Китайський коронавірус:  усе тільки починається?

Китайський коронавірус: усе тільки починається?

Вірусні захворювання продовжують випробовувати світову спільноту. Кількість смертей від нового коронавірусу зростає як на материковому Китаї, так і в інших країнах світу. Лише протягом доби в Китаї виявляють кількасот нових випадків інфікування та майже 140 летальних випадків. Зафіксовано також 40 випадків смертей за межами материкового Китаю – у Гонконгу, Тайвані, Південній Кореї, Ірані, Японії, на Філіппінах, у Франції, Італії…
За даними Центру системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса (США), станом на 25 лютого одужали від вірусу понад 27 тисяч осіб.
2019-nCov (COVID-19) належить до великої групи коронавірусів. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, із симптомами застуди та грипу, зокрема з високою температурою і кашлем, у більш складних випадках спостерігається задишка. Вона може перерости в пневмонію, яка може бути смертельною. Більшість хворих, однак, одужують.
Якщо світове співтовариство й надалі проявлятиме бездіяльність, коронавірус може вразити до 60% населения Землі. Про це в коментарі для ГолосUA повідомив клінічний імунолог-ревматолог, керівник Київського міського окремого підрозділу Національної медичної палати України Сергій Кравченко.
За його словами, коронавірус дуже швидко розповсюджується планетою. І якщо розвинені держави вживають екстрені заходи, то в країнах з недостатньо розвиненими системами охорони здоров’я, до яких належить і Україна, ситуація може вийти з-під контролю.
Про те, що китайський коронавірус може заразити до 60% населення Землі, якщо не зупинити його розповсюдження, пише також британське видання The Guardian. І наводить думку одного з головних епідеміологів Гонконгу Габріеля Леуна, який відреагував на заяву ВООЗ в контексті ситуації з розповсюдженням коронавірусу, що це лише «верхівка айсберга».
Зараження новим коронавірусом може загрожувати як мінімум одній третині населення Землі. Такий прогноз озвучив американський учений, співкерівник Центру статистики інфекційних захворювань при Університеті штату Флоріда й експерт ВООЗ Айра Лонджіні, повідомляє Bloomberg.
Нагадаємо: спалах захворювання, викликаного новим коронавірусом, був зафіксований у китайському Ухані в кінці грудня 2019 року. ВООЗ визнала його надзвичайною ситуацією міжнародного масштабу. Адже за межами КНР випадки зараження на COVID-19 уже виявлені у понад 30 країнах світу.
Тож як уберегтися від коронавірусу і загалом – яка ситуація в Україні з готовністю протистояти цій загрозі світового масштабу, – про це наша розмова із завідувачем відділення організації епіддосліджень Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Андрієм БАЙБАРЗОЮ.

– Довкола цієї епідемії, яку можна вважати пандемією, багато різних спекуляцій. Тож треба з обережністю ставитися до різного роду інформації щодо китайського коронавірусу, який отримав назву СOVID-19. Нинішня епідемія, викликана коронавірусом, дуже схожа на ті, що вже були. Загалом із цим вірусом люди живуть і взаємодіють уже дуже давно. Він викликає різні респіраторні інфекції. Цей вірус уже викликав пандемію тяжкого гострого респіраторного синдрому (САРС і МЕРС) на початку і в середині 2000-х років, а також гострого респіраторного синдрому Близького Сходу. Це також були коронавіруси й смертність тоді була набагато більшою, аніж зараз. До України вони тоді не дійшли і лише в поодиноких випадках реєструвалися в Європі. Однак для Близького Сходу й Тихоокеанського регіону та й для Американського континенту ці пандемії склали серйозні проблеми. Тоді також був дуже вражений ними й Китай.
Епідемія, яка розповсюджується на кілька континентів і має характер пандемії, – це інфекція, що передається від людини до людини. Безумовно, ризик для України є, і дуже серйозний. І всі заходи, які вживаються зараз в Україні, необхідні. Хоча нині головними запобіжниками розвитку пандемії у світі в першу чергу є Китай і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Саме ВООЗ спрямовує ресурси на те, щоб обмежити цю епідемію місцем, де вона розпочалася. Хоча залишитися їй у Хубеї, це навряд чи можливо. Бо сприйнятливість людей до цієї інфекції дуже широка. І даних про те, що якась спільнота людей має вроджений імунітет до коронавірусу немає. Більше того, згідно з розвитком епідемії, ніхто з будь-якої раси чи місця проживання не має природного захисту від інфекції. Тож сподіватися на свою расу чи місце проживання як на захист немає підстав. Тобто Україна, як й інші країни світу, перебуває під ризиком розвитку негативного впливу цієї епідемії.
– В Україні вживаються якісь конкретні заходи для запобігання можливому занесенню (завезенню) і розповсюдженню пандемії, вони достатні?
– Хоча захворювання це нове, але схожі епідемії були, тож дещо з його епідеміології відомо. Зокрема те, що цей вірус виживає на предметах зовнішнього середовища (неживих об’єктах) дуже короткий час. І в цьому він подібний до вірусу грипу. Тобто є сенс проводити дезінфекцію в оточенні хворого. Є сенс проводити обмежувальні заходи в оточенні хворих, тобто те, що проводить зараз китайська адміністрація. І немає сенсу проводити якісь заходи обробки чи обмеження стосовно доставки посилок чи інших неживих об’єктів з Китаю. Інфекція розповсюджується не з листами, посилками, фруктами чи товарами, виробленими в Китаї. Вона, ймовірно, розповсюджувалася через якихось тварин, це можливо, а в подальшому й зараз – через людей, від людини до людини. І саме на це й спрямовані заходи в усіх країнах, у тому числі і в Україні. У МОЗі достатньо швидко відреагували в інформаційному плані. Швидко були доведені до відома всіх медичних працівників інструкції ВООЗ стосовно заходів з обмеження цієї епідемії та недопущення її на нові території. А також запобігання подальшому розповсюдженню епідемії. Основне джерело зараження – люди, які мають клінічні прояви інфекції: кашель, чхання, гарячку, ураження в легенях. Саме вони достатньо інтенсивно розповсюджують цей вірус.
Є визначення випадку й це доведено до медпрацівників, тобто кого можна вважати підозрілим на новий коронавірус. І перш за все наші медики повинні бути готовими до виявлення захворювання на СOVID-19. У нас проведені заняття зі всіма керівниками медустанов із вивчення наказу та рекомендацій ВООЗ, інтерпретації стосовно того, як діяти в наших умовах в Україні, як поводитися і куди таких людей ізолювати і як надавати медичну допомогу та проводити розслідування контактів. Місця для ізоляції та надання допомоги хворим чи людям із підозрою на коронавірус визначені як по країні в цілому, так і в нашій області. В аеропортах та інших місцях перевезення пасажирів у нас застосовуються заходи дистанційного вимірювання температури тіла для того, щоб виявити хворих на коронавірус. Епідеміологи будуть визначати всіх контактних людей із хворими, за ними спостерігатимуть. Людина з підозрою на коронавірус має бути лабораторно обстежена. Матеріал для обстежень доставлятиметься до нашої вірусологічної лабораторії, і якщо результат буде негативний, а хворий буде з підозрою на коронавірус, у такому випадку ми швидко відправлятимемо все у відповідну лабораторію Києва, далі – до Німеччини. Усі ці схеми відпрацьовані й спрямовані на те, щоб своєчасно виявити, ізолювати та відслідкувати контакти хворого. Оскільки ніхто не може гарантувати, що випадків із завезенням СOVID-19 у нас не буде. Відтак головне завдання зараз – навчити медичних працівників і забезпечити заклади охорони здоров’я усім необхідним. Бо за цієї інфекції, яка передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, велике значення мають засоби захисту медпрацівників: правильне поводження з хворим під час роботи та в місцях його ізоляції і використання засобів індивідуального захисту. В кожному медзакладі повинні бути, й вони є, щитки чи окуляри для захисту очей, респіратори й довгі ізолювальні халати та медичні фартухи.
– Виходить, що звичайна людина не може жодним чином захистити себе від можливості захворіти на коронавірус? Маю на увазі застосування одноразових медичних масок, оксолінової мазі тощо.
– Заходи зі зменшення ризику зараження такі, як і для звичайного грипу чи ГРВІ. Але слід зазначити, що перелічені заходи із запобігання зараженню грипу не довели своєї ефективності. Оскільки зараз реєструється зростання захворювання на грип, не зайве нагадати про засоби захисту. В першу чергу треба триматися на відстані від людей, у яких наявні очевидні прояви захворювання з ураженням дихальної системи: кашель і чхання. Якщо ви самі маєте ознаки грипу чи ГРВІ, перша вимога – залишайтеся вдома й не виходьте до місць скупчення інших людей. Для ізоляції хвороби від домашніх використовуйте маску. В цьому випадку вона найбільш ефективна, адже при її застосуванні значно зменшується виділення вірусу в навколишнє середовище в помешканні. Загалом людині, яка кашляє і чхає, треба користуватися одноразовими хустками. Тобто прикривати рот не долонею, не руками, бо це не зменшує розповсюдження вірусу, а тільки збільшує, бо руками ви будете триматися за дверні ручки й т.д. Загалом найбільший ризик зараження вірусом – відстань до 1 метра. Тому треба тримати дистанцію від хворого хоча б 1,5 – 2 метри. Також рекомендується якнайчастіше мити руки або використовувати для цього спиртові антисептики.
– На вашу думку, наскільки ефективним може бути застосування плазми крові людей, які вилікувалися від коронавірусу, для лікування тих, хто щойно заразився на цю недугу? Чи проводяться у нас розробки сироватки проти цього вірусу й чи є хоча б якимось захистом від коронавірусу проведене щеплення від звичайного грипу?
– На жаль, ефективного лікування від коронавірусу немає. Зараз проводять різні експерименти стосовно різних методів лікування, у тому числі й застосування плазми крові. Це цілком імовірно, бо в минулому відносно інших інфекційних захворювань дуже часто застосовувалось. Але як епідеміолог наголошую, що зараз ефективного лікування СOVID-19 немає, на відміну від грипу. Стосовно щеплень, то їх потрібно робити. Бо зараз у нас реєструється епідемічне зростання захворюваності на грип. Епідпоріг в області перевищений на 40 відсотків. Це середній рівень активності, приблизно на рівні минулого року. Особливістю цьогорічного захворювання на грип є те, що набагато інтенсивнішим є зростання захворюваності серед дітей шкільного віку, 60 відсотків від усіх випадків. Хоча зазвичай найуразливішою вважалася група дітей від 0 до 4 років. Тож цьогорічна ситуація із грипом досить проблематична, бо шкільне середовище – це як паливо для підтримання епідемічного зростання. До речі, зараз ситуація дещо стабілізувалася, тож багато шкіл припинили карантин. І якщо в області немає летальних випадків, то в Україні за попередній тиждень від грипу померло 10 осіб. Тому ми завжди наголошуємо на необхідності проведення вакцинації. Адже грип може бути тяжким захворюванням, особливо якщо в людини є якась супутня патологія. Тобто інше захворювання органів і систем. Для таких людей щеплення особливо важливі.
– Ознаки коронавірусу, мабуть, дуже схожі з ознаками захворювань на звичайний грип і ГРВІ. Чи є якісь відмінності?
– Так, ознаки схожі. Вони аналогічні до тих, що виникають і при інших респіраторних інфекціях. Загалом що при коронавірусі, що при грипі основна проблема – виникнення вірусної пневмонії з ознаками дихальної недостатності. При тяжкому перебігу хвороби зазвичай розпочинається вірусна пневмонія. Тобто при захворюванні на СOVID-19 додаються клінічні ознаки дихальної недостатності. Тому якщо у вас виникли якісь захворювання з підвищенням температури тіла, а потім додалися ознаки дихальної недостатності, ви хворіли тиждень і почали одужувати, а потім ваш стан погіршився, почалося посиніння обличчя (синюшність слизових оболонок), втягування міжреберних проміжків і тяжке дихання, не вистачає повітря, така ситуація вимагає обов’язкового звернення до лікаря. У такому випадку проводити діагностику й надавати допомогу повинен медичний працівник.
Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий