієї птиці. Наприклад, якщо я щодня збираю від своїх цесарок по 50 яєць, то після стресу дня два-три їх продуктивність знижується майже наполовину.
А ще коли цесаркам робили щеплення від пташиного грипу, то це їх так налякало, що вони не неслися цілий місяць. Та й корм приймали дуже мляво. Ось такі вони боягузки, ці цесарки!

А. Потапенко.
м. Ніжин Чернігівської обл.
Видання «Хазяїн».

Поділися:

Добавить комментарий