Коли у серці те, що не вмирає

Коли у серці те, що не вмирає

Нову виставу – літературно-театралізоване дійство «Леся Українка. Жіноча доля» – колектив Полтавського академічного обласного театру ляльок презентував у день 150-го ювілею поетеси. І найперше хочеться наголосити, що це справді дійство – неймовірно красиве, ліричне, казкове, але разом із тим наповнене глибоким філософським змістом. І в усьому – сама Леся: від дитячих літ, коли захворіла і почалася її «тридцятилітня війна з туберкульозом», до останніх днів, коли ця «жінка з вразливою тонкою душею», Донька Прометея, стала символом мужності у житті, в боротьбі і в творчості, вірна власному проголошеному девізу – «Убий, не здамся!».

Із першої миті сплітаються воєдино українські ліричні мелодії, картинки природи на відеоекрані, гра різнокольорових променів і поезії Лесі Українки, які читають артистки театру в образах поетеси різних літ. Звучать і уривки з листів Лесі до матері, коханого Сергія Мержинського, Ольги Кобилянської у читанні полтавської журналістки Олени Никифоренко. Глядач ніби проживає життя поетеси, простежуючи події і мотиви до творчості, слухаючи уривки з різних творів, а кілька з них бачить у дійстві – з ляльками, як у «Камінному господарі», і без – як у «Боярині» та «Лісовій пісні». Кульмінаційне піднесення всього дійства – справжній творчий вибух у день смерті коханого, коли за одну ніч поетеса пише «Одержиму», аби самій не втратити розум від болю, розпачу й страждання.
Саме дійство стрімке, досить нетривале в часі – таке можна створити лише з любові, тонкого відчуття душі, творчості, долі жінки, що має «в серці те, що не вмирає». Що залишатиметься навічно в нашій літературі, історії.
– Саме таким літературно-театралізованим проєктом «Леся Українка. Жіноча доля» Полтавський театр ляльок доєднався до загальнодержавного святкування 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки, – звертається до ще схвильованого залу директорка закладу Тетяна Вітряк. – Маю честь познайомити вас із командою, яка створила його. У ній двоє дебютантів – режисерка-постановниця, актриса-ляльковод театру Наталя Тимощук та хореографка-актриса Ганна Чмих, а також майстри сцени Валентина Щокіна, Сергій Мамон, Юлія Шустова, голос Лесі Українки – наш компаньйон Олена Никифоренко.
Вигуками «Браво!» вітали творчий колектив глядачі, серед яких було чи не порівну дітей і дорослих.
Вітав присутніх і доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Гліб Кудряшов – він наголосив, що ювілей Лесі Українки ЮНЕСКО внесла до календаря пам’ятних дат планетарного масштабу, розповів і про свято в Гадячі, на якому побував. І подарував театру конверт із штемпелем спеціального погашення, до якого приєдналися учасники урочистостей у Гадячі, Колодяжному, Новограді-Волинському і Києві, на ньому напис: «Леся з нами».

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий