Канва: особливості найпопулярнішого матеріалу для вишивання

Канва: особливості найпопулярнішого матеріалу для вишивання

Мало хто з новачків у рукодільній справі вибирає для вишивання хрестиком шовкову тканину, оксамит чи драп. Як би привабливо вони не виглядали, а працювати з ними важко. Найбільш придатним матеріалом є канва. Це недорога й зручна в роботі основа для вишивання. У найпоширенішому виді канви переплетення ниток виконано таким чином, що на поверхні тканини чітко видно рівні квадратики, на кожен із яких можна нашивати хрестик. Окрім того, такі квадратики легко рахувати, що пришвидшує процес відтворення обраної схеми-малюнка.

Різновиди тканини за номерами. Найпоширеніший вид канви має таку саму назву, як і застосований під час її виробництва метод переплетення ниток – «Аїда». На вигляд це сітчаста жорстка тканина з квадратиками. Її виготовляють різні виробники в усьому світі. Найчастіше – з чистої бавовни.
Важливо розуміти, що канва «Аїда» поділяється на окремі типи, кожен з яких має свій індивідуальний номер. Замість слова «номер» часто вживають «каунт», що з англійської означає «підрахунок». Номер (каунт) вказує на те, скільки клітинок-квадратиків припадає на 1 дюйм полотна (1 дюйм = 2,54 см). Тому чим більший номер, тим дрібнішою є канва. Розглянемо деякі типи «Аїди» більш докладно.
«Aїда 18» ідеально підходить для вишивки мініатюрним хрестиком, для виконання якого майстрині іноді навіть використовують лупу (щоб потрапити голкою у дрібненькі отвори). Результат вартий зусиль – готовий візерунок має дуже витончений вигляд. Окремих хрестиків не видно, вони схожі на крапочки. Як правило, таку тканину продають у комплекті з ретельно відпрацьованими схемами.
«Aїда 18» – чудовий вибір, якщо ви задумали створити реалістичну картину, зі скрупульозним передаванням дрібних деталей – портрет, пейзаж, натюрморт. Перевагою є і те, що переплетення волокон основи не будуть просвічуватися крізь виконаний малюнок. Найзручнішими нитками для роботи вважаються муліне.
«Aїда 14» і «Aїда 16» вже багато десятиліть є найпопулярнішими типами основи. Відріз такої тканини знайдеться вдома в кожної вишивальниці, яка віддає перевагу хрестиковій техніці. На цій основі зручно робити середні за розміром стібки, які після перехрещення закривають усю поверхню квадратиків, а на готовій роботі – всю поверхню тканини. Муліне для роботи використовують у два-три складання. Акрилом вишивають, всуваючи в голку звичайний відріз нитки. У наборах для вишивання на цих типах канви можна зустріти будь-які малюнки – квіткові, анімалістичні й інші зображення. Попри те, що квадратики на тканині крупніші, нитки основи на готовій роботі не будуть помітні.
«Aїда 11» – це канва з досить великими квадратами. Зазвичай на ній вишивають найпростіші зображення. Використовують для створення серветок і скатертин, декоративних подушок і доріжок. Чудово виглядають також зшиті з такого матеріалу й оздоблені вишивкою обкладинки для книжок, блокнотів.
«Aїда 7» – основа з широким квадратним переплетенням. Без неї не обійтися, якщо в родині підростають юні вишивальниці, які з раннього віку бажають опанувати техніку «хрестик» чи «напівхрестик». Купують таку канву й для уроків праці в школі.
Додаткові властивості. Всі типи «Аїди» вирізняються міцністю і жорсткістю, які досягаються за рахунок обробки спеціальними засобами в процесі виробництва. У деяких видах канви додатково використовують нитки люрексу, що створюють у готовому виробі ефект легкого сяяння.
За бажанням можна придбати канву зі спеціальною розміткою, якою виділяються кожні 10 клітинок-квадратиків. Це значно полегшує роботу. Досвідчені рукодільниці знають, що на 10 сантиметрах канви «Аїда 11» поміщається 43 вишитих хрестики, «Аїда 14» – 55, «Аїда 16» – 63, «Аїда 18» – 71, «Аїда 22» – 87. Такі розрахунки важливі, якщо схема для вишивання вибрана, а канву ви ще не купили й вагаєтеся щодо розміру необхідного відрізу.
Сучасні виробники канви пропонують не тільки традиційну білу тканину. В наш час для цього текстилю характерна широка колірна гама. І це також зручно, бо, застосовуючи пофарбоване полотно, немає необхідності заповнювати вишивкою все поле. Первісний колір тканини може бути вдалим тлом для задуманого для вишивки зображення – кораблик чудово виглядатиме на канві блакитного кольору; сріблясті місяць і зірочки – на чорній тканині; жовті розсипи кульбабок – на зеленому матеріалі.
Щоб краї канви в процесі роботи не обтріпувалися, їх бажано акуратно обробити клеєм чи обметати ниткою. Починати вишивку рекомендують із найбільш складного фрагмента. Потім зашивають ділянки кожного окремого кольору відповідно до схеми. Робочу нитку бажано закріплювати без вузликів, фіксуючи кількома стібками на лицьому боці й пропускаючи під нитками вишивки (3–4 стібки) на вивороті. Після цього кінчик обрізають.
Нові типи канви. Поряд із класичними видами канви з натуральних рослинних і змішаних волокон виробники пропонують також нові види сіточки для вишивання. Серед головних завдань таких винаходів – спрощення роботи для рукодільниць, демонстрація нових властивостей.
У більшості випадків канва «нового покоління» використовується як допоміжній засіб для декорування вишивкою у техніці «хрестик» різних поверхонь – від одягу до шкіряних сумок. Але є й винятки. Наприклад, пластикова канва підходить також для вишивання картин. Після завершення роботи основу не доведеться зміцнювати. Вона чудово триматиме форму навіть без оформлення в рамку.
Та головна перевага пластикової канви – у можливості створення 3d-вишивки у вигляді іграшкових об’ємних будиночків, ялинкових прикрас, скриньок, косметичок, біжутерії. Спочатку з матеріалу вирізають деталі необхідних розмірів, потім кожен клаптик зашивають хрестиками відповідно до схеми і насамкінець зшивають в єдиний виріб.
Підвидом пластикої канви є вінілова канва, але вона більш гнучка й схильна до зминання і появи заломів.
Для оздоблення вишивкою окремих ділянок одягу підійде водорозчинна канва (флізелінова). Після завершення роботи достатньо замочити виріб у теплій воді – залишки сіточки розчиняться. Для створення вишитих закладок для книг розроблена паперова канва (з тонкого перфорованого паперу). Існує також стрічкова канва, призначена для декорування країв одягу (манжетів на рукавах, низу спідниці й т. д.). Значним попитом у рукодільниць користується канва з готовим малюнком. Це жорстка тканина, на яку вже нанесена схема вишивки, що значно спрощує роботу над майбутнім виробом.
За матеріалами з інтернет-сайтів.

Поділися:

Добавить комментарий