Конкурс проєктів розвитку територіальних громад: за 5 років Полтавська облрада збільшила  фінансування більш ніж у 5 разів!

Конкурс проєктів розвитку територіальних громад: за 5 років Полтавська облрада збільшила фінансування більш ніж у 5 разів!

У 2010 році на Полтавщині започатковано обласний конкурс проєктів розвитку територіальних громад – Полтавська обласна рада однією з перших в Україні запровадила подібну ініціативу. Це реальна можливість втілити в життя важливі інфраструктурні проєкти, як, наприклад, освітлення вулиць, встановлення камер відеоспостереження чи будівництво водогону, провести заходи з енергоефективності чи оновити спортивну мережу громади.
Завдяки голові обласної ради Олександру Біленькому, починаючи із 2016 року, конкурс проєктів розвитку тергромад отримав ще більше можливостей. Для порівняння: якщо у 2015 році переможці конкурсу сумарно могли розраховувати на 3,5 мільйона гривень, то у 2020-му призовий фонд конкурсу зріс до 21 мільйона гривень! Тож громади отримали ще більше фінансових інструментів для того, щоб здійснювати важливі зміни і робити життя людей більш комфортним і безпечним.

Локомотив для позитивних зрушень у громаді

Це нині завдяки реформі децентралізації фінансові можливості громад зросли у рази – вони нарешті отримали реальні повноваження і фінансовий ресурс. А ще кілька років тому кожна додаткова копійка до бюджету громади була на вагу золота. І саме тому для територій настільки важливим був конкурс проєктів розвитку територіальних громад, адже він реально давав змогу залучити додаткові гроші та реалізувати важливі інфраструктурні проєкти.
– Конкурс проєктів розвитку територіальних громад, без перебільшення, став локомотивом для позитивних змін у громадах, – відзначає голова облради Олександр Біленький.
Кожна територія може обрати найбільш актуальний проєкт, який реально змінює якість життя людей, розробити обґрунтування та саму ідею втілення, подати на розгляд конкурсної комісії і – в разі перемоги – втілити його у життя. Завдяки цьому в селах та містах Полтавщини будують нові водогони й освітлення, встановлюють системи відеоспостереження, впорядковують територію, відкривають спортивні майданчики та центри дозвілля, впроваджують енергоефективні технології та реалізують інші важливі інфраструктурні рішення, – говорить Олександр Біленький.
Сам конкурс поділений на три категорії – до першої належать проєкти сільських, селищних рад, до другої – районних рад, міських рад міст обласного та районного значення й об’єднаних територіальних громад, а до третьої категорії – спільні проєкти територіальних громад сіл, селищ, міст, об’єднаних територіальних громад, себто проєкти міжмуніципального співробітництва.

За час існування конкурсу вдалося реалізувати майже 500 проєктів

Із часу заснування конкурсу його переможцями стали 467 проєктів, подані органами місцевого самоврядування із усіх районів області. Їх успішно втілили у життя, і вони є гарним прикладом для впровадження в інших громадах. Приміром, у Козельщинському та Кобеляцькому районах реалізують екологічні проєкти. Один із них впроваджують у селі Висока Вакулівка Козельщинського району, інший – у селі Перегонівка Кобеляцького району.
Так, Високовакулівська сільська рада на обласний конкурс подала проєкт із модернізації опалення Будинку культури. У його реалізацію інвестують 560 тис. грн. Це – кошти обласного та місцевого бюджетів, а ще – агрофірми «Добробут» агропромхолдингу «Астарта-Київ».
– Гарна і корисна ініціатива обласної ради, – говорить сільський голова с. Висока Вакулівка Світлана Лавренко. – Із задоволенням брали участь у конкурсі. Нині виготовляємо проєктно-технічну документацію. Тож невдовзі на даху закладу встановимо сонячні батареї та інфрачервоні стельові обігрівачі. Таким чином опалюватимемо та освітлюватимемо Будинок культури й заощаджуватимемо кошти місцевого бюджету.
У Козельщинському районі подібний проєкт запровадили вперше. До цього довгий час клуб у Високій Вакулівці зовсім не опалювали. Через це взимку там не працювали гуртки для дітей і не влаштовували свята для малечі.
– Впевнена, що відтепер наш заклад відвідуватимуть чимало односельчан. Також запрошуватимемо й мешканців сусідніх сіл: Оленівки та Говтви. Сподіваємося і на подальшу плідну співпрацю, – радіє сільський голова с. Висока Вакулівка.
Подібні екопроєкти, зваживши на досвід сусідів із Козельщини, успішно реалізують і в Кобеляцькому районі. Зокрема центр села Перегонівка освітлюють сонячні батареї. Місцеві мешканці зізнаються, що освітлення вулиць у селі надзвичайно важливе, особливо взимку. І хочуть надалі встановлювати подібні сонячні «ліхтарі».

