Комбікорм  власного виробництва

Комбікорм власного виробництва

Власники невеликих домогосподарств вже давненько годують тварин комбікормами власного приготування, які виготовляють на механізованих міні-лініях. Проте таке обладнання в Україні досі залишається дорогим. Якщо ж у господаря немає змоги витратитися на його купівлю, комбікорм можна легко зробити в домашніх умовах. Головне – витримати правильне співвідношення інгредієнтів та бути впевненим у їхній якості. Деякі складники комбікорму у вправного господаря завжди під рукою. Решту доведеться докупляти, але це все одно обійдеться набагато дешевше, ніж купівля готового продукту.

Харчування для птиці

Їжа повинна забезпечувати птицю повним переліком необхідних речовин, тому чим багатший склад, тим кращий результат. Для курей-несучок треба змішати: пшеницю, ячмінь, пшеничні висівки; соняшникову макуху; м’ясо-кісткове борошно; кормову крейду, черепашку; соняшникову олію; сіль, премікс для курей.
Існують граничні норми введення інгредієнтів у раціон, але ви можете регулювати обсяг і додавати у великих кількостях ті компоненти, які вам доступніші. Кількість треба розрахувати, виходячи з того, скільки у вас курей.
На приготування 1 кг комбінованого корму вам знадобиться 500 г пшениці. Гранична норма становить 600 г, або 60 відсотків. Ячменю можна покласти 200 г при граничній нормі 300 г, або 30 відсотків. Висівок потрібно взяти 50–100 г, але не більше 10 відсотків. Соняшникової макухи досить 100–150 г – 15 відсотків. Норма інших компонентів становить: черепашка – 50–80 г (8%); крейда – 25–30 г (3%); м’ясо-кісткове борошно – 50–70 г (7%); сіль – 3 г (0,3%); масло – 30 г (3%); премікс – 10 г (1%).
Технологія приготування проста. Для початку інгредієнти треба подрібнити. Працю полегшить спеціальна дробарка. Зернові культури та макуху подрібнюють до отримання частинок розміром 2–3 мм. Мушлі бажано розтовкти до 4–5 мм. Потім потрібно взяти будь-яку ємність, помістити в неї зернову частину, додати макуху і ретельно перемішати. Вітамінно-мінеральні складові – крейду, черепашку, борошно, сіль, премікс – перемішують окремо. Все з’єднують, додають масло і ще раз перемішують до повного, рівномірного розподілу компонентів. Для невеликого поголів’я робимо комбікорм щодня. Якщо птиці багато, то можна зробити харчування на декілька днів.

Комбікорм для свиней

Для свиней різного віку потрібен різний комбікорм. На великих фермах застосовують корм за ГОСТом, але коштує він досить дорого. Якщо ви знайшли дешеву продукцію, значить в ній замінені дорогі інгредієнти на більш дешеві, але менш якісні. Звичайно, є сенс зробити комбікорм власноруч. Обійдеться він значно дешевше, а рецептуру ви можете коригувати самі. У хід піде все, що є в господарстві: коренеплоди, трава, зерно, макуха, шрот, кормова крейда, сіль.
Головне – пам’ятати, що для кожного віку свиней харчування відрізняється за кількістю складових. Поросятам перемішують подрібнений ячмінь, кормовий жир, крейду, сіль і кормові дріжджі. Сюди ж можна додати хліб, боби і картоплю. Якщо господарство велике, то бажано придбати екструдер або гранулятор. Техніка значно спростить процес приготування, але знайте, що екструдованим кормом постійно годувати тварин не можна.
До складу харчування для дорослих особин додають овес, ячмінь, кукурудзу, люцернове і м’ясо-кісткове борошно. Обов’язково підмішують премікс з розрахунку 100 г на кілограм живої ваги тварини. Харчування має бути багатим на протеїн, мінеральні речовини та вітаміни.
Якщо порушити технологію і виключити хоч один інгредієнт, то свині не будуть нормально рости і розвиватися.

Раціон годівлі кролів

Склад корму різниться в процентному співвідношенні інгредієнтів для дорослих кролів, молодняку, хутрових та м’ясних порід, вагітних і годуючих самок. Цим тваринам для нормальної життєдіяльності необхідна велика кількість клітковини, тому до раціону додають трав’яне борошно, свіжу траву або сіно (залежить від пори року), ячмінь, кукурудзу, соняшникову макуху, висівки. Траву треба ретельно перебирати, щоб не потрапила отруйна, смертельно небезпечна для кролів. Рецепт найпростішого комбікорму такий: трав’яне борошно або сіно – 35%, пшеничні висівки – 45%, ячмінь – 25%, соняшникова макуха – 20%, кукурудза – 15%.
Здешевити відгодівлю допомагають зелені корми. Найбільш корисними вважаються бобові та злаки, віка, люцерна, конюшина. Справжніми ласощами для кроликів є кульбаба, кропива, мати-й-мачуха, лопух, пижмо, подорожник і полин. Восени в комбікорм додають капусту, бадилля картоплі, моркву, буряк. Молодняку можна давати по 200–500 г трави на добу, а дорослим особинам – до 1,5 кг.

Поділися:

Добавить комментарий