Кілька секретів, які допоможуть придбати здорові саджанці

Кілька секретів, які допоможуть придбати здорові саджанці

Жовтень – пора осіннього висаджування дерев. Саджанці набагато легше переносять «переселення», якщо знаходяться в стані фізіологічного спокою. Дерева, висаджені восени, не витрачають сили на забезпечення вологою листя і пагонів, встигають прийнятися до настання стійких заморозків, наростити коріння, щоб навесні активно стартувати. Втім, щоб праця садівника не виявилася марною, а кошти на купівлю нового саджанця не були викинутими на вітер, варто знати правила вибору садових рослин, наголошує заступник начальника управління фітосанітарної безпеки в Черкаській області Василь ДЕКАЛЕНКО.

На перший погляд, найпоширеніший спосіб купівлі посадкового матеріалу – не виходячи з дому, через Інтернет-магазини, каталоги товари – поштою, групи у Facebook та інші соціальні мережі. Тут важливо враховувати безліч нюансів, зокрема регіон проживання продавця, місце вирощування саджанців, наскільки його кліматичні умови відповідають вашим.
Однак поштою саджанці виписувати неефективно, говорить фахівець. “У 75 відсотках випадків при їх купівлі в незнайомому магазині прийде некондиційний саджанець або не того сорту, на який ви сподіваєтесь. Саджанці поштою люди купляють все рідше, – зазначає Василь Декаленко. – По-перше, купуйте рослини у місцевих виробників. Придбання саджанців, завезених з південних регіонів, призведе до марних витрат сил, коштів і місця в саду.
По-друге, саджанець повинен зовні бути здоровим: мати цілісну кору, кореневу шийку, деревину, живі, не підсушені корені, тобто виглядати свіжим, чистим і ні в якому разі не підв`яленим до стану легкої засушеності. Не допускається зморщеність кори, сухість деревини, відшаровування кори від деревини, побуріння, цвіль кори – рослини з такими ознаками брати не можна!
По-третє, у сертифікованих виробників обов`язково саджанці повинні бути промарковані із зазначенням: виробника, його координат; виду культури (яблуня, груша, слива); найменування сорту і зони для сприятливого вирощування саме цього сорту; терміну дозрівання (ранній, середній, пізній); типу підщепи; віку саджанця.
По-четверте, слід звернути увагу на вік саджанця. Справа в тому, що саджанці діляться на: однолітки, дворічники і трирічки. Це означає, що вони були посаджені в розпліднику в поточному році, торік і два роки тому. Очевидно, що старші саджанці будуть плодоносити швидше, ніж однолітки, але вкорінення останніх набагато краще.
Висота однорічних зерняткових саджанців повинна становити 1,2– 1,3 м, кісточкових – 1,4–1,5 м. Якщо рослина менша, значить, за нею проводився недостатній або неправильний догляд. Часто невеликий розмір саджанців намагаються виправдати карликовою підщепою, але в розпліднику це великого значення не має. Вже потім, в саду, дерева на карликових підщепах значно раніше вступають в пору плодоношення, сповільнюється їх ріст.
З іншого боку, надмірна висота саджанців теж може бути показником порушення технології вирощування. Наприклад, невчасно проводилися полив і підживлення мінеральними добривами, в результаті рослини витягуються і не встигають пройти всі необхідні фази розвитку. В таких дерев виростають трав`янисті пагони, які будуть підмерзати взимку. Наголошую, що в однорічних саджанців крони немає. Якщо рослина старіша, вибирайте екземпляри з рівномірно розподіленими в усі боки пагонами.
По-п’яте, оцінюємо кореневу систему саджанця. Якщо саджанці продаються з відкритим корінням (без землі – до речі, їх часто приховують і маскують незадовільний стан молодого дерева, тому я вважаю за краще купувати саме такі – відкриті деревця, якщо мова не йде про рослини, вирощені в контейнерах), то слід його ретельно оглянути. Коріння повинно перш за все бути акуратно викопане і не пошкоджене. Ще під час викопування саджанців у розсаднику необхідно зберігати кореневу систему. Вибирайте і купуйте рослини у тих продавців, які обережно вкутують коріння вологим матеріалом, а не ставлять саджанець прямо на землю. Коріння рослин повинне бути свіжим і вологим, світлим на зрізі, а не висушеним. Не повинно бути ні бурих, ні білих плям чи будь-яких хвороб. Тоді рослина швидко і добре приживеться.
Якщо ви купили саджанець з відкритим корінням, то відразу після придбання потрібно помістити коріння в поліетиленовий мішок, додати туди трохи води і посадити в землю якомога швидше. Зберігати рослини можна недовго, до 7–11 днів, і тільки при невисокій температурі – до + 10°С.
Візьміть до уваги і таке: якщо рослину щеплено, то перевіряйте наявність щеплення.
Уважно огляньте саджанець: повинна бути добре видна коренева шийка, помітним буде і зріз від обрізаної підщепи. Якщо ви помітили, що надріз погано затягується, то, можливо, деревце заражене грибком. Вилікувати це захворювання неможливо. Відмінна особливість дички від щепленої рослини в тому, що на гілках саджанця є колючки.
Остання порада має суто юридичний характер: на придбане насіння і садивний матеріал гарантії діють протягом строку, визначеного в сертифікаті. У разі їх порушення продавець несе відповідальність згідно із Законом та має відшкодувати збитки, у разі реалізації некондиційного насіння чи садивного матеріалу”.
Чимало господарів роблять ще одну поширену помилку – аби врятувати щойно посаджене деревце від промерзання взимку, обмотують його плівкою. У цьому випадку дерево може запліснявіти і загинути. Краще стовбур замотати у кілька шарів паперу чи старих газет. Грунт навколо присипають торфом, тирсою чи перегноєм для створення ефекту ковдри.

Поділися:

Добавить комментарий