Ювенальна пробація: діти мають право на другий шанс

Підопічні сектору ювенальної пробації міста Полтава разом із фахівцями беруть участь у міських акціях із запобігання розповсюдженню наркотиків.

Ювенальна пробація: діти мають право на другий шанс

Ні для кого не секрет, що неповнолітні, як особлива соціальна верства, є формуючою основою майбутнього української нації. Немає чужих дітей, кожна дитина, яка потрапила в скрутне становище, потребує елементарного спілкування і уваги. Ця увага є набагато кращою мотивацією не вчиняти злочини у майбутньому, ніж покарання у вигляді ув’язнення. Тому зміна антисуспільних настанов свідомості з метою реабілітації та реінтеграції дітей, які вчинили правопорушення, нині здійснюється завдяки ефективному функціонуванню системи пробації.

Сутність пробації полягає в запровадженні певного кола обмежень та обов’язків, що накладаються судом на правопорушника з метою його соціальної реабілітації. Відповідно до статті 2 Закону України «Про пробацію» це – система наглядових і соціально-виховних заходів, що застосовуються до засуджених за рішенням суду та відповідно до закону, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, і забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Згідно зі статтею 12 Закону, пробація щодо неповнолітніх (стосовно осіб віком від 14 до 18 років) здійснюється з урахуванням вікових і психологічних особливостей неповнолітніх.
Ключовим моментом ювенальної пробації є те, що ресоціалізація й виправлення засуджених неповнолітніх відбувається в громаді, без ізоляції від суспільства, відриву від сім’ї, спілкування з однолітками, що запобігає завданню шкоди психоемоційному стану особи та не призводить до деформації свідомості й цінностей.
Підтримка психологічного стану дітей, які опинилися в конфлікті із законом, – дуже важлива місія, яку нині просуває Міністерство юстиції України. У 2017 році були створені перші сектори ювенальної пробації, зараз їх функціонує 14 (зокрема у містах Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Київ, Житомир, Львів, Рівне, Одеса, Миколаїв, Харків, Кропивницький та Полтава). Сектор ювенальної пробації міста Полтава філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області утворено у квітні 2019 року, його діяльність забезпечують начальник сектору, фахівець з питань соціальної роботи із суб’єктами пробації та психолог.
Головною особливістю сектору ювенальної пробації міста Полтава є його функціонування на базі Молодіжного центру «Lighthouse» благодійної організації «Світло надії». Ця співпраця дає можливість відокремити неповнолітніх від дорослих суб’єктів пробації, що запобігає негативному впливу, передачі кримінального досвіду, антисоціальних навичок та звичок.
Перевагою роботи сектору є уникнення стигми та дискримінації неповнолітніх, які перебувають у конфлікті із законом. Підлітки мають доступ до більш розширеного спектру актуальних послуг молодіжного центру, можливість ресоціалізації шляхом засвоєння загальноприйнятих норм і правил поведінки, під час спілкування зі своїми однолітками. До речі, підопічні сектору ювенальної пробації міста Полтава за власним бажанням і з дозволу батьків, разом з фахівцями, беруть участь у міських акціях із запобігання розповсюдженню наркотиків.
Ще однією перевагою є те, що за підтримки фахівця з питань соціальної роботи із суб’єктами пробації та психолога можна дізнатися першочергову причину дій підлітків, допомогти їм соціально адаптуватися та знизити кількість засуджених у місті. Тож відкриття у Полтаві сектору ювенальної пробації – це не лише подія, яка пов’язана із роботою пенітенціарної системи чи Міністерства юстиції, вона безпосередньо стосується самого міста.
Вирок суду здійснюється за місцем проживання неповнолітнього. Підлітки проходять корекційні програми з управління гнівом, керування емоціями, вирішення конфліктів, мають можливість для цікавого навчання та корисного проведення дозвілля. Для них та їхніх рідних забезпечується індивідуальний супровід, який дозволяє працювати з поведінкою та взаємостосунками дитини з рідними, друзями, у школі та громаді. Також сектор ювенальної пробації займається збором інформації щодо неповнолітніх засуджених, які перебувають на обліку в підрозділах пробації в Полтавській області, наданням методичної та рекомендаційної допомоги щодо роботи з неповнолітніми суб’єктами пробації та підлітками груп ризику.
Впродовж 9 місяців 2019 року по обліку уповноважених органів з питань пробації Полтавської області пройшло 98 неповнолітніх, за аналогічний період 2018 року – 85 неповнолітніх. Станом на 1 листопада 2019 року на обліку в Полтаві та Полтавській області перебуває 28 неповнолітніх осіб (проти 40 неповнолітніх за аналогічний період минулого року).
В умовах сьогодення українське суспільство зіштовхнулося з потребою у формуванні нової системи кримінальної юстиції стосовно неповнолітніх, що відповідає міжнародним стандартам. Однією з ключових ланок у цій системі є інститут пробації. Головна ідея функціонування сектору ювенальної пробації міста Полтава – не покарати, а допомогти в реабілітації й ресоціалізації неповнолітнього, вона реалізується через застосування системи альтернативних видів покарань у комбінації з наглядовими та соціально-виховними заходами. Тому ювенальна пробація є тією дієвою системою наглядових, соціальних, виховних і профілактичних заходів, яка дає змогу здійснювати ефективне запобігання злочинності неповнолітніх.
До соціально-виховної роботи з неповнолітніми суб’єктами пробації з метою надання всебічної соціальної, юридичної та психологічної допомоги і підтримки також можуть залучатися державні та недержавні організації, волонтери. Тому запрошуємо до співпраці всіх бажаючих, хто готовий виконувати таку важливу місію для громади міста та всього українського суспільства.

Віра КОЗОБРОД
Начальник сектору ювенальної пробації міста Полтава

Поділися:

Добавить комментарий