Ювілей державного символу

Ювілей державного символу

100 років тому вперше в геральдичній практиці України було ініційовано та юридично оформлено інститут малого Державного герба. Обрана геральдична фігура – тризуб – має дуже древню історію. До того ж це зображення було знаком княжої держави Володимира Великого.
Історія повернення в українську символіку Володимирового тризуба тісно пов’язана з національно-визвольною боротьбою нашого народу на початку ХХ століття. Події Української революції, проголошення незалежності Української Народної Республіки спонукали творців Української держави до розробки нової державної символіки. У листопаді 1917 було створено геральдично-прапорну комісію на чолі з українським істориком мистецтва й театру, політичним діячем Дмитром Антоновичем.
12 лютого за старим стилем (25 лютого за новим) 1918 року в Коростені Мала Рада, тобто Комітет Української Центральної Ради, який діяв між її пленарнами засіданнями, затвердила тризуб як герб УНР. На рішення вплинуло зокрема те, що ця символіка вже набула популярності в країні, оскільки її було зображено на нововведених у грудні 1917 року карбованцях.
22 березня 1918 року було затверджено зображення як малого, так і великого гербів за проектом авторитетного живописця й архітектора Василя Кричевського – тризуб у різному художньому виконанні й орнаментальному обрамленні. Щоправда, результат критикували відомі знавці геральдики, зокрема Георгій Нарбут.
З 22 січня 1919 року, дня проголошення Соборності України, тризуб став використовуватися і як герб Західної області УНР. Згодом він був гербом гетьманської держави Павла Скоропадського, а також Директорії.
В Україні радянських часів тризуб піддавався офіційній дискредитації, та попри це залишався символом національно-визвольного руху. Після відновлення української державності Верховна Рада України постановою “Про Державний герб України” від 19 лютого 1992 року затвердила тризуб як малий Герб України, вважаючи його головним елементом великого Герба України. Проект – золотий тризуб на синьому щиті – був розроблений групою українських геральдистів – Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким. За Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, головним елементом великого Державного герба України є знак княжої держави Володимира Великого – малий Державний герб України.
Доля великого герба, на жаль, не вирішена й досі – попри проведення низки творчих конкурсів. Усі пропоновані проекти визнано такими, що мають суттєві недоліки.
Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий