«Казав, що треба  вивчати історію»

«Казав, що треба вивчати історію»

Олександром Оксанченком захоплювались авіатори усього світу. Миргородський ас, якого по праву вважають одним із кращих серед льотчиків-пілотажників бойових літаків, загинув у повітряному бою з московськими окупантами.

Майстер повітряного бою, він перший серед військових льотчиків винищувальної авіації у повному обсязі опанував програму фігур вищого пілотажу. Літав на Л-39, МіГ-21, Су-27. Більше двох тисяч льотних годин, тріумфальні польоти на авіашоу – SIAF, The Royal International Air Tattoo, International Airshow-2017, Czech International Air Fest… Його почерк та стиль виконання фігур вищого пілотажу тепер знає весь світ.
Офіцер-пілот отримав всесвітню популярність після тріумфальних польотів на авіашоу в чеському місті Градець Кралове в 2017 році (Czech International Air Fest-2017), де він представляв Збройні сили України на навчально-бойовому літаку-винищувачі Су-27 з новою пілотажною програмою. За рік до цього, у 2016-му, Оксанченко під час свого виступу в повітрі в Словаччині здивував публіку оновленою програмою – до фігури вищого пілотажу він додав кілька нових елементів, а також ускладнив програму ефектними зв’язками типу косих петель. Найбільше публіку вразило бездоганне виконання петлі Нестерова, кількох “дзвонів”, бойові розвороти з поворотом у внутрішній бік (“вухо”), бойові розвороти з бочками.
Тільки 2018 року льотчик із Миргорода взяв участь у 5 міжнародних авіаційних показах, які проходили в Данії, Польщі, Чехії, Великій Британії та Бельгії. Зокрема, Олександр Оксанченко блискуче виступив на королівському міжнародному авіашоу «Ейр Тату» на авіабазі Фейфорд графства Глостершир в Англії (The Royal International Air Tattoo) з програмою на винищувачі Су-27. На чеському авіашоу “Czech International Air Fest-2018” він виборов звання кращого пілота. Фігури вищого пілотажу у виконанні полковника Олександра Оксанченка на бойовому літаку-винищувачі Су-27 викликали бурхливі оплески глядачів на міжнародному авіашоу в Бельгії 2018 року. Представники засобів масової інформації та фотографи-любителі спеціально приїздили з усієї Європи, щоб побачити виступ українських військових льотчиків.
***
Про легендарного аса розповідають у 831-й бригаді тактичної авіації повітряного командування «Центр» Повітряних сил ЗС України, де Олександр Оксанченко був льотчиком-інструктором.
«Коли ми спілкувались після якогось чергового тріумфу, льотчик пояснював, що фігура вищого пілотажу – не просто красиві маневри, а елементи реального бою. Казав, що усі статуетки, нагороди, визнання – це такі дрібниці… Переконував, наскільки важливо інвестувати в авіацію, про які б величезні кошти не йшла мова. Казав, щоб це розуміти, потрібно просто вивчати історію. Він не помилився…»
«У 2018 році я дуже поспішала зробити в музеї бригади стенд, присвячений цьому великому і талановитому льотчику. Шкода, що Героя України він не отримав за життя, адже був вартий цього…» – згадує захисниця Лана Борисова.
Олександр Оксанченко став вчителем для багатьох українських пілотів. Встиг виховати достойну зміну. Один із його учнів, підполковник Юрій Б., розповідав, що таких людей – одиниці. Він сподівався, що вчитель ще довго суворо контролюватиме й оцінюватиме всі його маневри в небі…
Оксанченко наполягав на тому, що майстерність і відповідальність – синоніми. Переконував, що наша техніка і професіоналізм пілотів – вагомий аргумент у питанні захисту країни…
Олександр Оксанченко загинув у повітряному бою над Харковом, відволікаючи на себе ворожу авіацію. Семеро українських повітряних лицарів, серед яких і Оксанченко, вступили у нерівний бій з двадцятьма машинами ворога, Оксанченко відволік на себе більшу частину сил ворога, чим полегшив завдання іншим учасникам групи, але, на жаль, був збитий…
***
Народився Герой у 1968 році у селі Маломихайлівці на Дніпропетровщині. Закінчив місцеву школу, згодом – Харківське вище військове авіаційне училище льотчиків. У 1989– 2018 роках – проходив військову службу на льотних посадах від льотчика-інструктора до заступника командира військової частини з льотної підготовки у Миргороді. Інструктор-пілот військової частини А1356. Полковник запасу, військовий льотчик І класу. Учасник АТО, нагороджений орденом Данила Галицького. Неодноразово представляв країну та посідав призові місця в авіаційних пілотажних показах у Великій Британії, Угорщині, Румунії, Польщі, Словаччині, Чехії, Данії, Бельгії, Мальті. У 2016 році визнаний людиною року Миргорода, Почесний громадянин Миргорода. З листопада 2020 року – депутат Миргородської міської ради 8 скликання.
Льотчик удостоєний звання Героя України посмертно (Указ Президента України №78/2022) за мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі. Усі, хто знав Олександра Оксанченка особисто, переконують, що він став Героєм ще за життя…

Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті. (За матеріалами офіційної ФБ-сторінки Міністерства оборони України).

Поділися:

Добавить комментарий