Завдяки конкурсу ідеї мешканців області втілюють у життя

А от в Опішні – центрі українського гончарства – проєкт-переможець обласного конкурсу стане частиною туристичного магніту. Там облаштують сторожову вежу із оглядовим майданчиком. Він буде невід’ємним елементом у розвитку туристичних маршрутів громади. Адже в Опішні розташована найвища точка Полтавщини – 208 метрів над рівнем моря. Археологічна група уже провела розкопки валу городища роменської культури, на території якого планують будівництво.
Голова Опішнянської об’єднаної громади Микола Різник розповів, що роботи поділять на кілька етапів. Зокрема цього року побудують саму сторожову вежу, потім обладнають оглядовий майданчик, внизу під валом – місця для паркування автобусів та автомобілів. На завершальному етапі встановлять великі ворота та міст.
– Нині ремонтуємо дорогу, – розповідає Микола Різник. – Раніше засипали відходами із цегли та піском і щебенем. Надалі сподіваємося прокласти асфальтове покриття. Важливе значення матимуть і погодні умови: пагорб дуже крутий і технічно проводити роботи там надзвичайно складно. Тому необхідно обов’язково встигнути провести будівництво до сезону дощів.
В інших громадах Полтавщини теж, завдяки участі у конкурсі, вдалося втілити чимало корисних ідей у життя. У Плехівській сільраді Оржицького району обладнали комп’ютерний клас для учнів початкових класів та дітей із особливими освітніми потребами. У Гребінківському центрі первинної медико-санітарної допомоги Гребінківської районної ради почали використовувати енергозберігаючі технології, встановивши твердопаливний котел на альтернативному паливі. У Чорнухинській ОТГ запровадили систему роздільного збору твердих побутових відходів. Там придбали спецконтейнери для роздільного збору сміття та обладнали спеціальні майданчики. У Надержинщинській сільській раді Полтавського району суттєво поліпшили матеріально-технічне забезпечення місцевої пожежної охорони, обладнали сучасне програмне забезпечення. І таких прикладів можна наводити чимало.

Від місцевих рад очікують креативних проєктів

Цьогоріч обласний конкурс оголошено ще в травні. Підтримка кращих проєктів складає 21 мільйон гривень. Зокрема проєкти I категорії можуть отримати співфінансування із обласного бюджету в сумі 300 тис. грн, II категорії – 600 тис. грн, III категорії – 800 тис. грн. Фінансування передбачається за рахунок коштів обласного бюджету, бюджетів органів місцевого самоврядування та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
– Завжди очікували й очікуємо від місцевих рад креативні проєкти з модерновими ідеями, – зазначив голова облради Олександр Біленький. – Переконаний, вони реально допоможуть розв’язати важливі проблеми на місцях, а також активізують населення на їх вирішення. Як завжди, проєкти-переможці отримають співфінансування з обласного бюджету в розмірі до 50 відсотків.
Щороку формуються й основні напрямки конкурсу. У 2020-му, зокрема, ними стали: розвиток туристичної діяльності та курортної справи; впровадження енергозберігаючих та ресурсоефективних технологій у закладах бюджетної сфери; збереження історико-культурної та духовної спадщини; поліпшення екологічної інфраструктури, зменшення ризику виникнення природних та техногенних катастроф; організація ефективної системи надання муніципальних послуг населенню; сприяння розвитку підприємництва; освітнє, наукове та інформаційне забезпечення розвитку місцевого самоврядування.

Усі проєкти, що будуть подані до

1 жовтня 2020 року, розгляне експертна група. Її склад оновлено, враховуючи появу нових тематичних напрямів конкурсу, оголошених на початку року. Презентують проєкти орієнтовно у кінці жовтня за участю їхніх авторів та представників засобів масової інформації. Рішення ж про визнання переможців прийматиме Рада конкурсу. До її складу входять депутати Полтавської обласної ради, представники виконавчого апарату Полтавської обласної ради, структурних підрозділів Полтавської обласної державної адміністрації.
– Бажаємо номінантам конкурсу нових перемог, – наголосив голова облради Олександр Біленький. – Врешті кожна з них стане спільною перемогою влади і громади. Адже втілені проєкти сприятимуть поліпшенню інфраструктури міст і селищ Полтавщини, які поступово набуватимуть європейських обрисів. А це ще один вагомий крок до сильної й заможної держави, якою Україна обов’язково буде, сподіваємося, уже у недалекому майбутньому.

Антон ВАСІН
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий