Книга про медицину і не лише

Книга про медицину і не лише

Шишацькі краєзнавці та дослідники рідного краю Олександр Дзюба, Володимир Захаров і Василь Магда написали книгу про історію розвитку медицини у своєму регіоні. Нещодавно свою працю опублікували, йдеться на інформаційному порталі «Шишаччина».
Роботу над книгою вели понад рік, зібрали унікальні матеріали з архівів та документосховищ Полтави, Києва, Москви і Санкт-Петербурга. Розвідку проводили і на території свого регіону. Збірник розпочинається зі згадок про епідемії та перші церковні шпиталі в XVIII cтолітті. В окремому розділі йдеться про народну медицину, наведено списки народних цілителів по старостатах. Особливу увагу автори приділили земській медицині, починаючи від медичної реформи 1864 року.
Автори видання знайомлять читачів з біографіями медиків-земляків з династій Яковенків, Богомольців, а також біографії світил тодішньої медицини, забутих з часом. У книзі подаються історія та списки лікарів Шишацької, Федунської, Пришибської та Ковалівської лікарень, описані історія та медперсонал тодішніх медичних дільниць. Наводяться плани Шишацької лікарні за 1883 та 1910 роки.
Окремий розділ присвячено історії медицини Шишацького краю 1920–1950 років. Чимало матеріалів було взято з довоєнних республіканських, окружних та районних газет, дуже рідкісних архівних справ та справ засуджених з Київського та Полтавського галузевих архівів. У розділі про медицину під час Другої світової війни розміщені послужні списки всіх лікарів, санінструкторів та медсестер родом з Шишацького та навколишніх районів. Розповідається про медицину та роботу Шишацької лікарні під час окупації, долю партизанського загону, яким командував лікар.
Подано також історію районного відділу охорони здоров’я – акти знищених медичних закладів під час окупації та відступу ворога, післявоєнну відбудову медицини, боротьбу з тяжкими повоєнними епідеміями, піклування про дитинство та материнство, рішення районної ради, пов’язані з розвитком медичної галузі. Містяться розсекречені матеріали про голод 1947 року, допомогу лікарів, медперсоналу людям, які страждали в той трагічний час.
У книзі досліджується історія кожного відділу Шишацької районної лікарні та її працівників. Розповідається про медичних працівників, лікарні, фельдшерсько-акушерські пункти на території колишнього району. Окрім цього, подано історію санстанції, аптекарської справи, санаторіїв, баз відпочинку Шишацького району, йдеться і про сучасну реформу та стан медицини в регіоні.
Авторам вдалося виявити «координати» Хорольської криниці, що згадується в архівному документі 1753 року, в якому розповідається про появу біля криниці Пресвятої Богородиці і чудеса зцілення. Не оминули автори і розвиток ветеринарної медицини.
Останній розділ книги – розповіді про уродженців та жителів Шишацького району, які присвятили себе медицині й стали відомі як в нашому краї, так і за його межами.
Книга має унікальний додаток, у якому оприлюднено рукописні рецепти медицини із записника батька Миколи Гоголя – Василя Опанасовича Гоголя-Яновського, списки майна Шишацької земської лікарні 1883 року та аптек, листи шишацького земського фельдшера Миколи Яновського. Ще одна знахідка, вміщена у збірнику, – унікальна і перша мапа Шишацького району 1927 року, на якій вказані безліч хуторів. На жаль, нині від них лишилися тільки назви урочищ та теплі спогади старожилів, коротка історія формування Шишацького району.

Юлія ОЛЕКСАНДРЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий