Коли хрускіт суглобів становить небезпеку

Коли хрускіт суглобів становить небезпеку

Хрускіт суглобів – що це? Безневинне явище чи ознака серйозної патології? В ідеалі рух суглоба має бути абсолютно безшумним, і ви не повинні його відчувати. Адже суглоб знаходиться у спеціальній капсулі – суглобовій сумці, в якій виробляється мастило – синовіальна рідина.

Суглоб починає хрумтіти, якщо суглобові поверхні труться один об одного через брак мастила, пошкодження хрящової тканини, що покриває поверхні кісток. Вважається, що суглоби найчастіше хрумтять у літніх людей, але це явище іноді виникає і в дуже молодих людей.
Причин, через які наші суглоби починають хрустіти, тріщати і клацати, багато. Є серед них і фізіологічні, тобто ті, що виникають у здорової людини і не є симптомом патології, а є тривожні, які свідчать про хворобу.
Фізіологічні причини хрускоту суглобів
У немовлят, маленьких дітей та підлітків при згинанні-розгинанні суглобів колін, плечей, тазу, ліктів можна почути глухий звук. Він викликаний тим, що зв’язки труться об суглобові поверхні кісток, що рухаються. Це притаманно періоду бурхливого зростання елементів опорно-рухової системи.
При різких рухах у суглобі може бути невеликий хрускіт. Він пов’язаний з тим, що в суглобовій сумці утворився негативний тиск і з’явилися бульбашки з вакуумом. Вони лопаються з характерним звуком.
Вважається, що хрускіт у суглобах не є патологічним, якщо:
– суглоб не болить ні коли хрумтить, ні в інший час;
– суглоб не опух, шкіра навколо не почервоніла;
– суглоб нормально рухається.
Такий хрускіт може спостерігатися при синдромі гіпермобільних суглобів, спричиненому слабкістю сполучної тканини. При цьому стані кістки суглоба розходяться на значну відстань, а коли вони повертаються на місце, лунає характерний хрускіт.
Артрит
Це запалення суглоба, спричинене інфекцією, що потрапила до суглобових тканин. Артритом найчастіше уражаються колінні, ліктьові, тазостегнові суглоби, пальці. Поряд із хрускотом і клацанням при артриті у суглобі виникає біль, він опухає, шкіра навколо нього червоніє і набрякає.
Артроз
Багато хто не розуміє, у чому різниця між артритом і артрозом. Якщо артритом називають запальний процес, то артроз – це дистрофічні зміни хрящової тканини, які виникають із віком. Можна сказати, що артроз – це зношування суглоба. Хрящова тканина з часом руйнується і суглобові поверхні кісток починають тертися одна об одну. Звідси й виникає характерний хрускіт. Найчастіше від артрозу страждають кульшовий, колінний суглоби та суглоби пальців.
Основний симптом артрозу – це ниючий біль, який посилюється в холодну походу, при переохолодженні, при ходінні сходами. Згодом хвороба прогресує, суглоб деформується, з’являється обмеженість у рухах. Якщо не вживати жодних заходів, може настати повне знерухомлення.
Бурсит
Так називається запальний процес у суглобовій сумці, тій самій, яка заповнена синовіальною рідиною. Виникає бурсит через травму: забиття, садна. Можливе й інфікування гнійними мікроорганізмами. Зазвичай запальний процес стосується сухожилля. Найчастіше від бурситу страждають спортсмени, які займаються травмонебезпечними видами спорту.
Хрускіт в ураженому суглобі відбувається, коли бурсит набуває хронічної форми. Він викликається тертям потовщених стін синовіальної сумки. Симптомами хронічного бурситу є ниючі болі, що посилюються при натисканні на уражений суглоб. Одночасно в синовіальній сумці відкладаються солі кальцію, що призводить до обмеження рухливості суглоба.
Тендиніт
Це запальний процес, що розвинувся в сухожиллі чи м’язі. Причини: надмірне фізичне навантаження, травми.
Симптоми тендиніту – біль та припухлість суглоба, почервоніння шкіри, хрускіт, порушення рухів.
Тендиніт може бути в будь-яких суглобах, але частіше він вражає великі – тазостегновий, плечовий, колінний.
Подагра
Ця патологія пов’язана з утворенням кристалів солей сечової кислоти та відкладенням їх у суглобах. Вона є наслідком порушень обмінних процесів у організмі. Подагрою уражаються переважно суглоби пальців ніг і рук.
Напад подагри розвивається раптово, часто – вночі. Це припухлість, почервоніння, біль, значне підвищення температури. Триває напад близько тижня, потім симптоми вщухають, щоб з’явитися знову. При цьому уражаються нові суглоби.
Існують і інші патології, для яких характерний хрускіт у суглобах, але зустрічаються вони рідше. Це хвороби жовчного міхура та печінки; ураження нирок; порушення обміну речовин; нестача вітаміну D і кальцію.
Головне – треба розуміти: якщо хрускіт, тріск, клацання в суглобах лунають постійно й супроводжуються болем, припухлістю, почервонінням та іншими патологічними ознаками, треба йти до лікаря та встановлювати причину. Інакше хворобу можна запустити до повної нерухомості суглоба або до необхідності хірургічного втручання.

https://medicina.ua/

Поділися:

Добавить комментарий