Коли “зелені легені” перекривають кисень

Коли “зелені легені” перекривають кисень

Сучасне життя майже неможливо уявити без електрики. Якщо замислитися, легко прийти до висновку, що на цьому етапі існування людства доступ до електроенергії є чи не найбільшим скарбом з усіх досягнень цивілізації. Але, у той же час, саме він став і найбільшою залежністю кожної людини. Не буде “світла”, і зупиниться виробництво, зникне можливість комунікації, та й у банальних побутових питаннях важко уявити, як “виживатиме” мешканець мегаполісу, якщо струм у мережі зникне не на годину чи навіть добу, а хоча б на місяць. Подібні ситуації не раз розглядалися у науково-фантастичних творах, і висновок завжди був незаперечний – втрата електроенергії в масштабах цивілізації дорівнює кисневому голодуванню для будь-якої пересічної людини. Мабуть, більше, ніж від електроенергії, ми залежимо лише від природних факторів – сонячного світла та повітря. Без “зелених легенів” природи – дерев – атмосфера Землі була б непридатною для існування людства. Але трапляються ситуації, коли саме дерева “перекривають кисень” електропостачанню.

Один (із багатьох, що трапляються чи не кожного дня) з таких випадків стався у смт Шишаки. До того ж унаслідок аварії велика кількість людей не лише певний час була позбавлена можливості користуватися благами цивілізації, а й зазнала досить відчутних матеріальних збитків.
Про це мешканці провулку Сільгосптехніки та частини вулиці Павлика повідомили у редакцію “Зорі Полтавщини”, звернувшись із проханням розповісти про дану надзвичайну ситуацію на шпальтах газети. У листі зокрема йдеться:
“…в результаті обриву дроту між опорами сталося замикання, унаслідок чого було замкнено кабель на лінії № 2 КТП № 323, що призвело до значної перенапруги (380 вольтів), у результаті чого у мешканців багатоквартирного будинку та приватних домогосподарств вийшла з ладу значна кількість побутової техніки…
…За результатами комісійного обходу квартир та будинків було складено акт про пошкоджені електроприлади”.
Відповідно до наданого акта у людей “погоріли” телевізори, комп’ютери, ігрові приставки, пральні машини, що вже казати про тюнери Т2, модеми і роутери. Збитки у деяких випадках досить серйозні. Звичайно, люди бажають мінімізувати свої втрати і отримати якусь компенсацію, адже їхньої вини у тому, що техніка вийшла з ладу немає. Але ж, так би мовити, на кого писати скаргу?
“Зоря Полтавщини” звернулася до АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” і отримала офіційну відповідь, у якій, зокрема, говориться:
“За результатами роботи відповідної комісії Товариства встановлено, що під час проходження грозового фронту та поривчастого вітру 21.05.2019 року сталося пошкодження обладнання трансформаторної підстанції № 323 та проводів повітряної лінії 0.4 кВ Л-2, яке могло виникнути внаслідок замикання гілками дерева “фазного” та “нульового” проводів зазначеної лінії.
Слід зазначити, що відповідно до вимог п. 5.5 та п. 5.8 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України за належний стан зелених насаджень у приватних садибах і на прилеглих ділянках відповідають їхні власники або користувачі; на території комунальної власності – балансоутримувачі. а на безгосподарних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування.
Відповідно до п. 8 Правил охорони електричних мереж забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів саджати дерева та інші багаторічні насадження”.
У прес-службі “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” нам повідомили, що підприємство власними силами (здебільшого, коли з дерев спадає листя) виконує певний обсяг робіт з обрізки гілок, які у майбутньому можуть спричинити аварію, бо зацікавлене у тому, аби аварійних ситуацій не виникало взагалі, адже їх ліквідація теж потребує витрати коштів і використання робочої сили. Так само гілки обрізають тоді, коли бригади ліквідовують аварії, що сталися, унеможливлюючи повторні замикання й обриви. Але комплексне приведення до ладу зелених насаджень – це справа їхніх власників.
“АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” готове співпрацювати із власниками зелених насаджень, землевласниками та землекористувачами, на землях яких розташовані зелені насадження, із іншими структурами, на які буде покладено утримання зелених насаджень, шляхом відключення ЛЕП для виконання роботи із обрізування гілок дерев, видалення зелених насаджень в охоронних зонах ЛЕП. Переконані, що така співпраця піде лише на користь та дозволить запобігти у майбутньому виникненню випадків виходу з ладу побутової техніки споживачів та можливим нещасним випадкам, пов’язаним із ураженням оточуючих електричним струмом”, – йдеться у листі енергетиків.
Тож усім мешканцям Полтавщини, щоб якщо вже не унеможливити, то мінімізувати ймовірність отримати додаткове “навантаження” на власний гаманець через замикання електропроводів гілками дерев, можна порадити дотримуватися правила “бачу проблему – офіційно сигналізую і добиваюся того, щоб її було усунено”. У цьому випадку, якщо власник потенційно небезпечного дерева на сигнал не зреагує, хоча б з’явиться реальна можливість захистити свої права у суді.
Зі свого боку в “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” нас запевнили, що жодне звернення органів самоврядування, суб’єктів господарювання чи приватних осіб, що можуть виконати відповідні роботи, з проханням про тимчасове відключення ЛЕП для проведення обрізування гілок дерев проігнороване не буде.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий