Революція Гідності, трагічні й героїчні події на київському Майдані в 2013–2014 роках стали імпульсом до акцій протесту та непокори тодішній діючій владі регіоналів по всій Україні. Вийшла на вулиці, площі й Полтавщина. Документи тих часів певною мірою відтворюють градус соціально-політичної напруги в суспільстві. Пропонуємо увазі читачів окремі з них, а також світлини, надані регіональним відділенням Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області.
З листівки-звернення ГО «ЗЛАМ стереотипів» 26 листопада 2013 року
…Полтавські акції за асоціацію з ЄС є зразком громадських акцій. Тут немає політичних банерів і прапорів. Тут є лише громада, де кожен може висловити свою думку, вплинути на хід акції. Ми ставимо за мету: підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Не більше, не менше. Ми підтримуємо киян, закликаємо їхати до них. За неможливості готуємо тут багато інформації про те, що все це не вигадка, про те, що не варто сидіти вдома у вирішальний на десятиліття для країни час. Ми закликаємо до європейських цінностей у Полтаві, європейських законів, порядків, доріг, медицини, освіти. [ ]
Приходь сьогодні, і завтра, і післязавтра до будівлі облради о 17:00. В Києві люди стоять уже майже тиждень. А ти не можеш вийти на 3 години? Байдуже, скільки тобі років. Байдуже до твого соціального статусу. Небайдуже, що саме ти думаєш з приводу останніх подій…
Офіційне звернення «ультрас» ФК «Ворскла» 24 січня 2014 року
Ми, фанати футбольного клубу «Ворскла», патріоти свого міста і своєї України, висловлюємо солідарність із революціонерами Майдану, висловлюємо їм повну підтримку в боротьбі за чесну, справедливу, вільну Україну і повністю підтримуємо їх у цьому. Ми засуджуємо нинішню владу, яка своїми діями і своєю безвідповідальністю та цинічним ставленням до своїх громадян довела країну до сьогоднішнього протистояння. Ми висловлюємо щире співчуття рідним і близьким Героїв України, загиблих смертю хоробрих в ім’я своєї Батьківщини. Закликаємо жителів міста висловити свою громадянську позицію на вулиці. Тільки змінами ми зможемо досягти кращого майбутнього. Києве, Полтава з тобою!!!
Слава Україні!!!
З вимог полтавського Майдану до влади, прийнятих на народному вічі 29 січня 2014 року
…Регіональні [вимоги] (до Полтавської обласної влади):
– засудження обласною радою агресивних дій, убивств, катувань та визнання відповідальності чинної центральної влади за ескалацію громадянського конфлікту на основі проекту Рішення, уже затвердженого Євромайданом та внесеного опозицією на розгляд останньої сесії Полтавської обласної ради;
– звернення до МВС України у Полтавській області з вимогою відкликання полтавського «Беркута» і бійців внутрішніх військ із Києва додому;
– закриття кримінальних справ, порушених проти учасників полтавського, кременчуцького та інших євромайданів Полтавщини.
Із заяви Народної ради Полтавської області від 8 лютого 2014 року щодо визнання правових засад її діяльності. Схвалено у сесійній залі обласної ради на форумі євромайданів Полтавщини
Народна рада Полтавської області заявляє про те, що приміщення по вул. Жовтневій, 45, в м. Полтава зайняте громадянами у зв’язку з ігноруванням думки мешканців Полтавщини і прагнень народу як центральною владою, так і депутатським корпусом обласної ради та ОДА. Для знаходження шляхів порозуміння та виходу з кризової ситуації в нашій області пропонуємо:
1. Забезпечити роботу Народної ради Полтавської області в приміщенні за адресою: вул. Жовтнева, 45, в м. Полтава шляхом закріплення приміщення обласної ради для роботи з громадянами та організаційної роботи. Надати можливість безперешкодного використання сесійної зали для проведення засідань Народної ради. Забезпечити обов’язкове врахування рішень Народної ради в роботі облдержадміністрації та обласної ради.
2. Забезпечити вільний доступ у приміщення Полтавської обласної ради по вул. Жовтневій, 45, для громадян Полтавської області.
3. Змінити керівництво та переформатувати владу пропорційно до прихильності виборців Полтавщини: 56,65% є прихильниками парламентської опозиції і 35,5% –провладних політичних сил. Безумовно звільнити із займаних посад осіб, причетних до корупційної вертикалі та протизаконних дій.
4. Змінити керівництво постійних комісій обласної ради: з питань бюджету та управління майном; з питань забезпечення законності та правопорядку, змінивши їх управління з провладного на опозиційне.
5. Здійснити деполітизацію державної обласної телекомпанії «Лтава».
6. Гарантувати незастосування репресій та переслідувань з боку правоохоронних органів щодо учасників громадських протестів; звільнення затриманих активістів; захист активістів, які брали участь у входженні в приміщення обласної ради, від посягань на їхнє життя та здоров’я з боку криміналітету та силових структур; гарантувати незастосування репресій з боку податкових та контролюючих органів щодо бізнесу активістів.
7. Не використовувати обласну Раду та облдержадміністрацію як інструмент виборчої боротьби, а націлити їхню роботу виключно на розв’язання потреб громади.
8. Встановити пам’ятник засновникам міста на площі по вул. Леніна в м. Полтава і перейменувати її разом з одноіменним районом.
9. Припинити переслідування студентів ВНЗ Полтавської області за прояви їхньої громадянської позиції. Поновити на навчанні усіх студентів, що були відраховані за період з 1 грудня 2013 року.