Побутує думка, що восени зазвичай висаджують яблуні, а груші й кісточкові породи – рано навесні. На практиці строки садіння є календарними і зміщені з півночі на південь. Але орієнтовно всі посадки здійснюють до замерзання грунту, коли саджанці-щепи скинуть листя і добре визріють.
Для осіннього садіння придатні саджанці як кісточкових, так і зерняткових порід дерев із сформованою кроною. У таких саджанців уже доволі розгалужена коренева система, зарослий зріз пенька, а добре визрілій корі не зашкодять морози. Непридатні для садіння саджанці, на яких звисає зів’яле, ще зелене листя, сірі (на яблунях) верхівки гілочок, слабка коренева система.
Результати садіння значною мірою залежать від того, якою є осінь і скільки часу залишилося до настання морозів. Бо нові всисні корінці на посаджених чи пересаджених саджанцях наростають лише через 18–32 дні, залежно від породи дерева, вологості й температури грунту, яка має бути не нижчою +10°С.
Словом, осіннє садіння дерев – певний ризик у садівництві. Але він виправданий, оскільки осіннє садіння має ряд переваг перед весняним. Це, очевидно, добре знали наші пращури, коли плодові дерева садили лише восени, а навесні насаджували дерева замість тих, що загинули.
Певна різниця є й у глибині висаджування саджанця. За осіннього садіння кореневу шийку слід підняти над рівнем ями на 5–6 см. А після ущільнення й поливання, коли земля осяде, шийка зрівняється або буде на 1–2 см нижче горизонту, що допустимо. Крім того, для успішної перезимівлі саджанця навколо стовбура слід нагорнути горбик землі заввишки 15–20 см, який навесні розгорнути. А землю для горбика брати за метр від деревця, щоб не оголяти згорнуті корені.
Дерево осіннього садіння випереджає в рості весняне дерево майже на 20 днів. Крім того, воно краще витримає катаклізми як холодної, так і посушливої весни, бо вже має всисні корінці. Водночас на деревах весняного садіння такі корінці відростають повільно або й взагалі не відростуть. Головне – всі осінні посадкові роботи потрібно встигнути зробити не пізніше, як за 20 днів до підмерзання грунту.
Видання «Добродій».